PlayStation 5 – czy coś wiemy o cenie?

Emocje po pokazie The Future of Gaming, na którym światu została objawiona PlayStation 5, zdążyły już nieco ostygnąć. Nacisk na „nieco”. Bo przecież po zobaczeniu konsoli (czy raczej konsol) oraz tych wszystkich trailerów, w głowach graczy pojawiło się mnóstwo pytań. Między innymi dotyczących ceny PS5. Czy coś wiadomo w tej kwestii?

Cena PlayStation 5 według Amazona

Jeszcze przed prezentacją konsoli, na Amazon UK pojawiła się oferta przedsprzedaży z ceną 599 funtów (czyli prawie 3 tysiące złotych). Kwota dość wysoka… i jak się okazało nieprawdziwa. W oświadczeniu dla portalu IGN rzecznik Amazona przekazał, że rzeczona pozycja była po prostu wypełniaczem miejsca w oczekiwaniu na prawdziwą konsolę wraz z jej ceną. Ta jednak na pokazie The Future of Gaming nie padła.

Pojawiła się za to kolejna oferta przedsprzedaży. Tym razem na portalu Play-Asia. Dotyczyła wersji z dyskiem fizycznym, a cena sytuowana była w okolicach 699 dolarów lub 585 funtów (czyli nadal mówilibyśmy o prawie 3 tysiącach PLN). Czy faktycznie tyle przyjdzie nam zapłacić za PlayStation 5? Zdaniem Roberta Ramsey’a z PushSquare, nie ma jeszcze powodów do paniki, bo znowu może być to wypełniacz. Ale z drugiej strony wiadomo, że PS5 nie będzie należało do najtańszych sprzętów. Czy nowa konsola może zdrowo obciążyć portfele w chwili premiery?

playstation 5 obie wersje konsoli

Co na to Sony?

Kwestia ceny była poruszona także w wywiadzie, jaki BBC udzielił dzień po pokazie Jim Ryan. Szef Sony Interactive Entertainment nie podał ile zapłacimy za PS5 ani jaka będzie różnica cenowa pomiędzy wersją z napędem Blu-ray a tą dla kopii cyfrowych. Wspomniał jednak, że obecna sytuacja ekonomiczna sprawi, że wartość konsoli zostanie dobrze określona. Dodał też, że kładzie nacisk właśnie na wartość, a nie cenę.

Choć Ryan przyznał, że jego biznes jest jednym z bardziej odpornych na recesję, nie ukrywał, że obecnie trzeba przyłożyć jeszcze większą uwagę do stworzenia atrakcyjnej oferty dla klientów. Ma się to tyczyć zarówno samej konsoli, jak i przeznaczonej na nią gier (ich ilości, jakości i zasięgu). Zdaniem Rolanda Moore’a-Colyera z Tom’s Guide, między wierszami należy dopatrywać się potwierdzenia ceny PlayStation 5 powyżej 500 dolarów. Wspomniana wartość wiązałaby się z potężnymi i kosztownymi elementami konsoli (dysk SSD, audio 3D) oraz imponującą biblioteczką zapowiedzianych na nią tytułów.

A co Wy sądzicie o możliwej cenie PS5? Dajcie nam znać w komentarzach. Sprawdźcie też opinię Kamila sprzed The Future of Gaming (Ile będzie kosztowało PlayStation 5 na premierę?), a także to, jak wyglądał pokaz PlayStation 5 oraz co wiemy o grach na tę konsolę.

Źródła: IGN, PushSquare, BBC, Tom’s Guide