PlayStation 5 – kwestii 4K ciąg dalszy. Insider traci moderkę

Miniony tydzień upłynął pod znakiem pogłosek dotyczących możliwości nowej konsoli Sony. Rozpowszechniał je znany insider Dusk Golem. Jego wypowiedzi spotkały się z kontrą ze strony jednego z devów, oświadczeniem innego i ostatecznie poskutkowały nie tylko blokadą sensacyjnego tematu, ale i odebraniem Dusk Golemowi uprawnień moderatora. Jak to jest z tym 4K w PlayStation 5?

Insider kontra dev – kto ma rację?

Zaczęło się od przecieków na forum ResetEra. Insider Dusk Golem vs AestheticGamer twierdził w nich, że PlayStation 5 nie radzi sobie z niektórymi grami tak dobrze, jak Xbox Series X. Potem tłumaczył się z wykorzystanego przykładu – Resident Evil Village – stwierdzając jednak, że gracze powinni być przygotowani na problemy z 4K, które miałoby być wynikiem upscalingu. Sensacje te, jakkolwiek traktowane z dystansem, wywołały pewne zamieszanie.

Następnie do Dusk Golema odezwał się na Twitterze pracujący przy Roblox Matt Hargett i poprosił o garść szczegółów (wersję devkitu, jak wygląda bottleneck oraz co insider rozumie przez sztuczne 4K). W odpowiedzi usłyszał, że informator nie ma wystarczającej wiedzy, żeby zagłębiać się w detale i że przekazuje to, co słyszał od ludzi pracujących nad grami na obie konsole nowej generacji. Słowa te spotkały się z drwiną ze strony Hargetta.

Na Twitterze o potwierdzenie słów Dusk Golema poproszono twórców z TeamKillMedia, którzy pracują nad Quantum Error. Nie wiemy skąd wziął się ten cytat, ale nie od nas – padła odpowiedź, a poza tym ujawniono, że nadchodząca gra działa przy 65 do 70 klatkach na sekundę w 4K bez optymalizacji.

Dusk Golem twierdził, że jego słowa się potwierdzą. Na razie utracił uprawnienia moderatorskie na ResetErze, a wątek poświęcony PlayStation 5 został zamknięty.

Jak podaje Sammy Barker z PushSquare, twórcy zapewne skorzystają z pewnych rozwiązań zmieniających rozdzielczość, takich jak te znane z PS4 Pro. Nie jest to jednak aż taka bomba, jak usiłował to przedstawić Dusk Golem.

PlayStation 5 17 listopada – czy to kolejny żart?

Wokół PlayStation 5 jest dalej wiele niewiadomych, co sprawia, że rodzą się te lub inne plotki. Nadal czekamy na konkretny i łapiemy lub łapiemy się na przecieki lub plotki. Jedna z najnowszych dotyczy rzekomej daty premiery konsoli Sony. Miałaby się ona odbyć 17 listopada.

epic games joker fortnite
Źródlo: Epic Games Store

Źródłem jest Epic Games Store, który – podając informacje na temat związanej z Jokerem zawartości dla Fornite’a, The Last Laugh Bundle – wskazał ten dzień jako termin pojawienia się contentu na PS4, Xbox One i Nintendo Switch. Dodano, że bundle będzie dostępny w sam raz na pojawienie się konsol nowej generacji.

Czy tak będzie? Póki co wiemy, ze PlayStation 5 zadebiutuje w okresie okołoświątecznym 2020, ale czy faktycznie będzie to 17 listopada?

Źródła: Push Square, PSU, Epic Games Store, Twitter