Lenovo chwali się pierwszym laptopem ze składanym ekranem

Kiedy producenci smartfonów prześcigają się w opracowaniu najbardziej funkcjonalnego składanego ekranu do swoich urządzeń, technolodzy z sąsiedniej branży również nie próżnują. Lenovo od trzech lat dopieszcza prototyp swojego „pierwszego na świecie składanego komputera”. I planuje wprowadzić ThinkPad X1 na rynek już w przyszłym roku.

Składane ekrany, pokładane nadzieje

Ostatnimi czasy wiele mówi się o składanych ekranach jako największej innowacji technologicznej na rynku sprzętu mobilnego od lat. Wielu twórców nowoczesnych urządzeń widzi w tym swoją szansę na zdobycie miana pioniera, przez co zdarza się im popełnić falstart, o czym pisaliśmy już w naszym innym artykule: Premiera Galaxy Fold wstrzymana.

Niezależnie od tego, czy takie rozwiązanie przyjmie się w codziennym użytku, czy raczej powtórzy historię o krótkotrwałej sławie znanej z technologii 3D w telewizorach, i tak żadna z topowych marek nie zamierza pozostać w tyle. Lenovo natomiast nie tylko nie chce być krok za konkurencją, ale jak widać, planuje iść w swojej grupie w pierwszym rzędzie.

ThinkPad X1 laptop ze składanym ekranem

W przeciwieństwie do smartfonów ze składanym ekranem, ideą produktu Lenovo jest zmniejszenie rozmiaru pełnowymiarowego komputera, dzięki czemu ThinkPad X1 ma wyróżniać się prawdziwą kompaktowością.

Jego oledowy, 13,3-calowy ekran o proporcjach 4:3 i rozdzielczości 2K składa się zatem do rozmiaru notatnika. Takie rozwiązanie pozwala nam przypuszczać, że sam laptop będzie dużo lżejszy od standardowych urządzeń.  

ThinkPad X1 tworzy w zasadzie wyłącznie ekran, dlatego nie uświadczysz przy nim fizycznych klawiszy klawiatury. Jednakże po złożeniu laptopa można ułożyć go w tradycyjny sposób i skorzystać z wariantu cyfrowego i dotykowego, za który posłuży dolna cześć ekranu. Jeżeli takie rozwiązanie nie przypadnie Ci do gustu, masz jeszcze kilka innych opcji. Lenovo zezwala bowiem na obsługę X1 za pomocą rysika, a przez obecność dodatkowych portów – przy użyciu dołączonej klawiatury i gładzika.

Dokładna specyfikacja X1 nie jest jeszcze znana, a i Lenovo niewiele zdradza. Informuje tylko o tym, że dostawcą systemu operacyjnego będzie Windows, a procesora Intel. Na więcej szczegółów będziemy musieli jeszcze trochę poczekać.

Mając w pamięci sytuację z Galaxy Fold może w tym miejscu narodzić się pytanie, czy składane ekrany, zwłaszcza w większych urządzeniach, uda się dopracować tak, by działały bez zarzutu. Lenovo, nauczony lekcją od Samsunga, zapewnia, że przed premierą ThinkPad X1 zostanie poddany szczegółowym testom. 

Źródło: Lenovo, Twitter