Ruszyła przedsprzedaż Warsaw. Czyżbyśmy w końcu mieli się doczekać dobrej gry o powstaniu warszawskim?

Przed kilkoma dniami obchodziliśmy 75. rocznicę powstania warszawskiego, bez wątpienia jednego z najkrwawszych i najtragiczniejszych wydarzeń w historii naszego państwa. Z tej okazji niezależne polskie studio Pixelated Milk przygotowało grę podejmującą temat powstania. Produkcja nosi tytuł Warsaw i ukaże się na pecety 4 września 2019 roku, jednak już teraz możecie zamówić ją w przedsprzedaży.

Darkest Dungeon w klimatach powstańczej Warszawy 1944 roku

Pod względem mechaniki Warsaw nie tyle inspiruje się popularnym Darkest Dungeon, co jest wręcz jego klonem. I nie wiem jeszcze, na ile to zarzut, a na ile pochwała, w każdym razie na ten moment wiele wskazuje na to, że w końcu doczekamy się grywalnej produkcji przybliżającej tematykę powstania warszawskiego.

Po fatalnym Uprising44: The Silent Shadows i bardzo przeciętnym Enemy Front wydawało się, że powstanie warszawskie prędko nie wróci na warsztat deweloperów. A jednak stało się inaczej i już niedługo na rynku pojawi się gra, która spróbuje zmierzyć się z tą jakże ciężką tematyką.

Od strony mechaniki Warsaw to strategiczna gra taktyczna z elementami RPG. Od strony fabularnej natomiast jest próbą nie tyle odtworzenia historycznych wydarzeń i rzeczywistych postaci, co pokazania całej emocjonalnej otoczki, jaka towarzyszyła powstańczym walkom. Co ważne, twórcy zadbali o to, by przedstawić temat bez nadmuchanego patosu, pokazać, że w walkach brali udział zwykli ludzie, nie zawsze nieskazitelni pod względem życiorysu, często podejmujący wątpliwe moralnie decyzje.

Duże zainteresowanie Warsaw na całym świecie

Warto wspomnieć o olbrzymim zainteresowaniu, jakim cieszy się Warsaw przed premierą. Jeśli wierzyć twórcom, o grze napisało już grubo ponad 300 serwisów internetowych, nie tylko w Polsce i Europie, ale też w Azji i obu Amerykach. Szacuje się, że o Warsaw przeczytało już ok. 43 milionów ludzi na całym świecie.

Co to oznacza? Przede wszystkim dotarcie na olbrzymią skalę do świadomości odbiorcy zagranicznego, który w większości nie słyszał o powstaniu warszawskim. Już na około miesiąc przed premierą gra ma tak szeroki zasięg edukacyjny, jak żadne inne medium przed nią. A to przecież dopiero początek.

13-minutowy gameplay Warsaw

Pod koniec lipca Pixalated Milk opublikowało na YouTube 13-minutowy gameplay, w którym możemy obejrzeć przebieg jednej z misji. Nie wiem, jaka jest Wasza opinia, ale dla mnie wygląda to naprawdę obiecująco. Na tyle obiecująco, że gdy tylko Warsaw w moje ręce, podzielę się z Wami wrażeniami w recenzji na Geeksie.

Tymczasem możecie już zamawiać Warsaw w przedsprzedaży. Cena jest atrakcyjna (49,99 zł), moim zdaniem na tyle niska, że warto zaryzykować i kupić Warsaw już dzisiaj.