STALKER 2 mocno opóźniony! Czy dzięki obsuwie nie okaże się technicznym bublem?

Długo nie musieliśmy czekać na oficjalne potwierdzenie plotek o opóźnieniu premiery STALKER 2: Heart of Chernobyl. Ukraińskie studio GSC Game World przyznało w liście do fanów, że obsuwa była konieczna, by wydać dopracowaną grę. Sprawdź, czy zagrasz w STALKER-a 2 w 2022 roku. Poznaj nową datę premiery.

GSC Game World oficjalnie opóźnia premierę STALKER-a 2

Decyzja studia GSC nie powinna być żadnym zaskoczeniem. Gra STALKER 2: Heart of Chernobyl miała wyjść 28 kwietnia 2022 roku, a do tej pory nie zobaczyliśmy rasowego gameplayu. Jedynie, czym studio nas uraczyło w ostatnim roku, to zwiastun z fragmentami rozgrywki, screeny i grafiki koncepcyjne. Ździebko mało. Trzy miesiące przed premierą machina marketingowa powinna była ruszyć na całego. Ogłoszenie opóźnienia musiało być kwestią czasu.

postapokaliptyczny świat stalkera 2

Złośliwi twierdzą, że prawdziwą przyczyną obsuwy było wycofanie się z unikalnych tokenów znanych jako NFT, które wywołały oburzenie graczy. Ale czy na pewno? Studio GSC Game World niejednokrotnie przesuwało premiery poprzednich STALKER-ów, a i tak przy nich Cyberpunk 2077 mógł się wydawać dopracowanym tytułem. No dobra, może przesadzam. Niemniej jednak nagromadzenie błędów i optymalizacja pierwszej części i Czystego Nieba zapewne wywołały koszmary u niejednego gracza, który próbował zagrać w nie w okolicach wydania.

Chyba nikt nie chce powtórki z rozrywki, prawda? Rzecz jasna, obsuwa niczego nie gwarantuje, zwłaszcza w czasach pandemii i w przypadku tak ogromnego projektu (największego w historii studia GSC). W końcu nawet wielokrotnie przesuwane gry okazują się technicznie niedopracowane, ale po cichu liczę na to, że STALKER 2 dzięki wsparciu Microsoftu nie okaże się na premierę technicznym koszmarkiem.

Nowa data premiery STALKER-a 2. Czy do Zony zawitamy w 2022 roku?

Premiera STALKER 2: Heart of Chernobyl została przesunięta z 28 kwietnia na 8 grudnia 2022 roku. Obsuwa jest więc całkiem spora. I budzi wątpliwości. Produkcje klasy AAA zwykle wychodzą w październiku albo listopadzie, czyli w najgorętszym okresie dla branży gier wideo. Grudzień mówi mi, że GSC nie jest pewne co do wydania STALKER-a 2 w 2022 roku.

Te same przypuszczenia miałem co do Cyberpunka 2077 i Dying Light 2. Sprawdziły się w obu przypadkach. Co prawda gra CD Projekt RED ukazała się w grudniu, ale w opłakanym stanie. A Dying Light 2, jak wiemy, nie ukazało się 7 grudnia 2021 roku, bo zostało opóźnione do 4 lutego 2022 roku. Mam jednak nadzieję, że STALKER 2 nie podzieli losu żadnej z tych gier, czyli wyjdzie dopracowany w tym, a nie w 2023 roku.

ogłoszenie gsc game world o opóźnieniu premiery stalkera 2

Może do tego czasu uda się kupić w sensownej cenie kartę graficzną. Bo STALKER 2: Heart of Chernobyl, które powstaje na silniku Unreal Engine 5, zapowiada się na next-gen pełną gębą. Oby to była jedna z tych gier, dla których warto zmodernizować komputer. STALKER 2 trafi nie tylko na PC, ale także na Xboksa Series X/S. Wersja na PS5 nie została potwierdzona, ale według plotek ukaże się kilka miesięcy później.

Źródło: GSC Game World, Steam

Przeczytaj także: