Poznaj aplikację NVIDIA do kontroli karty graficznej. Długo oczekiwane pożegnanie z archaicznym Panelem sterowania NVIDIA

Panel sterowania NVIDIA do kontroli karty graficznej pamięta jeszcze czasy Windowsa XP, a zmiany jakie przechodził w kolejnych latach były zbyt kosmetyczne. Zestarzał się tak okrutnie, że użytkownicy oczekiwali zmian na lepsze. I w końcu się doczekali: NVIDIA właśnie wypuściła aplikację… NVIDIA (na razie w wersji beta), która zastąpi i połączy jednocześnie dawny Panel sterowania NVIDIA oraz oprogramowanie GeForce Experience. Zobacz, co oferuje NVIDIA app.

To koniec przestarzałego Panelu sterowania NVIDIA. W końcu!

Witaj NVIDIA App, żegnaj klasyczny Panelu sterowania NVIDIA! Możesz zapytać: po co zmieniać coś, co jest dobre? To nie jest kwestia tylko przestarzałego wyglądu, który konkurencja już dawno zastąpiła nowoczesnym oprogramowaniem. Narzekanie użytkowników wynika również z chociażby powolnego działania i ograniczonej funkcjonalności, którą trzeba było uzupełnić opcjonalnym oprogramowaniem: GeForce Experience.

Klasyczny Panel sterowania NVIDIA musiał odejść. I szkoda, że wydarzyło się to tak późno, ale lepiej późno niż wcale. W końcu NVIDIA może pochwalić się nowoczesną aplikacją, która nie odstrasza.

monitoring gpu i statystyki w nvidia app
W NVIDIA app możesz wygodnie monitorować swoją kartę graficzną

Co to jest NVIDIA app i do czego służy?

NVIDIA App to nowoczesna aplikacja, która stanowi połączenie funkcjonalności Panelu sterowania NVIDIA oraz GeForce Experience. Dzięki temu użytkownicy otrzymują dostęp do szerokiej gamy narzędzi i opcji konfiguracyjnych, które pozwalają na maksymalne wykorzystanie możliwości kart graficznych NVIDIA.

Poznaj jej kluczowe funkcje i zalety:

 • Nowoczesny interfejs: NVIDIA App wyróżnia się nowoczesnym i intuicyjnym interfejsem użytkownika, który ułatwia nawigację i dostęp do różnych funkcji. Przypomina on GeForce Experience.
 • Zintegrowane narzędzia: aplikacja łączy w sobie funkcje zarówno Panelu sterowania, jak i GeForce Experience, oferując użytkownikom jedno miejsce do zarządzania ustawieniami grafiki, aktualizacji sterowników, optymalizacji gier i dostępu do funkcji takich, jak nagrywanie rozgrywki czy transmisje na żywo.
 • Personalizacja i optymalizacja ustawień: Użytkownicy mogą łatwiej niż kiedykolwiek dostosować ustawienia swoich kart graficznych do indywidualnych potrzeb w celu uzyskania lepszej wydajności i jakości obrazu w grach i aplikacjach. 
ustawienia gry w nvidia app
NVIDIA app pozwala na szczegółowe ustawianie gier i ich automatyczną optymalizację
ustawienia globalne w nvidia app
W końcu interfejs wygląda nowocześnie!

NVIDIA app. Jedno duże centrum sterowania kartą graficzną

Jedna aplikacja, by połączyć je wszystkie. Koniec z brzydkim i wolno działającym Panelem sterowania NVIDIA. Koniec też z aplikacją GeForce Experience. Obie zamienią się w NVIDIA app, czyli jedno centrum dowodzenia, z którego będziesz kontrolował swoją kartę graficzną i wszystkie jej ustawienia oraz optymalizował gry.

Z tego miejsca masz też szybki i łatwy dostęp do dodatkowych narzędzi i aplikacji NVIDIA, takich jak:

 • NVIDIA ShadowPlay (do nagrywania wideo i uchwycenia pięknych momentów w grach)
 • NVIDIA Freestyle (specjalne filtry do spersonalizowania wyglądu gier, np. RTX HDR i RTX Dynamic Vibrance, które opierają się na AI)
 • NVIDIA Broadcast (podnosi jakość transmisji na żywo z użyciem efektów wykorzystujących AI i zamieni Twój pokój w domowe studio)
 • GeForce NOW (granie w chmurze)
nakładka nvidia app
Nic nie stoi na przeszkodzie, by uruchomić nakładkę i mieć szybki dostęp do dodatkowych opcji

Podczas grania możesz skorzystać ze specjalnej nakładki (uruchamiasz ją za pomocą domyślnie ustawionego skrótu Alt+Z). Pozwala ona uzyskać błyskawiczny dostęp do wspomnianych opcji ShadowPlay, Freestyle czy NVIDIA Highlights, ale także do monitorowania GPU (np. temperatur i osiągów).

Wymagania sprzętowe NVIDIA App

NVIDIA ujawniła także wymagania sprzętowe dla swojej nowej aplikacji:

 • System operacyjny: Windows 10 lub Windows 11
 • Pamięć RAM: 2 GB
 • Dysk: 600 MB wolnej przestrzeni
 • Sterownik: GeForce 551.52 lub nowszy
 • Obsługiwane procesory (CPU): Intel Pentium G, Core i3, Core i5, Core i7 i Core i9 oraz AMD FX, Ryzen 3, 5, 7, 9 i Threadripper
 • Obsługiwane karty graficzne (GPU): GeForce MX100, MX200, MX300, 800M i 900M, GeForce GTX 800, GTX 900, GTX 1000, GTX 1600, GeForce RTX 2000, RTX 3000, RTX 4000 lub nowsze

Aplikacja NVIDIA – w przeciwieństwie do GeForce Experience – nie wymaga zakładania konta i logowania się.

Z pierwszych moich testów wynika, że aplikacja jest mniej obciążająca niż GeForce Experience. Działa też szybciej. To jednak jest wciąż wstępna wersja NVIDIA app.

sterownik w nvidia app
Nie chcesz szukać sterowników na stronie NVIDII i zmian, jakie wprowadzają? W NVIDIA app masz to wszystko pod ręką

Premiera NVIDIA app dla graczy i twórców treści. Kiedy wyjdzie z fazy beta?

Aplikacja NVIDIA zadebiutowała 22 lutego 2024 roku. Na razie jednak nie zastępuje jeszcze starego Panelu sterowania NVIDIA oraz GeForce Experience. To się zmieni dopiero po wyjściu z fazy beta. Nie wiadomo jeszcze, kiedy wyjdzie pełna wersja nowego centrum sterowania kartą graficzną. Zapewne wydarzy się to w najbliższych miesiącach, ale NVIDIA nie jest jeszcze gotowa, by ujawnić choćby przybliżony termin wydania.

Już teraz możesz jednak sprawdzić aplikację NVIDIA, która jest przeznaczona nie tylko dla graczy, ale także dla profesjonalnych twórców treści.

Pobierz aplikację NVIDIA z oficjalnej strony

Źródło: NVIDIA

Przeczytaj również:

Dowiedz się więcej o narzędziach i aplikacjach NVIDIA do kart graficznych

Sprawdź również ofertę na karty graficzne NVIDIA w x-komie