Przedsiębiorstwa i samorządy mogą także skorzystać z dofinansowania na samochody osobowe, które będzie wynosić do 27 tysięcy złotych pod warunkiem deklarowanego średniorocznego przebiegu minimum 15 tysięcy kilometrów. Dofinansowanie na pojazdy dostawcze wyniesie nawet 70 tysięcy złotych z deklarowanym przebiegiem średniorocznym powyżej 20 tysięcy kilometrów. Co ciekawe mogą oni także zakupić pojazdy kategorii L (motorowery, dwukołowe, trójkołowe i niektóre czterokołowe). Dla nich wsparcie wynosi 4 tysiące złotych.
Jak skorzystać z programu „Mój elektryk”?
Cały proces składania wniosku odbywa się online przy założeniu, że ma być on krótki i zawierać minimum formalności. Aby wygenerować własny formularz, należy zarejestrować się na stronie Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej lub zalogować się przy pomocy profilu zaufanego, który większość z nas posiada.
Należy pamiętać, że tzw. dofinansowanie jest tak naprawdę refundacją części poniesionych kosztów podczas zakupu auta. Oznacza to, że petent musi być już w posiadaniu pojazdu zarejestrowanego i ubezpieczonego na terytorium kraju. Podobnie sprawa wygląda z leasingiem, wiele banków współpracuje z NFOŚiGW, co ułatwia cały proces jego pozyskania, jednak koszty zostaną zwrócone dopiero po podpisaniu umowy.
Warto dodać, że wniosek nie jest jeszcze umową wiążącą, po jego złożeniu trzeba oczekiwać na pozytywną lub negatywną ocenę Funduszu. Po akceptacji wnioskodawca może złożyć podpis elektroniczny, co będzie równoznaczne z podpisaniem umowy i zobowiązaniem się, że przez 2 lata od uzyskania dotacji nie sprzeda pojazdu.