Ile będzie kosztowało PlayStation 5 na premierę?

Planowany na 4 czerwca pokaz gier zmierzających na PlayStation 5, jak wszyscy wiemy, został przełożony. Co prawda Sony nie wspominało nic o zaprezentowaniu samego sprzętu, jego ceny oraz daty premiery, jednak odwlekanie ogłoszenia tych informacji sprawia, że pojawia się coraz więcej spekulacji odnośnie ceny i finalnej wersji konsoli nowej generacji.

Kiedy premiera PlayStation 5?

Od premiery PlayStation 4 minęło już 7 lat i trzeba przyznać, że dalej robi wrażenie to, ile niektórzy potrafią jeszcze wycisnąć z tego dość starego sprzętu. Death Stranding, God of War, Uncharted 4 to tytuły, które pokazują, że da się wyciągnąć naprawdę sporo z ostatniej konsoli Sony.

7 lat to jednak w branży technologii okres czasu, w którym potrafi się zmienić bardzo wiele (czy ktoś z Was posiada od 7 lat tego samego smartfona?) i nadejście nowej generacji na zakończenie roku 2020 to tak naprawdę dobry moment na wymianę sprzętu. To, że wymiana generacji ma nastąpić w okresie świątecznym, jest całkowicie zrozumiałe. Sam pierwszego „szaraka”  PSX’a  otrzymałem na Mikołaja lata temu, więc tutaj producenci liczą po prostu na to, że spora część osób zrobi sobie lub bliskim prezent na święta w postaci PlayStation 5.

Ciekawszym tematem jest to, co będzie tytułem startowym, ale to jest jeszcze inna historia. Wiadomo jedno, choć nie zostało podane oficjalnie – konsola powinna być dostępna w sklepach przed świętami i nic nie zapowiada, żeby doszło do kolejnego przesunięcia terminu. Miniony rok jednak już nas wiele razy zaskoczył, więc stuprocentowej pewności nie możemy mieć do końca.

Cena PlayStation 5

Jaką cenę zapłacisz za nowe PlayStation?

PlayStation 4 kosztowało w dniu premiery około 1800 zł bez gry w zestawie. Ile będzie kosztowało PS5? Przede wszystkim pamiętajmy o tym, co będziemy mieć w środku urządzenia i co może wygenerować wysoki koszt.

Dysk SSD (którym Sony chwali się przy każdej okazji), ray tracing, 4K, stałe i wysokie utrzymanie ilości klatek na sekundę – to wszystko, póki co, są obietnice. Lecz jeżeli miałyby być spełnione, to na pewno sprawią, że konsola będzie w wyższej cenie w dzień premiery niż jej poprzedniczka. Spekulacje mówią o kwotach 500-550 dolarów na start i tutaj się pojawia pytanie, w co będzie można zagrać na premierę?

Jeżeli otrzymamy pełną wsteczną kompatybilność, przejście będzie w miarę płynne, jeżeli jednak się okaże, że na PS5 zagramy w dzień premiery tylko w największe hity z poprzedniej generacji, to większość graczy nie zdecyduje się na zakup, bo przecież te gry już zdążył prawdopodobnie ukończyć.

 Nic nie wskazuje na to, że wraz z PlayStation 5 otrzymamy hit na miarę Spidermana 2, Horizon Zero Dawn 2, czy nowe God od War. Bardzo możliwe, że większość graczy poczeka około roku, aż cena zmaleje, a dostępność tytułów będzie znacznie większa. A czy Ty zdecydowałbyś się zapłacić 500-550 dolarów na premierę konsoli bez gry w zestawie?