Prezes Blizzarda odchodzi z firmy po zarzutach molestowania seksualnego

Internet zawrzał, kiedy Kalifornia złożyła pozew przeciwko Blizzardowi – jednemu z największych przedsiębiorstw zajmujących się produkcją gier. Powód? Jego prezesa oskarżano o molestowanie seksualne i dyskryminację osób ze względu na płeć. Z biegiem czasu wypłynęło także mnóstwo dodatkowych historii w tym temacie. Teraz okazuje się natomiast, że wymieniony w pozwie prezes Blizzarda J. Allen Brack opuszcza firmę w poszukiwaniu nowych możliwości.

Dlaczego J. Allen Brack odszedł z Blizzarda?

Przed odejściem J. Allen Brack, pracownicy Blizzarda sporządzili listę zawierającą cztery żądania, w tym:

  • audyt kadry kierowniczej,
  • zniesienie przymusowych klauzul arbitrażowych,
  • inne zmiany mające na celu poprawę różnorodności i równości dla zmarginalizowanych grup w firmie.
Żądania te były wynikiem niespójnej, przyznającej się do błędu i braku uwagi odpowiedzi ze strony firmy. Szczególnie chodzi tu o list wyjaśniający od J. Allen Brack, w którym twierdził, że walczył z kulturą bro (zamknięcie się na krąg osób płci męskiej) przez całą swoją karierę. Oskarżający go pozew mówi natomiast zupełnie co innego. A mianowicie, że miał być świadomy całej nagannej sytuacji, a co gorsza umożliwiać innym wspomniane zachowania.
Blizzard Prezes J.Allen Brack
źródło: kotakuaustralia.com

Kto przejmie władzę po J. Allen Brack?

Pracownicy zostali niedawno poinformowani o odejściu J. Allena Bracka. Z ogłoszenia na Activision Blizzard możemy dowiedzieć się, że współkierownikami w wyniku tej sytuacji zostali natomiast: lider Vicarious Visions – Jen Oneal i były dyrektor Xbox – Mike Ybarra.

Co mówi notatka Blizzarda o nowej kadrze?

Obaj są głęboko oddani wszystkim naszym pracownikom; do przyszłej pracy, aby zapewnić, że Blizzard jest najbezpieczniejszym i najbardziej przyjaznym miejscem pracy dla kobiet oraz osób o dowolnej płci, pochodzeniu etnicznym, orientacji seksualnej lub pochodzeniu; do podtrzymywania i wzmacniania naszych wartości; i odbudować twoje zaufanie.
Blizzard logo

Jak do sprawy odnosi się sam J. Allen Brack?

Jestem przekonany, że Jen Oneal i Mike Ybarra zapewnią przywództwo, którego Blizzard potrzebuje, aby w pełni wykorzystać swój potencjał i przyspieszą tempo zmian. Przewiduję, że zrobią to z pasją i entuzjazmem oraz że można im zaufać, że będą przewodzić z najwyższym poziomem uczciwości i zaangażowania w elementy naszej kultury, które sprawiają, że Blizzard jest tak wyjątkowy.

Brack przejął firmę Blizzard w 2018 roku, a wcześniej kierował rozwojem World of Warcraft, w którym także znalazła się inna osoba konkretnie wymieniona w pozwie z kalifornijskiego Departamentu Uczciwego Zatrudnienia i Mieszkalnictwa (DFEH) – Alex Afrasiabi. Kobiety powiedziały IGN, że praca w firmie jest podobna do pracy w domu studenckim. Zespół World of Warcraft został wyraźnie wymieniony jako nietykalne źródło toksycznej kultury, ze względu na pieniądze, które przyniosła franczyza i długie kadencje starszych pracowników.

Diablo 4 nie ukaże się w 2021 roku

Jakie działania ma zamiar podjąć Blizzard w trosce o pracowników?

Dyrektor generalny Bobby Kotick udostępnił pracownikom następujący e-mail:

Zależy nam na długotrwałych zmianach. Ze skutkiem natychmiastowym podejmiemy następujące działania:

  • Wsparcie pracowników. Będziemy nadal badać każde roszczenie i nie zawahamy się podjąć zdecydowanych działań. Aby wzmocnić nasze możliwości w tym obszarze, do zespołu ds. zgodności i ds. relacji z pracownikami dołączamy dodatkowy personel wyższego szczebla i inne zasoby.
  • Sesje słuchania. Wiemy, że wielu z Was inspirowało pomysły, jak ulepszyć naszą kulturę. Będziemy tworzyć bezpieczne przestrzenie, moderowane przez osoby trzecie, abyś mógł zabierać głos i dzielić się obszarami do poprawy.
  • Zmiany personalne. Natychmiast oceniamy menedżerów i liderów w całej firmie. Każdy, kto stwierdzi, że naruszył integralność naszych procesów oceny roszczeń i nałożenia odpowiednich konsekwencji, zostanie rozwiązany.
Blizzard logo
  • Praktyki zatrudniania. Na początku tego roku wysłałem wiadomość e-mail, w której wymagałem od wszystkich menedżerów ds. rekrutacji, aby mieli różne listy kandydatów na wszystkie otwarte stanowiska. Będziemy dodawać zasoby dotyczące zgodności, aby upewnić się, że nasi menedżerowie ds. rekrutacji faktycznie stosują się do tej dyrektywy.
  • Zmiany w grze. Słyszeliśmy opinie pracowników i społeczności graczy, że niektóre z naszych treści w grze są nieodpowiednie. Usuwamy tę treść. Twoje dobre samopoczucie pozostaje moim priorytetem i nie będę oszczędzać zasobów firmy, aby nasza firma miała jak najbardziej przyjazną, komfortową i bezpieczną kulturę.

Masz moje niezachwiane zobowiązanie, że wspólnie będziemy ulepszać naszą firmę i będziemy najbardziej inspirującą, integracyjną firmą rozrywkową na świecie.

Miejmy nadzieję, że nie są to tylko mrzonki, mające na celu odbudowanie wizerunku firmy, a deklaracje Blizzarda znajdą odwzorowanie w rzeczywistości i firma podejmie konkretne plany wsparcia pracowników.

źródło: theverge.com