eFootball PES 2022: Konami idzie w fotorealizm na PS5 i Xbox Series X|S. Co jeszcze wiadomo o grze?

Ubiegłoroczna odsłona PES-a sprowadzała się niemal wyłącznie do aktualizacji składów. Konami zresztą nie kryło się z tym faktem przed graczami, twierdząc, iż prawdziwą petardę firma odpali przy okazji wydania eFootball PES 2022, odsłony, która ma wykorzystywać pełnię potencjału konsol nowej generacji: PlayStation 5 oraz Xbox Series X|S. Ostatnie doniesienia sugerują, że wszystko idzie w dobrym kierunku, a nowy PES stawia wszystkie karty na fotorealizm rozgrywki.

Fotorealizm główną bronią eFootball PES 2022

W wywiadzie dla Play Magazine Seitaro Kimura – producent serii eFootball PES, znanej wcześniej jako Pro Evolution Soccer – powiedział, że intencją Konami jest, aby PES 2022 był jak najbardziej fotorealistyczny. Zapytany o to, co nowego gry piłkarskie mogą zaoferować w odniesieniu do wydanych niedawno PlayStation 5 i Xbox Series X i S, Kimura odpowiedział:

„Myślę, że ważne jest, aby móc doświadczyć tych wszystkich emocji, jakie generuje futbol. Nie da się tego osiągnąć bez stworzenia fotorealistycznej gry”. Według producenta fotorealizm, do którego dąży Konami, „jest dokładnym odwzorowaniem świata rzeczywistego”.

Sprawdźcie również:

Messi PES 2022

PES 2022 na nowym silniku graficznym

To jedna z kluczowych zmian, jaką przygotowują Japończycy. Przez ostatnie lata eFootball PES działał na silniku Fox Engine, tym samym, z którego Konami korzystało chociażby przy tworzeniu Metal Gear Solid 5. Teraz pora na przesiadkę na Unreal Engine.

Konami oficjalnie potwierdziło, że kręgosłupem nowego PES-a będzie właśnie ten silnik. Nie wiemy jednak – i tutaj robi się ciekawie – czy będzie to UE4, czy UE5, czyli najnowsza wersja silnika graficznego Epic Games. Niezależnie od tego, modele zawodników na PS5, Xbox Series X i Xbox Series S mogą w najbliższej odsłonie wyglądać lepiej, niż kiedykolwiek wcześniej.

Na to zresztą liczymy. Skostniałej, gnijącej od środka Fifie przyda się konkurencja, która zmusiłaby EA Sports to włożenia większego wysiłku w tworzenie nowych odsłon.

Kiedy dowiemy się czegoś więcej na temat silnika graficznego eFootball PES 2022? Na pewno nie na zbliżających się wielkimi krokami targach E3. Japończycy z Konami zdążyli już potwierdzić, że na targi się nie wybierają z jednej prostej przyczyny – nic na nie nie przygotowali.

Barcelona PES 2022

Na jakie platformy Konami planuje wydać eFootball PES 2022?

Priorytetem, z czym firma się nie kryje, są konsole nowej generacji: PlayStation 5, Xbox Series X i Xbox Series S. To tutaj nowy PES ma wywołać największy efekt „wow”. Wszak Konami zrezygnowało z prac nad PES-em 2021, ograniczając się wyłącznie do skromnej aktualizacji, aby móc w stu procentach skupić się na nextgenowych portach.

Biorąc pod uwagę dostępność wspomnianych konsol, trudno wyobrazić sobie, aby firma miała zrezygnować z wydania wersji na PS4 i Xbox One. Gracze raczej nie powinni spodziewać się fajerwerków po tych portach, które być może będą kolejną aktualizacją tego samego contentu, niemniej już sam fakt ich wydania stanowi raczej pozytywną wiadomość dla fanów serii.

PES 2022 zapewne pojawi się również na PC. Niektóre źródła mówią też o tym, że Konami miałoby pracować nad portem na Switcha. Tutaj jednak radzimy wstrzymać się z entuzjazmem i poczekać na oficjalny komunikat ze strony Japończyków.

Camp Nou PES 2022

Kiedy premiera PES 2022?

Oficjalnej daty premiery eFootball PES 2022 Konami wciąż nie podało. Biorąc jednak pod uwagę daty ukazywania się poprzednich odsłon, można dojść do wniosku, że w nowego PES-a zagramy pod koniec sierpnia lub w pierwszej połowie września 2021 roku.

Istotna wydaje się tu data premiery… FIFY 22, ponieważ dotychczasowe PES-y zwykle pojawiały się na rynku przed sztandarową produkcją EA Sports.

PES 2018 zadebiutował 15 września 2017 roku, PES 2019 miał swoją premierę 30 sierpnia 2018 roku, natomiast PES 2020 trafił na półki sklepowe 10 września 2019 roku.

Wtedy jednak nie mieliśmy pandemii. A ta, jak już wielokrotnie zdążyliśmy się przekonać, nic sobie nie robi z planów wydawniczych deweloperów i wydawców gier, włączając w to największych gigantów na rynku.

efootball pes 2021 Lacazette

eFootball PES 2022 – licencje. Coraz mocniejsza włoska ofensywa

Grono klubów z włoskiej Serie A, podpisujących z Konami umowy na wyłączność, cały czas się powiększa. Do Juventusu, Romy, Lazio i Napoli dołączyła ostatnio Atalanta Bergamo. Można w tym dostrzec nie tyle atut dla PES 2022, ile odebranie kilku atutów konkurencyjnej Fifie.

Co poza tym? W nowym PES-ie na pewno zobaczymy Barcelonę, która już od kilku odsłon mocno współpracuje z serią od Konami. Z innych dużych marek warto wspomnieć o tym, że w grze nie zabranie również Manchesteru United oraz Bayernu Monachium.

Atalanta Bergamo flaga

Trailer eFootball PES 2022

Fani wirtualnego kopania piłki mocno liczyli na to, że na E3 2021 dostaniemy trailer eFootball PES 2022, który spowoduje masowy opad szczęk. Niestety, jak już wcześniej wspomnieliśmy, Konami nie pojawi się na targach w tym roku, więc i na zwiastun przyjdzie nam poczekać.

Póki co musimy zadowolić się filmową zapowiedzią gry z lipca ubiegłego roku.

Źródła: Konami, techstory, realsport101, gamesradar, materiały własne