STALKER 2 zostanie ukończony w Czechach? Ucieczka twórców z Ukrainy

Nie jest to potwierdzona oficjalnie decyzja studia GSC Game World, ale wszystko na nią wskazuje. Twórcy skontaktowali się już z odpowiednimi osobami, które mogłyby pomóc z przeprowadzką. To pozwoliłoby kontynuować produkcję bez poważnych opóźnień, a gracze szczęśliwie otrzymaliby tak wyczekiwanego przez ostatnie lata STALKERA 2.

Według nieoficjalnych doniesień twórcy STALKERA 2 mieliby przenieść się do Czech

Decyzja o przeprowadzce umotywowana byłaby oczywiście rosyjską inwazją na Ukrainę. GSC Game World, bo tak nazywa się studio tworzące STALKERA 2, ma swoją siedzibę w broniącym się przed Rosjanami Kijowie. Z tego powodu produkcja gry została wstrzymana i trudno nie znaleźć zrozumienia. Ukraińscy twórcy jednak odnaleźli chęć ukończenia tytułu mimo stanu wojennego na ojczystych ziemiach. Ratunkiem dla next-genowego sequela miałaby być wspomniana przeprowadzka do Czech, w której stronę poczyniono pierwsze kroki.

postapokaliptyczny świat stalkera 2

Czeski portal o grach Vortex potwierdził, że przedstawiciele ukraińskiego studia kontaktowali się ze Stowarzyszeniem Czeskich Twórców Gier na początku poprzedniego tygodnia. Mieli przyznać, że przyglądają się Czechom i ich sąsiadom na wypadek przeprowadzki, i że będą potrzebować pomocy w materii prawa oraz zatrudnienia. Kontakt nie zakończył się na stowarzyszeniu, bo deweloperzy z Ukrainy rozmawiali ponoć jeszcze z deweloperami z innych studiów z Republiki Czeskiej.

Nie brakuje również doniesień, że GSC Game World nie byłoby jedynym ukraińskim studiem, które wybrałoby Czechy za nową lokalizację.

Poprawa „literówki” w podtytule STALKER 2 – w imię promocji języka ukraińskiego

Powtarzam STALKER 2, ale nie możemy zapomnieć, że pełna nazwa gry to STALKER 2: Heart of Chornobyl. I to w zasadzie aktualny tytuł, w którym dokonano już zmiany jednej litery w anglojęzycznej transliteracji nazwy miasta na Ukrainie: z Chernobyl na Chornobyl. Teraz pochodzi nie z języka rosyjskiego, a ukraińskiego. Mała wielka zmiana, można by rzec.

Przypomnijmy też, że ostatnia zapowiedziana data premiery STALKER 2 przypada na 8 grudnia 2022 roku. Nie ma stuprocentowej pewności, czy doczekamy się kolejnego opóźnienia. Gra trafi na komputery oraz konsole Xbox Series X|S. W Game Passie ma ukazać się już w dniu premiery.


źródło: Game Rant, World Today News