PS5 – cena nie padła, praca wre. Nowe plotki i wiadomości

Ci, którzy czekali na ogłoszenie ceny nowej konsoli Sony w poniedziałkowy wieczór, musieli obejść się smakiem. Nie oznacza to jednak, że jesteśmy w próżni informacyjnej jeśli chodzi o PS5. W ostatnich dniach mogliśmy na przykład poznać rzekomą wagę urządzenia. A także to, że Sony chce do końca roku wypuścić na rynek 10 milionów egzemplarzy nowej PlayStation.

Cena PlayStation 5? Nie tym razem

Wcześniejsze nieoficjalne doniesienia mówiły o tym, że Sony poda cenę PS5 13 lipca. Miało to być o 21.30 naszego czasu. Jeśli jednak ktoś czatował na PlayStation.Blog, gdzie mógł pojawić się post z informacją, lub przeszukiwał sieć w poszukiwaniu jakichkolwiek newsów cenowych, znajdował tylko rozczarowanie. Na profilach twitterowych, z których pochodziły przecieki (Roberto Serrano, IronManPS5), fani nie kryli zawodu. Niektórzy wskazywali jednak, że coś się zaczyna dziać.

Na niektórych stronach pojawiła się PlayStation 5, jednak bez podanej kwoty. Poza tym internauci zarzucali, że część stron działa w sieci już od jakiegoś czasu. Podobnie jest z pojawiającymi się w tym dniu dowodami złożenia preorderu, które pojawiły się na Twitterze. Tym bardziej, że – jak wspomniał Michael Harradence z PlayStation Universe – irlandzki GameStop przyjmuje zamówienia od czerwcowego eventu The Future of Gaming.

Na Twitterze wypowiedział się także Tom Henderson z Viral Junkie, określany jako wiarygodne źródło (m.in. w temacie CoD). Jego zdaniem za PS5 przyjdzie nam zapłacić 499 dolarów, czyli ok. 2000 zł. Byłaby to kwota zbliżona do tych, które pojawiały się już wcześniej. Henderson nie podał jednak, o który wariant konsoli chodzi. Wspomniał za to, że w Japonii PS5 miałaby być dostępna już 14 listopada, na 6 dni przed premierą światową.

Brak jednak jakiegokolwiek potwierdzenia tych danych – a już na pewno ze strony Sony, które dalej trzyma graczy w niepewności. Przynajmniej jeśli chodzi o cenę i start sprzedaży – bo inne informacje się pojawiają.

10 milionów PS5 – mission: (im)possible?

Z wcześniejszych doniesień wynikało, że PlayStation 5 trafi na rynek w ograniczonej liczbie egzemplarzy. Do końca roku podatkowego (czyli do marca 2021) miało ukazać się 5 lub 6 milionów PS5. Najnowsze doniesienia Bloomberga mówią jednak o podwojonej liczbie, która miałaby pojawić się na sklepowych półkach do końca 2020 roku. Byłaby to odpowiedź Sony na zapotrzebowanie graczy, zawyżone przez pandemię. Czyli, paradoksalnie, ten sam czynnik, który wcześniej był jednym z decydujących o mniejszej liczbie planowanych egzemplarzy.

Biorąc pod uwagę, że w wielu częściach świata krzywa zakażeń nie spada, a wręcz przeciwnie, wielu ludzi będzie wybierało pozostawanie w domach. Zwłaszcza jesienią, gdy spodziewana jest druga fala pandemii. Właśnie wtedy do akcji miałoby wkroczyć Sony ze swoją świeżutką konsolą i biblioteczką gier do zabijania czasu. Masowa produkcja PS5 zaczęła się w ubiegłym miesiącu. 5 milionów konsol ma być gotowych do końca września, a drugie 5 – pomiędzy październikiem a grudniem.

Projekt jest ambitny, ale i trudny. Anonimowi informatorzy Bloomberga twierdzą, że Sony będzie musiało zmierzyć się z logistyką i dostarczeniem konsol na czas. Wiele konsol jest składanych w Chinach i transportowanych drogą morską. Tym samym dostawa do USA i Europy może zająć miesiące i Sony może się tu zwyczajnie nie wyrobić. Rzecznik firmy odmówił Bloombergowi skomentowania doniesień.

granie na konsoli sony

Czas gigantów? Waga PS5 i DualSense na zdjęciach

Wśród stron PS5, które niedawno wystartowały, jest m.in. Amazon. Właśnie z jego niemieckiej wersji pochodzą dane dotyczące wagi. Według zamieszczonych tam informacji, konsola będzie ważyć nieco ponad 10 i pół funta, czyli ok. 5 kg. Jak zwrócił uwagę Roland Moore-Colyer z Tom’s Guide to więcej niż 7-funtowy Xbox One czy około 6-funtowa PS4. Zamieszczona informacja dotyczy obu wersji PlayStation 5 (z dyskiem Blu-ray i na kopie cyfrowe), co miałoby sugerować, że należy do wieści z Amazona należy zachować dystans – jak do większości pojawiających się ostatnio przecieków czy informacji.

Moore-Colyer przypomniał jednak, że już wcześniejsze doniesienia przedstawiały PS5 jako dość dużą. Możliwe również, że Sony wypuści początkowo „grubaska”, którego następnie odchodzi – tak, jak z poprzednimi konsolami PlayStation.

Inne wieści dotyczą kontrolera DualSense. Do sieci trafiły nieoficjalne zdjęcia przedstawiające pada. Jedno znalazło się na forum ResetEra, natomiast drugie zamieścił egipski serwis Gamezawy. Pierwsza z fotografii ukazała akcesorium jako dość masywne i szerokie – choć, jak zauważył Vic Hood z TechRadaru,  może być to kwestia perspektywy zdjęcia, czy po prostu dłoni osoby trzymającej DualSense.

dualsense ps5 resetera
ResetEra via TechRadar

Na drugim zdjęciu pad prezentuje się już jako bardziej smukły.

Ciągle pojawiają się też wieści dotyczące nadchodzących gier na PS5 (a nawet znamy już wygląd pudełka jednej z nich). Wszystko będziemy przybliżać na bieżąco i mamy nadzieję, że już niebawem będziemy mogli podać pewne dane dotyczące ceny czy sprzedaży konsoli.

Źrodła: Twitter, PSU, Game Rant, Bloomberg, Tom’s Guide, ResetEra, TechRadar