Nowy smartfon ze składanym ekranem oficjalnie zaprezentowany. Oto Samsung Galaxy Z Flip i jego specyfikacja

Rozwój technologii składanego ekranu w smartfonach trwa w najlepsze. I wiele wskazuje na to, że właśnie ten aspekt będzie zajmował przez najbliższy czas tęgie głowy inżynierów pracujących dla producentów sprzętu mobile. Samsung, na przykład, już niecałe pół roku po premierze Galaxy Folda prezentuje swą kolejną propozycję na składaka. Poznaj Samsunga Galaxy Z Flip.

Składany ekran Samsunga

Chociaż Galaxy Z Flip to młodsze rodzeństwo Galaxy Folda, to na pewno nie bliźniacze, gdyż różnica w konstrukcji i koncepcji jest znacząca oraz widoczna na pierwszy rzut oka. Przede wszystkim najnowszy składany smartfon Samsunga zgina się wzdłuż krótszej krawędzi, pod kątem 90°, do małej i kompaktowej formy. Co przypomina rozwiązanie zastosowane w debiutującej również niedawno Motoroli Razr. Dla mnie jest też to o wiele bardziej komfortowa i estetyczna propozycja.

Ponadto szczerze górująca nad ofertą konkurencji. Ekran Samsunga Galaxy Z Flip może bowiem być unieruchomiony w dowolnym zakresie ruchu trzystopniowego zawiasu, a to umożliwia z kolei postawienie smartfona i wykorzystanie go jako statywu. Gdyby tego było mało, wraz z tym dostajemy też funkcjonalną opcję pracy na dwóch aplikacjach jednocześnie.

Sam ekran natomiast to standardowo u Samsunga Display Amoled obsługujący rozdzielczość na poziomie FullHD +. Przekątna wyświetlacza po rozłożeniu wynosi 6,7 cala, proporcje wynoszą 21:9, a całość pokryta jest opatentowanym, ultracienkim elastycznym szkłem, które ma być o wiele trwalszą opcją niż folia użyta w przypadku panelu Folda. Według producenta Z Flipa złożymy 200 000 razy. Zawiasy będą zaś chronione przed zanieczyszczeniami przez specjalnie zastosowane włókna, które w założeniu mają trzymać kurz na zewnątrz urządzenia.

To jednak nie wszystko, bo Samsung Galaxy Z Flip otrzymuje także mini wyświetlacz liczący niewiele ponad 1 cal. Ma on aktywować się po zamknięciu smartfona i wyświetlać informacje o godzinie, dacie, poziomie naładowania baterii oraz powiadomienia o połączeniach przychodzących, wiadomościach, a także umożliwiać obsługę aplikacji streamingowych, takich jak Spotify.

ekran samsung galaxy z flip
Źródło: Samsung

Wymiary smartfona i design

Budowa ekranu przekłada się w dużej mierze na wymiary i wygląd smartfona. Samsung Galaxy Z Flip w liczbach przedstawia się więc następująco: 16,8 cm dla wysokości oraz 7,4 cm szerokości po rozłożeniu, a także 8,7 cm wysokości i 7,4 cm szerokości po złożeniu. W otwartej wersji jego grubość ma wynosić 7,2 mm, czyli dość szczupło i przyjemnie. Gorzej będzie natomiast w opcji kompakt, bo aż 17,3 mm. A to daje wynik nawet większy niż osiągnął Galaxy Fold, o którego figurze ciężko byłoby powiedzieć, że jest fit. Nasuwa się zatem pytanie, jak to będzie przekładać się na komfort użytkowania i noszenia smartfonu.

Im dłużej jednak przyglądam się designowi Galaxy Z Flipa, tym szybciej te zmartwienia zostają rzucone w kąt. Co by nie mówić, najbardziej innowacyjny smartfon Samsunga jest po prostu przepiękny. Wykonany ze szkła pokrytego lustrzaną powłoką urzeka pod względem wizualnym. Do wyboru dostajemy warianty kolorystyczne Mirror Black, Mirror Purple (w wybranych krajach będzie dostępny też Mirror Gold), a ten drugi to stylowy strzał w dziesiątkę.

składany ekran samsung galaxy z flip
Żródło: Samsung

Aparat Samsunga Galaxy Z Flip

Samsung Galaxy Z Flip wyposażony jest w podwójny aparat z obiektywem szerokokątnym i ultraszerokokątnym, umiejscowiony tuż obok mini wyświetlacza na zewnętrznej stronie „klapki” oraz kamerę selfie znajdującą się na wewnętrznej części ekranu. Matryca główna liczy 12 Mpix dla obu soczewek, a przednia 10 Mpix.

Oprócz tego Z Flip otrzymuje możliwość nagrywania wideo w standardzie 4K, także w trybie hyperlapse czy nocnym.

Podzespoły, wydajność, bateria i ładowanie Galaxy Z Flip

W środku najnowszego składanego smartfona Samsunga honorowe miejsce zajmuje ośmiordzeniowy procesor Snapdragon 855+, który otrzymuje wsparcie 8 GB pamięci RAM i 256 GB na dane użytkownika. A po takim trio możemy spodziewać się wydajności na najwyższym poziomie.

Do tego dochodzi bateria o pojemności 3300 mAh z opcją ładowania indukcyjnego oraz zwrotnego Wireless Power Share. Dzięki temu nie tylko możemy naładować akumulator przewodowo czy bezprzewodowo, ale również podzielić się energią z innymi kompatybilnymi urządzeniami.

Cena Samsunga Galaxy Z Flip

Samsung Galaxy Z Flip będzie dostępny w sprzedaży od 14 lutego bieżącego roku a jego cena wynosić będzie dokładnie 1380 dolarów. W Polsce będzie się to równać ok 6600 zł.