Rekiny wykorzystują pole magnetyczne Ziemi jako GPS?

Dzięki naukowcom z Florida State University okazało się, że nie tylko ludzie wykorzystują na co dzień GPS. Według badania to właśnie rekiny potrafią przemierzać morza i odnajdywać drogę powrotną dzięki wykorzystaniu pola magnetycznego Ziemi. Brzmi imponująco. Czy wyniki badania okażą się wiarygodne oraz przydatne w kontekście życia rekinów?

W jaki sposób zostało przeprowadzone badanie na rekinach?

Naukowcy z Florydy doszli do wniosku, że rekiny posiadają wewnętrzny system nawigacji podobny do GPS, który pozwala im wykorzystywać siły magnetyczne Ziemi do pokonywania dużych odległości z ogromną dokładnością.

Poddali ćwiczeniom „przemieszczania magnetycznego” 20 rekinów z gatunku młot tyburo, należącymi do rodziny młotów. Odtwarzały one  lokalizacje geograficzne setki mil od miejsca, w którym zostały schwytane. Kiedy rekiny zostały wystawione na działanie sygnałów magnetycznych naśladujących miejsce około 375 mil na południe od miejsca, w którym zostały schwytane, zawróciły, aby płynąć na północ, wykazując „orientację w kierunku domu”.

Rekin Młot tyburo
źródło: sharkwater.com

„Wiemy, że rekiny mogą reagować na pola magnetyczne” – powiedział Keller. „Nie wiedzieliśmy, że wykrywają je jako pomoc w nawigacji … Są rekiny, które mogą pokonać 20 000 kilometrów i trafić w to samo miejsce”.

Dlaczego rekiny pokonują takie odległości?

Badanie, które zostało opublikowane w tym miesiącu w czasopiśmie Current Biology, rzuca światło na to, dlaczego rekiny potrafią przemierzać morza i odnajdywać drogę powrotną.

„Po to, aby pożywić się, rozmnażać i rodzić” – powiedział specjalista ds. Polityki morskiej Bryan Keller, jeden z autorów badania.

Rekin młot w oceanie
źródło: jollydiver.com

Czy badanie na rekinach jest przekonujące?

Według Science Magazine, w 2005 roku śledzono żarłacza białego pływającego z Afryki Południowej do Australii i z powrotem w niemal prostej linii. To doprowadziło naukowców do przekonania, że ​​rekiny mają zmysł magnetyczny do sterowania, podobnie jak u ptaków morskich, homarów i żółwi.

„Śledziliśmy ich zachowanie za pomocą kamery i używaliśmy oprogramowania do śledzenia ich wzorców snu i analizowania statystyk. Dowiedzieliśmy się, że średni kąt nachylenia rekina był skierowany w stronę obszaru ich chwytania, do ich letniej rezydencji ”.

Pole magnetyczne
źródło: nbcnews.com

Do tej pory jednak przeprowadzono niewiele badań. „To jedno, jeśli masz małego homara lub małego żółwia morskiego, ale kiedy pracujesz z rekinami, musisz wszystko ulepszyć” – powiedział Science biofizyk Michael Winklhofer z niemieckiego Uniwersytetu w Oldenburgu.

Inni eksperci stwierdzili, że odkrycia zespołu z Florydy były „przekonujące”, ale stwierdzili, że konieczne są dalsze badania, zanim wewnętrzny system GPS rekinów zostanie udowodniony.

„Pytanie zawsze brzmiało, nawet jeśli rekiny są wrażliwe na orientację magnetyczną, czy używają tego zmysłu do nawigacji w oceanach i jak?” Robert Hueter, emerytowany starszy naukowiec z laboratorium morskiego Mote na zachodnim wybrzeżu Florydy, powiedział Associated Press.

W czym może pomóc badanie przeprowadzone na rekinach?

Keller powiedział, że badanie może pomóc w zarządzaniu gatunkami rekinów, których liczba drastycznie spada. Badanie przeprowadzone w tym roku wykazało, że światowa liczebność rekinów oceanicznych i płaszczek spadła o ponad 70% w latach 1970-2018.

Naukowcy twierdzą, że zależność młota tyburo od pola magnetycznego Ziemi prawdopodobnie jest podzielana przez inne gatunki rekinów, które odbywają podróże przez ocean. Keller powiedział, że to mało prawdopodobne, że młot tyburo wyewoluował z wrażliwością magnetyczną, a inne podróżujące rekiny nie. – Associated Press.

Miejmy nadzieję, że nowe badania pomogą w zmniejszeniu ogromnego spadku liczebności rekinów. Niestety organizmy żyjące pod wodą z dnia na dzień są co raz bardziej narażone na zagładę ze strony człowieka. Pamiętajmy o tym i jak tylko możemy dbajmy o środowisko.