Telewizory Sony 2022 – co nowego?

Początek roku to czas, kiedy producenci telewizorów ujawniają informacje o telewizorach z nowej gamy modelowej. Jedni tylko o najdroższych modelach. Jeszcze inni pokazują nawet nie całą gamę, lecz tylko jedną wybraną serię (zazwyczaj flagową). Na szczęście jest jeden producent, który co roku o tej samej porze z zegarmistrzowską precyzją odkrywa tajemnice swoich nowych telewizorów. Tym producentem jest Sony, a co nowego w Braviach 2022, opisujemy poniżej.

Oznaczenia telewizorów Sony na rok 2022

Tradycyjnie, zanim zajrzymy do poszczególnych serii, mamy istotną informację dotyczącą tego, jak odróżnić starą gamę od nowej:

 1. telewizory z gamy na rok 2021 mały w swoich oznaczeniach literę „J” (np. 55X90J);
 2. nowe telewizory oznaczono literą „K” (np. 55X90K, który jest następcą ww. modelu 55X90J).

Co jest największą nowością w nowej gamie telewizorów Sony?

Moim zdaniem główną i najważniejszą (ba, przełomową i całkiem rewolucyjną) nowością jest wprowadzenie do oferty telewizorów QD OLED. Telewizory te wykorzystują wyświetlacze organiczne całkowicie nowego typu: mają one inną strukturę, inne warstwy emisyjne, tj. niebieskie, a nie wielobarwne jak w konwencjonalnych OLED-ach. Te ostatnie nadal będą w ofercie, a dla ułatwienia będę je określał mianem WOLED-ów. (ang. White OLED) w przeciwieństwie do nowych QD-OLED-ów.

Jakie inne nowości przygotowała Sony?

Drugą co do znaczenia nowością są telewizory LCD z podświetleniem Mini LED. W roku 2021 nastąpił istny wysyp tego typu telewizorów i miały je w ofercie takie marki, jak np. Samsung, TCL, Philips czy LG. Ale nie producenci japońscy: ani Sony, ani Panasonic nie zdecydowali się na ich wprowadzenie do oferty w roku 2021.

W roku 2022 sytuacja ulega zmianie i Sony wprowadza wreszcie podświetlenie Mini LED do następujących serii:

 • Z9K (8K, następca Z9J),
 • X95K (4K, następca X95J).
telewizor sony mini led z czerwonymi kryształami na ekranie
Sony 65X95K || Źródło: Sony

Nie wiemy jeszcze ile diod i ile stref będą mieć nowe miniledowe Bravie. Nie chciałem o to pytać producenta podczas konferencji, ponieważ i tak usłyszałbym coś w rodzaju „nie podajemy tego typu informacji” (taką odpowiedź usłyszeliśmy w roku ubiegłym).

Najważniejszą kwestią jest to, czy Sony zaoferuje nam „bieda Mini LED-y”, jak niektórzy producenci chińscy, których 65-calowe Mini LED-y mają zaledwie 160 stref, czy też być może Japończycy „pójdą na całość” i za przykładem innych marek sprawią, że 65-calowe miniledowe Bravie będą miały np. 800 lub więcej stref.

Osobiście liczę jednak na to drugie – w końcu odrodzone po kilku latach hibernacji zaawansowane podświetlenie „Master Backlight Drive” na to zasługuje. Nie zapominajmy też, że telewizory Sony miały do tej pory najlepsze algorytmy sterowania diodami LED, w związku z czym mam nadzieję, że końcowy rezultat będzie jednak bardzo dobry.

Więcej informacji o najnowszych telewizorach z podświetleniem Mini LED znajdziecie w poniższych filmach (oba w języku angielskim, ale z polskimi napisami).

Seria Z9K (8K):

Seria X95K (4K):

Czy najnowsze telewizory Sony nadal będą dzielić się na te z procesorem XR i na te bez niego?

Tak, Sony będzie kontynuować swoją „procesorową politykę”:

 • telewizory z procesorem XR: serie Z9K, X95K, X90K oraz wszystkie OLED-y;
 • telewizory bez procesora XR: serie X80K i X85K.

Przypomnę, że tylko telewizory z procesorem XR dają możliwość korzystania z aplikacji Bravia CORE oferującej strumieniowanie filmów z zasobów Sony Pictures Entertainment.

Więcej o tej aplikacji znajdziecie tutaj: Telewizory Sony 2021

Jak przedstawia się oferta telewizorów OLED marki Sony?

W gamie modelowej na rok 2022 przewidziano aż 3 serie telewizorów OLED:

 • podstawową A80K (55, 65, 77 cali);
 • pośrednią A90K (42, 48 cali);
 • najwyższą A95K (55, 65 cali).

Serie te różnią się istotnie pomiędzy sobą:

 • w A95K zastosowano wyświetlacze QD OLED od Samsung Display;
 • w A90K i A80K zastosowano wyświetlacze WOLED od LG Display;
 • wyświetlacze WOLED mają mieć wyższą jasność niż te w telewizorach z roku 2021;
 • seria A90K ma mieć charakter „gamingowy”, czyli została stworzona z myślą o zaspokojeniu potrzeb graczy;
 • nie będzie nowych modeli z ekranem o przekątnej 83 cali, w związku z czym w produkcji pozostanie nadal model 83A90J (z roku 2021).

Dodatkowe informacje o najnowszych OLED-ach Sony znajdziecie w poniższych filmach:

Seria A80K:

Seria A90K (zwracam uwagę na podstawę o regulowanej wysokości):

Seria A95K (zwracam uwagę na dwa sposoby montażu podstawy):

Odpowiedzi na pytania dotyczące gamy telewizorów na 2022 rok

Odpowiedzmy teraz na kilka typowych pytań.

Które telewizory będą mieć matryce klasy 120 Hz?

Tak jak w roku 2021, tego rodzaju wyświetlacze będą dostępne w seriach od X85K w górę.

Które telewizory będą mieć złącza HDMI 2.1?

Wszystkie telewizory 8K będą mieć 3 złącza HDMI 2.1. Jeśli chodzi o telewizory 4K, to 2 złącza HDMI 2.1 będą dostępne od serii X85K w górę (inaczej mówiąc będą we wszystkich seriach 8K oraz 4K z wyjątkiem X80K).

Aktualnie nie wiadomo, czy inżynierom Sony udało się rozwiązać problem z obniżoną rozdzielczością obrazu w trybie 4K/120Hz. Czas pokaże, ale miejmy nadzieję, że tak.

Czy będą jakieś istotne zmiany w systemie operacyjnym w telewizorach Bravia 2022?

Nie, nie będzie większych zmian. Pomijając starszą, lecz kontynuowaną serię W800, najnowsze telewizory Bravia nadal działać pod kontrolą Google TV, czyli odmiany systemu Android.

Seria W800 pozostaje w produkcji || Źródło: Sony

Czy do flagowej serii telewizorów 4K (X95K) powrócą modele 55-calowe?

Niestety nie.

Czy to prawda, że pojawi się nowy pilot?

Tak, i to w dwóch wersjach. Nowy pilot:

 • będzie o 36% mniejszy od tego z 2021 roku;
 • będzie miał 25 zamiast 49 przycisków (czyli niemalże dwa razy mniej);
 • będzie nadal zasilany z baterii;
 • dzięki zlicowaniu przycisków oraz zastosowaniu specjalnej powłoki ma być znacznie łatwiejszy w czyszczeniu niż piloty z roku 2021.

Ciekawostką jest wprowadzenie funkcji … odnajdywania pilota przez telewizor. Wystarczy, że wypowiemy frazę „OK Google, find my remote!” (oczywiście także po polsku), a pilot wyda z siebie dźwięki ułatwiające jego odnalezienie.

Oto jak wyglądają nowe piloty:

 • nowy, standardowy, niepodświetlany pilot RMF-TX800U
Źródło: Sony
 • nowy, podświetlany RMF-TX900U
pilot do telewizora sony rmf tx900u
Źródło: Sony

Informacje o tym, który pilot będzie dołączany do danej serii telewizorów, znajdziecie w zbiorczej tabeli poniżej.

Oto jak przedstawia się cała gama telewizorów Sony 2022 z wyszczególnieniem najważniejszych parametrów:

Podsumowanie

Moim zdaniem gama telewizorów Sony na rok 2022 zapowiada się dużo ciekawiej niż oferta ubiegłoroczna (2021). W chwili, gdy piszę te słowa, nadal nie wiadomo oficjalnie, czy przełomowe telewizory QD OLED znajdą się w ofercie innego producenta niż Sony, co w chwili obecnej czyni ofertę Sony wyjątkową i jeszcze bardziej atrakcyjną. Ceny nowych QD OLED-ów nie są niestety znane, ale tanio na pewno nie będzie (mówi się o cenie dwu- lub nawet trzykrotnie wyższej od tradycyjnych OLED-ów). Pomimo tego pierwsze generacje telewizorów z całkowicie nowymi wyświetlaczami nigdy nie są tanie (pamiętacie pierwsze OLED-y w cenie powyżej 20000 złotych?), ale to właśnie one popychają telewizorową technikę do przodu.

Na koniec chciałbym jak zwykle zaznaczyć, że część podanych informacji ma charakter nieostateczny. Pełną gamę telewizorów Sony Bravia przeznaczoną na rynek polski producent ujawni albo pod koniec lutego, albo wiosną bieżącego roku.