Do tej pory jednak przeprowadzono niewiele badań. „To jedno, jeśli masz małego homara lub małego żółwia morskiego, ale kiedy pracujesz z rekinami, musisz wszystko ulepszyć” – powiedział Science biofizyk Michael Winklhofer z niemieckiego Uniwersytetu w Oldenburgu.
Inni eksperci stwierdzili, że odkrycia zespołu z Florydy były „przekonujące”, ale stwierdzili, że konieczne są dalsze badania, zanim wewnętrzny system GPS rekinów zostanie udowodniony.
„Pytanie zawsze brzmiało, nawet jeśli rekiny są wrażliwe na orientację magnetyczną, czy używają tego zmysłu do nawigacji w oceanach i jak?” Robert Hueter, emerytowany starszy naukowiec z laboratorium morskiego Mote na zachodnim wybrzeżu Florydy, powiedział Associated Press.
W czym może pomóc badanie przeprowadzone na rekinach?
Keller powiedział, że badanie może pomóc w zarządzaniu gatunkami rekinów, których liczba drastycznie spada. Badanie przeprowadzone w tym roku wykazało, że światowa liczebność rekinów oceanicznych i płaszczek spadła o ponad 70% w latach 1970-2018.
Naukowcy twierdzą, że zależność młota tyburo od pola magnetycznego Ziemi prawdopodobnie jest podzielana przez inne gatunki rekinów, które odbywają podróże przez ocean. Keller powiedział, że to mało prawdopodobne, że młot tyburo wyewoluował z wrażliwością magnetyczną, a inne podróżujące rekiny nie. – Associated Press.
Miejmy nadzieję, że nowe badania pomogą w zmniejszeniu ogromnego spadku liczebności rekinów. Niestety organizmy żyjące pod wodą z dnia na dzień są co raz bardziej narażone na zagładę ze strony człowieka. Pamiętajmy o tym i jak tylko możemy dbajmy o środowisko.