Wakacyjne Galaxy Unpacked przyniosło w tym roku już piątą odsłonę unikatowych składanych smartfonów marki Samsung. Do niedawna były technologicznymi ciekawostkami, dziś są wielozadaniowymi urządzeniami, z których użytkownicy chcą wyciągnąć jak najwięcej. Sprawdźmy zatem, co nowego w kolejnej generacji Folda. Oto porównanie Samsung Galaxy Z Fold 4 vs Galaxy Z Fold 5.
Nowa generacja Galaxy Fold marki Samsung zachowała swoją charakterystyczną unikatową konstrukcję. Składany jak książka smartfon doczekał się jednak kilku istotnych ulepszeń już w samej konstrukcji. Przede wszystkim w Galaxy Z Fold 5 wymieniono zawias, co pozwoliło wprowadzić dwie ważne poprawki.
Z wewnętrznego ekranu Infinity Flex nareszcie zniknęło wcięcie, które mogło wpływać na komfort użytkowania. Teraz wyświetlacz jest idealnie płaski. No, chyba że użytkownik chce skorzystać z trybu flex, do którego ten wyjątkowy model smartfona został stworzony.
Po drugie, Galaxy Z Fold 5 składa się teraz na płasko. Obie połowy przylegają do siebie, podczas gdy w poprzednich generacjach foldów między krawędziami tworzyła się szczelina. Nie dość, że pogrubiało to telefon, to jeszcze mogło spowodować dostanie się piasku czy nawet drobnych przedmiotów pomiędzy dwie części wewnętrznego ekranu, co mogło doprowadzić do jego uszkodzenia.
To między innymi dzięki zmianie zawiasu producentowi udało się wyszczuplić nieco Folda 5. Po złożeniu jego grubość wynosi 13,4 mm – całkiem nieźle w porównaniu z poprzednikiem, gdzie było to aż 15,8 mm w najgrubszej części przy zawiasie do 14,2 mm w najcieńszej części. Spadła też waga smartfona o 10 gramów, dokładnie z 263 do 253 g.
Samsung Galaxy Z Fold 4:
Samsung Galaxy Z Fold 5:
Bez zmian pozostają natomiast te cechy konstrukcji, które już w Foldzie 4 były dobre. To wodoszczelność na poziomie IPX8 oraz ramka z Armour Aluminium. Natomiast dodatkowo wzmocniono wewnętrzny ekran (jak deklaruje producent to wzrost wytrzymałości o 25% w porównaniu z poprzednikiem) oraz zewnętrzny ekran i obudowę, które pokryto szkłem nowej generacji – Corning Gorilla Glass Victus 2.
Pod względem samego designu zmiany są kosmetyczne. Drobnemu odświeżeniu uległa kolorystyka. Nowy Galaxy Fold 5 dostępny jest w odcieniach klasycznej czerni, znanego z poprzednich modeli beżu oraz nowego, pastelowego błękitu. Oprócz tego zmianę można dostrzec już tylko w wyspie aparatów. W nowym foldzie trzy tylne obiektywy zdają się nieco mocniej odstawać od obudowy. Przeniesiono też lampę błyskową z dolnej części wyspy aparatów na plecki smartfona, obok ultraszerokokątnego obiektywu.
Standardowo główną zmianą między dwoma generacjami smartfonów jest wymiana procesora na nowszy i mocniejszy model. W tym roku w Galaxy Z Fold 5 pojawił się Snapdargon 8 Gen 2 for Galaxy. Tę przystosowaną pod smartfony Galaxy jednostkę znamy już z serii Galaxy S23. Nie dość, że jest to najnowsza propozycja firmy Qualcomm to jeszcze wzmocniona specjalnie dla Samsunga. W głównym rdzeniu taktowanie podkręcone jest z 3,2 GHz na 3,36 GHz, a pozostałe ulepszenia dotyczą wydajności AI, przetwarzania zdjęć i grafiki.
Bez zmian pozostaje zastosowana pamięć RAM – to 12 GB LPDDR5. Jeśli chodzi o pamięć wbudowaną, to w końcu zdecydowano się na szybszy standard, którego brakowało w poprzedniej generacji. W Galaxy Z Fold 5 jest zatem pamięć UFS 4.0 w wersjach: 256 GB, 512 GB lub aż 1 TB.
Zmiana procesora na Snapdragon 8 Gen 2 ma także znaczenie dla baterii. Mimo że w Galaxy Z Fold5 pozostawiono tę samą pojemność 4400 mAh, to smartfon powinien być bardziej energooszczędny i dłużej dotrzymywać kroku użytkownikom niż Galaxy Z Fold4.
W piątej generacji foldów nadal można skorzystać z ładowania bezprzewodowego 15 W i podzielić się energią przy wykorzystaniu ładowania zwrotnego 4,5 W. Natomiast co ciekawe na minus zaszła zmiana w ładowaniu przewodowym. Samsung Galaxy Z Fold 5 zasila się maksymalnie z mocą 25 W, podczas gdy Fold 4 obsługiwał już 45-watowe ładowanie. Nie zmienia się jednak fakt, że, tak czy siak, ładowarkę o odpowiedniej mocy należy dokupić oddzielnie.
Procesor: Qualcomm Snapdragon 8+ gen 1 (1x 3.2 GHz, Kryo + 3x 2.75 GHz, Kryo + 4x 2.0 GHz, Kryo)
Pamięć RAM: 12 GB RAM LPDDR5
Pamięć wbudowana: 256/512 GB UFS 3.1
System: Android 12 z nakładką OneUI 4
Łączność: 5G, NFC, Wi-Fi 6E, Bluetooth 5.0
Bateria: 4400 mAh z szybkim ładowaniem 45 W, ładowaniem indukcyjnym 15 W i ładowaniem zwrotnym 4,5 W
Procesor: Qualcomm Snapdragon 8 Gen 2 for Galaxy (1x 3.36 GHz, X3 + 4x 2.8 GHz, A71 + 3x 2.0 GHz, A51)
Pamięć RAM: 12 GB RAM LPDDR5
Pamięć wbudowana: 256/512 GB / 1 TB UFS 4.0
System: Android 13 z nakładką OneUI 5.1.1
Łączność: 5G, NFC, Wi-Fi 7, Bluetooth 5.3
Bateria: 4400 mAh z szybkim ładowaniem 25 W, ładowaniem indukcyjnym 15 W i ładowaniem zwrotnym 4,5 W
Samsung Galaxy Z Fold 5 odziedziczył ekrany po starszym bracie. To ponownie:
Wprowadzono jednak pewne, drobne, lecz bardzo istotne, ulepszenia. Zmianą względem Galaxy Z Fold 4 jest większa jasność (z 1000 do 1200 nitów HMB i z 1300 do 1750 nitów maksymalnej jasności) oraz przede wszystkim równy, płaski wyświetlacz, co również wpływa na komfort i jakość użytkowania.
W Galaxy Z Fold 5 pozostawiono te same obiektywy co w poprzedniej generacji. Nie oznacza to jednak, że jakość zdjęć i filmów pozostanie taka, jaką można zaobserwować w recenzji Samsung Galaxy Z Fold 4. Na poprawę wpłynie już sam mocniejszy i wydajniejsze AI, które jeszcze lepiej radzą sobie z przetwarzaniem zdjęć. A jakie dokładnie są to aparaty?
Prosto po wyjęciu z pudełka Samsung Galaxy Fold5 pracuje na bazie Androida 13 z autorską nakładką systemową OneUI w wersji 5.1. W kwestii software’u w nowych foldach poprawiono tryb flex. W pozycji zgiętej na ekranie pojawia się touchbar, taskbar (pasek zadań) i toolbar (pasek narzędziowy). Ulepszono także pasek zadań, który wyświetla teraz 12 aplikacji: 8 wybranych, przypiętych samodzielnie plus 4 ostatnio otwierane. Ponadto poszerzono pasek zarządzania oraz rozbudowano ustawienia trybu wielu okien.
Z ciekawszych funkcji dotyczących wielozadaniowości w nowym Foldzie 5 pojawiła się możliwość przenoszenia elementów między aplikacjami, czyli kopiowania pomiędzy oknami otwartymi w trybie podzielonego ekranu. Na przykład bezpośrednio z przeglądarki – otwartej w jednym oknie – będzie można przekopiować grafikę do czatu – otwartego w drugim oknie. Przydatna przy wielozadaniowej pracy będzie także możliwość ukrywania okienek z boku, tak jakby wisiały za krawędzią ekranu.
Oprócz tego czekają też znane i sprawdzone już funkcje związane ze współpracą między narzędziami i urządzeniami w obrębie ekosystemu. Między innymi: synchronizacja notatek z kontem Samsung, komunikacja z PC, obsługa Google Meet, parowanie aplikacji czy Quick Share.
Więcej szczegółowych informacji o Samsungu Galaxy Z Fold 5 pojawi się już niedługo w recenzji. Śledź zakładkę Samsung oraz Smartfony