Zielone tablice rejestracyjne. Co dają i jak je otrzymać?

Odkąd pojawiły się na polskich drogach zielone tablice rejestracyjne, rodzą one wiele pytań. Są one przeznaczone wyłącznie dla samochodów elektrycznych. Jakie korzyści wynikają z ich posiadania, kto i w jaki sposób może je otrzymać? Wszystkiego dowiecie się z tego artykułu.

Czym są zielone tablice rejestracyjne?

Zielone tablice rejestracyjne w Polsce występują już od ponad roku. Zostały wprowadzone z dniem 1 stycznia 2020 r. i przeznaczone są dla samochodów elektrycznych. Posiadacze takich aut rejestrując swój pojazd w 2019 roku lub wcześniej otrzymywali jedynie niewielką naklejkę informującą innych użytkowników drogi, że mają do czynienia z pojazdem napędzanym prądem. 

Jeśli już o prądzie mowa, to tylko samochody napędzane tym źródłem energii mogą otrzymać taką „blachę”. Nie przysługuje ona żadnemu innemu typowi pojazdów, nawet hybrydom typu plug-in. Ktoś mógłby się przyczepić, że one są w stanie także przejechać kilkadziesiąt kilometrów na prądzie. Tak, jednak po wyczerpaniu akumulatora napęd przełączy się na silnik spalinowy, a w pełnoprawnym elektryku nie ma takiej alternatywy.

Zielone tablice rejestracyjne

Użytkownicy hybryd mogą przeprowadzić konwersję swojego samochodu na całkowicie elektryczny i w taki sposób otrzymać nowe tablice. Jednak jak poinformowali redaktorzy portalu wysokienapiecie wielu ludzi rejestrując swoje pojazdy umyślnie błędnie sporządza oświadczenia, aby otrzymać zielone rejestracje, które im się faktycznie nie należą. Nie zalecam tego robić, bo nawet jeśli taka rejestracja przebiegnie pomyślnie, to możecie mieć problem podczas pierwszej lepszej kontroli policyjnej lub przeglądu technicznego.

Czy wymiana rejestracji jest konieczna?

Odpowiedź brzmi nie. Wszyscy kierowcy, którzy zarejestrowali swoje samochody przed wejściem w życie nowej ustawy, nie mają obowiązku wymiany tablic rejestracyjnych. Jeśli jednak chcą je wymienić na zielone, mogą to zrobić w wydziale komunikacji, do którego przynależą. Jednak ta operacja nie jest bezpłatna, należy bowiem uiścić opłatę w wysokości 93 złotych. Warto także dodać, że numery znajdujące się na tablicy, jak i dowód rejestracyjny pozostają takie same.

Zielone tablice dla samochodów elektrycznych
Źródło: rankomat.pl

Korzyści z posiadania zielonej rejestracji

Jakie korzyści płyną z wyróżnienia swojego pojazdu zieloną tablicą? Otóż zarówno w Polsce, jak i wielu krajach Unii Europejskiej samochody elektryczne mogą poruszać się po buspasach na równi z taksówkami i autobusami (do 1 stycznia 2026 roku) oraz bezpłatnie parkować w tzw. strefach płatnego parkowania. Mogą one także korzystać z parkingów na ogólnodostępnych stacjach ładowania, jeśli w tym momencie uzupełniają baterię. 

W przyszłości wiele Polskich miast prawdopodobnie weźmie przykład z zachodu i stworzy strefy czystego transportu, czyli takie, do których wstęp będą miały tylko pojazdy zasilane energią i wodorem. Jednak do tego jeszcze długa droga.

Elektryki na buspasach

Co prawda pojazdom elektrycznym na standardowych rejestracjach także przysługują wyżej wymienione przywileje. Jednak wiele elektryków wygląda bardzo niepozornie i wielokrotnie czytałem historię, że właściciele przez małą i trudną do zauważenia naklejkę (otrzymaną w wydziale komunikacji podczas rejestracji), byli zatrzymywani przez policję z zarzutami bezprawnego poruszania się buspasem. Oczywiście historie kończyły się „happyendem”, czyli bez mandatów lub pouczeń, jednak jest to jeden z powodów, przez który nowe rejestracje pomogą uniknąć nieprzyjemnych sytuacji i bezsensownego tracenia czasu.

Tablice dla profesjonalistów

Nie każdy wie, że w Polsce istnieją także tzw. tablice dla profesjonalistów. Są one wyglądem zbliżone do tych, o których mowa w tym artykule, jednak pełnią zupełnie inną funkcję. „Profesjonalne rejestracje” zostały wprowadzone ustawą z dnia 11 lipca 2019 roku i w odróżnieniu od tych dla pojazdów elektrycznych, posiadają jedynie zielone obramowanie i cyfry na białym tle. Są one przeznaczone dla producentów samochodów, sprzedawców, dealerów czy też ośrodków badawczych sektora motoryzacyjnego.

Profesjonalne tablice rejestracyjne
Źródło: rankomat.pl

Takie rozwiązanie pozwala przeprowadzać wielokrotne jazdy testowe, bez konieczności rejestrowania każdego pojazdu osobno. Oznacza to, że na jednym komplecie „blach” może się poruszać cała flota samochodów w danej fabryce lub salonie.

Mam nadzieję, że ten artykuł rozwiał wszystkie wasze wątpliwości. Jeśli macie jeszcze jakieś pytania, to zapraszam do zadawania ich w sekcji komentarzy. Postaram się na wszystkie odpowiedzieć, jeśli oczywiście moja wiedza na to pozwoli.

Przeczytaj także: