Znamy datę premiery karty graficznej Sapphire Radeon RX 6900 XT NITRO+ Special Edition

Karta graficzna RX 6900 NITRO+ niedługo doczeka się nowego wydania w Special Edition. Parametrami nie różni się ona od wersji podstawowej, otrzymała natomiast fabryczne podkręcenie, a jej design został jednak znacznie przeprojektowany. Dodatkowo do samego zestawu dołączany jest specjalny wspornik do lepszego podtrzymywania ciężaru produktu.

Sapphire zaprezentowało edycję specjalną karty Sapphire Radeon RX 6900 XT NITRO+

Firma Sapphire pod koniec ubiegłego tygodnia ogłosiła edycję specjalną dobrze znanego modelu Radeon RX 6900 XT NITRO+. Karty mają trafić do sklepów już w tym tygodniu, jednak nie jest to zagwarantowany termin, ponieważ wszystko będzie zależeć od dostępności. Jak wspomniałem we wstępie, karta graficzna nie różni się parametrami od tych, znanych z NITRO+, jednak została delikatnie fabrycznie podkręcona, a front otrzymał przeprojektowany design.

W przeciwieństwie do podstawowej wersji Special Edition posiada praktycznie przezroczyste wentylatory podświetlane diodami LED. Front natomiast został wykończony aluminiowymi wstawkami, natomiast na tylnej części (tzw. backplate) jak i bocznych krawędziach nie zabrakło dodatkowego podświetlenia RGB, które można dowolnie konfigurować lub całkowicie wyłączyć.

AMD Radeon RX 6900 XT NITRO+ Special Edition

Specyfikacja techniczna i fabryczne podkręcenie

Sapphire Radeon RX 6900 XT NITRO+ jest wyposażona w architekturę AMD RDNA 2 oraz 16 GB pamięci GDDR6 z efektywnymi 128 MB pamięci podręcznej Infinity. Pozwala to na znaczne zmniejszenie opóźnień i ograniczenie do minimum zapotrzebowania na energię, jednocześnie przy wyższej wydajności w grach.


Warto wspomnieć także o podkręceniu, które odgrywa dużą rolę w modelu sygnowanym edycją specjalną. W porównaniu do dostępnego już na rynku podstawowego NITRO+ Sapphire wycisnęło z GPU o wiele więcej. Rdzeń obsadzony 5120 strumieniowymi procesorami został podkręcony w podstawowym trymie Game z 1825 MHz do 2135 MHz. Natomiast zegar Boost podniósł się z 2285 MHz do aż 2365 MHz.

AMD RDNA 2

Ulepszone chłodzenie w modelu RX 6900 XT NITRO+ SE

Najnowsze GPU ze stajni Sapphire zostało także zmodernizowane o nowy układ chłodzenia. Wspominałem wcześniej, że hybrydowe łopatki trzech wentylatorów są teraz praktycznie przezroczyste, jednak nie dodałem nic więcej. Teraz przyszedł na to czas. 

Rozwiązanie wykorzystane w modelu NITRO+ SE to tzw. Tri-X Cooling Solution. Jak sama nazwa wskazuje, duży moduł chłodzący posiada 3 wentylatory o średnicy 100 mm, które efektywnie rozpraszają ciepło w kierunku przeciwnym do ruchu wskazówek zegara. Dodatkowo specjalnie zaprojektowany radiator wspomaga chłodzenie i utrzymuje cały czas niską temperaturę, a co za tym idzie – ogranicza hałas.

Na ograniczenie hałasu duży wpływ mają także wentylatory z podwójnymi łożyskami kulkowymi, a po wejściu w jeden z dwóch BIOS-ów możemy łatwo zmienić tryb pracy karty graficznej z wydajności, na cichy.

Karta graficzna Sapphire Radeon RX 6900 XT NITRO+ Special Edition

Dostępne porty i technologia TriXX Boost

Jeśli już omawiamy wszystkie nowości zastosowane w Radeonie RX 6900 XT NITRO+ Special Edition to nie sposób byłoby wspomnieć o wszystkich dostępnych portach wejściowych. Do dyspozycji użytkownik ma aż 4, w których skład wchodzi 1 HDMI oraz 3 DisplayPorty 1.4. Co więcej, posiadają one obsługę technologii DSC (Display Stream Compression), która jest stosowana w najnowszych monitorach dostępnych na rynku.

Jeśli już mowa o obrazie, to dodam tylko, że aby osiągnąć najwyższą wydajność i dodatkowe FPS-y inżynierowie zastosowali rozwiązanie zwane TriXX Boost. Ta innowacyjna funkcja umożliwia zmniejszenie rozdzielczości gry w celu uzyskania wyższej liczby klatek na sekundę. Same efekty są graficzne są jednak nadrabiane dzięki Radeon Image Sharpening. Prościej mówiąc – gracz nie traci na jakości, natomiast zyskuje lepszą płynność.