Porównanie Samsung Galaxy Z Flip 3 vs Galaxy Z Flip 4

Model składanego smartfona Samsung Galaxy Z Flip3 cieszył się sporą popularnością. Czy tegoroczna propozycja marki pobije jego rekord? Na pierwszy rzut oka oba modele są niemal identyczne, a zmiany wydają się zaledwie kosmetyczne. Sprawdź, co zmieniło się w nowej generacji Flipów. Zobacz porównanie Galaxy Z Flip 3 vs Galaxy Z Flip 4.

Nowy składany smartfon Samsunga. Galaxy Z Flip4 kontra Galaxy Z Flip3

Ubiegłoroczny model składanego smartfona z serii Flip firmy Samsung podbił serca wielu użytkowników w Polsce i na całym świecie. Czy czwarta generacja pobije rekord poprzednika? Bardzo możliwe, ponieważ popularność nowoczesnych sukcesorów telefonów z klapką ciągle rośnie. Zalety oryginalnej konstrukcji zaczyna dostrzegać coraz więcej smartfonowych zajawkowiczów i standardowych użytkowników.

A czy na Galaxy Z Flip4 przerzucą się właściciele Samsungów Galaxy Z Flip3? Jak wiele (lub niewiele) zmieniło się w zgrabnym składaku Samsunga względem poprzedniej generacji?

Na pierwszy rzut oka nowszy model Galaxy Z Flip nie wyróżnia się zbytnio pod kątem designu. Specyfikacja także wydaje się być jedynie lekkim podrasowaniem poprzedniej generacji. Wprowadzone ulepszenia mają być jednak odczuwalne dla użytkownika, zarówno podczas wykonywania codziennych, jak i tych bardziej wymagających zadań. I mamy nadzieje, że zweryfikujemy to podczas testów. Tymczasem, zobacz porównanie Galaxy Z Flip 4 vs Galaxy Z Flip 3.

Design Galaxy Z Flip 4 i Z Flip 3. Czy są jakieś różnice?

Choć oba modele składanych smartfonów wyglądają niemal identycznie, wprawne oko dostrzeże ulepszenia, które wpłynęły na estetykę i harmonie konstrukcji. Mam na myśli chociażby szczuplejsze ramki oplatające górny i dolny (czy przedni i tylni) panel obudowy Galaxy Z Flip 4. Zwężenie widoczne jest szczególnie w okolicach zawiasu.

Co więcej, ramki na bokach smartfona spłaszczono, by dostosować nowoczesny design do trendów panujących obecnie na rynku mobile.

Można także zauważyć, że obiektywy nieco bardziej odstają od obudowy.

Wymiary nowego smartfona są minimalnie drobniejsze. Kilka milimetrów ubyło w wysokości Z Flipa 4, choć przekątna ekranu pozostała taka sama. Wynika to ze zredukowania ramek okalających wyświetlacz.

Wzrosła natomiast nieco waga smartfona. Tu powodem jest umieszczenie większej baterii, co jednak w ogólnym rozrachunku jest dużą zaletą modelu Z Flip 4 w porównaniu z Z Flip 3, a także Z Flip 5G.

Trwała konstrukcja

Południowokoreańska marka, jak w każdym swoim flagowym modelu, zadbała o trwałość i odporność konstrukcji. Samsung Galaxy Z Flip4, tak jak Flip3, jest wodoszczelny w stopniu IPX8, więc testy potwierdziły, że przetrwa nawet półgodzinne zanurzenie w wodzie o głębokości 1,5 metra.

Niestraszne mu także otarcia czy drobne upadki, ponieważ obudowę pokrywa najmocniejsze dzisiaj na rynku szkło Corning Gorilla Glass Victus+, a całość obejmuje ramka wykonana z utwardzonego aluminium.

Kolory obudowy

Samsung ponownie postawił też na ciekawą ofertę kolorystyczną. W regularnej sprzedaży oprócz stonowanej szarości można wybrać wpadające w róż złoto, kwiatowy fiolet lub bezchmurny pastelowy błękit. Wszystkie o matowym wykończeniu. Fakt, trochę cukierkowo, ale dla każdego coś dobrego. Poza tym są jeszcze etui.

Fioletowy samsung galaxy z flip 4
Źródło: samsung.pl

Aparaty Galaxy Z Flip 3 vs Z Flip 4

Choć obiektywy w smartfonach Galaxy Z Flip 3 i Galaxy Z Flip 4 są niemal identyczne, nową generację wzbogacono o wiele ciekawych i przydatnych funkcji. Na zwiększenie możliwości aparatów pozwoliło między innymi umieszczenie najnowszego flagowego procesora Snapdragon 8+ Gen 1.

Nocne ujęcia

W nowej generacji Samsung postawił przede wszystkim na ulepszenie aparatów pod kątem zdjęć nocnych i w słabym oświetleniu. Aby użytkowników mógł uzyskać lepsze efekty, Z Flip 4 wyposażono w oprogramowanie Super Night Solution. Matryca aparatu jest czulsza na światło aż o 65% bardziej niż w Z Flip3. Jak widać w powyższych danych, w czwartej generacji piksele aparatu głównego są większe, dzięki czemu przechwytują więcej światła, więc zdjęcia oraz filmy będą jaśniejsze i bardziej wyraźne.

Samsung Galaxy Z Flip

Stabilizacja

Nie bez znaczenia, także dla nocnych sesji zdjęciowych, jest udoskonalenie optycznej stabilizacji obrazu (tzw. OIS) i cyfrowej stabilizacji wideo (VDIS). Dzięki nim na zdjęciach i filmach nie pojawią się nieestetyczne rozmycia wywołane drżeniem ręki lub niesprzyjającymi warunkami.

Stabilizacja optyczna to niezwykle ważna funkcja w aparacie. Przydatna także wtedy, gdy fotografowanie w trybie nocnym wymaga dłuższego czasu naświetlania, a więc trzymania telefonu nieruchomo przez kilka sekund.

FlexCam

Jednak robienie zdjęć i nagrywanie filmów z Galaxy Z Flip4 będzie stabilne nie tylko dzięki OIS. Tryb FlexCam pozwala bowiem robić zdjęcia bez konieczności trzymania telefonu w dłoniach.

Wystarczy złożyć smartfon pod odpowiednim kątem, między 75° a 115°, i postawić na równym podłożu. Interfejs aparatu dopasowuje się wtedy do podzielonego ekranu, a użytkownik może wygodniej robić autoportrety, grupowe selfie czy kręcić timelapsy przednim lub tylnym aparatem. A także komfortowo prowadzić wideorozmowy.

Ponadto, dzięki współpracy Samsunga z Meta funkcję FlexCam zoptymalizowano pod najpopularniejsze aplikacje społecznościowe, między innymi Facebook czy Instagram.

Quick Shot

W nowym modelu z serii składanych smartfonów Samsung ulepszył także funkcję szybkiego selfie. Z trybem Quick Shot idealny autoportret błyskawicznie wykonasz tylnym aparatem głównym, a podgląd w czasie rzeczywistym zobaczysz na wyświetlaczu umieszczonym na obudowie.

aparaty samsung galaxy z flip4

Specyfikacja Samsung Galaxy Z Flip 4 vs Galaxy Z Flip 3

W kwestii ogólnej specyfikacji i podzespołów największą zmianą w Galaxy Z Flip4 jest oczywiście nowy procesor. Zastosowanie Snapdragona 8+ Gen 1 oznacza nie tylko zwiększenie wydajności urządzenia, ale także możliwość wprowadzenia rozszerzonych funkcji, z której Samsung oczywiście skorzystał. Ulepszenia osiągnięte dzięki większej mocy procesora to między innymi wspomniane wyżej możliwości foto-video.

Pozostałe udogodnienia wprowadzone w nowej generacji składanych smartfonów Samsung to rozszerzenie funkcjonalności ekranu dodatkowego. Teraz z użyciem wyłącznie 1,9-calowego wyświetlacza na obudowie można wykonywać połączenia, odpisywać na wiadomości czy korzystać z takich aplikacji jak Samsung Wallet i SmartThing.

Co więcej, wprowadzono również dodatkowe opcje personalizacji. Smartfon dostosujesz do swojego stylu, zmieniając fonty, ikony i motywy zarówno na ekranie głównym, jak i zewnętrznym. Przedni wyświetlacz wzbogacą teraz nowe wzory zegarów i tło dowolnego formatu: film, zdjęcie, emotikon, gif.

funkcje ekranu dodatkowego galaxy z flip4

Bateria i ładowanie

Zmiana pojemności akumulatora i szybkości ładowania, może wydawać się niewielka, jest jednak niezwykle istotna. Bateria 3700 mAh (większa o 400 mAh niż w Z Flip3) w połączeniu z 4-nanometrowym, czyli mówiąc w skrócie bardziej energooszczędnym, procesorem zapewni o wiele dłuższe działanie smartfona na jednym ładowaniu.

Galaxy Z Flip4 otrzymał także w końcu, może nie zawrotne, ale jednak szybsze, ładowanie o mocy 25 W. Jak podaje producent, pozwoli ono zasilić akumulator od 0 do 50% w zaledwie pół godziny, a więc podpięcie telefonu do prądu rano, w czasie, gdy szykujesz się do pracy, powinno spokojnie wystarczyć, by uzbierać energię na cały dzień użytkowania.


W oczekiwaniu na recenzje najnowszych modeli składanych Samsungów, zobacz, jak wypadła ubiegłoroczna propozycja:

Smartfon dla gadżeciarzy czy najbardziej użyteczny model na rynku? Recenzja Samsung Galaxy Z Flip3

Poznaj także pozostałe nowości Samsunga z sierpniowego Galaxy Unpacked: