PlayStation VR dla PS5 – zobacz jak wyglądają nowe kontrolery PSVR 2

Sony już wcześniej zapowiedziało, że pracuje nad nową wersją wirtualnej rzeczywistości, która będzie mogła być wykorzystana w konsolach nowej generacji. Japoński koncern zaprezentował, jak wyglądać będą nowe kontrolery dla PSVR 2 (choć to nazwa nieoficjalna). Sprawdźcie, jakie funkcje otrzymają i kiedy możemy spodziewać się światowej premiery.

Nowe kontrolery PSVR 2

Nowy kontroler ma być wyrazem misji, która ma polegać nad coraz głębszym zanurzaniem się do wirtualnej rzeczywistości. Innowacje, jakie wprowadza Sony, mają otwierać nowy sposób wykorzystania zmysłu dotyku, co już wcześniej udało się w przypadku kontrolerów DualSense, a teraz ma być znakiem rozpoznawczym także PSVR 2. Tak nowe kontrolery opisuje Hideaki Nishino, wiceprezes ds. planowania i zarządzania platformami Sony.

Kontroler ma kształt kuli, a to pozwala graczom na jego swobodne trzymanie podczas rozgrywki. Nie ma ograniczeń w poruszaniu rękoma, a to również dodatkowe udogodnienie dla programistów, którzy mają większe pole do popisu przy tworzeniu gier. Nowy kontroler został zaprojektowany z myślą o ergonomii, jest dobrze wyważony i wygodnie można trzymać go w dłoni każdej wielkości.

Funkcje kontrolera PSVR 2

Nowe funkcje kontrolera obejmują przede wszystkim wyzwalacze adaptacyjne i haptyczne wibracje, co pojawiło się już w DualSense. Każdy kontroler jest wyposażony w przycisk wyzwalania, który po naciśnięciu pozwala poczuć wibracje, by zwiększyć wrażenia z rozgrywki. Nishino twierdzi, że te funkcje zostały ulepszone i w kontrolerach PSVR 2 będą odczuwalne jeszcze bardziej.

Ponadto kontrolery zostały wyposażone w opcje wykrywania dotyku palca, a więc nie zawsze trzeba będzie korzystać z przycisków, a to ma pozwolić na bardziej naturalne gesty podczas rozgrywki. Nad śledzeniem ruchu tym razem czuwać będą gogle, a nie kamerka.

Zmieniono również rozłożenie przycisków. Kontroler do lewej dłoni będzie miał przyciski L1, L2, kwadrat, trójkąt oraz Create. Prawy kontroler to przyciski R1, R2, kółko, krzyżyk oraz Options. W obydwu kontrolerach znajdą się tzw. Gripy, czyli przyciski do podnoszenia obiektów (wirtualnych oczywiście).

PSVR 2 – premiera

Warto zaznaczyć, że o ile są to informacje oficjalne, kontrolery to jeszcze prototypy. Projekt jest w fazie rozwoju i nim trafi do sprzedaży, może się jeszcze troszkę zmienić. Nishino nie ujawnił na razie daty premiery PSVR 2.

Sony umie w wirtualną rzeczywistość

Trzeba przyznać, że najnowsze informacje o nowej wirtualnej rzeczywistości Sony wyglądają obiecująco. Szczególnie dobrze brzmi zaimplementowanie funkcji, jakie miały kontrolery DualSense, ponieważ zdecydowanie wpłynie to na wrażenia z rozgrywki. Sony chce dokonać dużego skoku w grach VR, a kiedy kontrolery trafią do deweloperów, możemy spodziewać się kreatywnego polotu z ich strony. Pozostaje czekać na PSVR 2, które najprawdopodobniej pojawi się nie wcześniej niż w 2022 roku.

Źródło: PlayStation.com