iOS 14.5 już dostępny dla wszystkich. Sprawdźcie wszystkie najważniejsze zmiany i nowe funkcje

Najnowsza wersja systemu operacyjnego Apple, iOS 14.5 jest już dostępna dla wszystkich. Aktualizacja zawiera wiele ciekawych, nowych funkcji. Wśród nich pojawiła się możliwość odblokowania iPhone’a za pomocą zegarka Apple Watch, nawet podczas noszenia maski oraz opcja zmiany domyślnego odtwarzania muzyki i podcastów. Sprawdźcie, wszystkie najciekawsze nowe funkcje systemu iOS 14.5.

 iOS 14.5 – już dostępny dla wszystkich

Po prawie trzech miesiącach testów najnowsza wersja systemu operacyjnego Apple iOS 14.5 jest już dostępna dla wszystkich. Żeby dokonać aktualizacji systemu, musicie wejść w Ustawienia -> Ogólne -> Uaktualnienia i tam możecie pobrać nową wersję systemu.

Zmiana domyślnego odtwarzacza muzyki i podcastów w iOS 14.5 

Można powiedzieć, że nadeszła mała rewolucja, bowiem Apple Music nie musi już być domyślnym odtwarzaczem muzyki. Gdy pierwszy raz po wgranej aktualizacji iOS, poprosisz Siri o włączenie jakiegoś utworu, wyświetli Ci się lista wszystkich usług strumieniowego przesyłania muzyki, które masz zainstalowane na urządzeniu. Asystent zapyta wówczas, którego z zainstalowanych odtwarzaczy muzyki chcesz użyć, następnie – przy wyborze aplikacji innej niż Apple Music – poprosi o udzielenie Siri dostępu do sterowania tym odtwarzaczem.

Jeśli na swoim iPhonie masz już odinstalowaną aplikację Apple Music, a jedynym odtwarzaczem jest np. Spotify, to system pominie ten etap dotyczący wyboru odtwarzacza i automatycznie przejdzie do komunikatu o udzielenie dostępu do danej aplikacji.

Podobna sytuacja dotyczy podcastów – tutaj również możesz zmienić domyślny odtwarzacz z natywnej aplikacji Podcasty na inny program.

iOS 14.5 – odblokowywanie iPhone’a za pomocą Apple Watcha

Face ID jest fajną funkcją, ale przestała się sprawdzać w czasach, kiedy każdy z nas nosi maseczkę na twarzy. Jeśli masz Apple Watch, teraz możesz go użyć do odblokowania Twojego iPhone’a, nawet gdy masz maseczkę. Domyślnie funkcja jest wyłączona. Możemy ją włączyć w Ustawienia -> Face ID i kod -> wybieramy opcję „Odblokuj za pomocą Apple Watch”. Od tej pory iPhone zostanie odblokowany za pomocą Twojego zegarka, gdy masz go na nadgarstku, jest włączony i odblokowany.

nowości w 1OS 14.5

Aktualizacje aplikacji Apple Podcasty

Zmiana, która bardzo cieszy twórców, ale słuchaczy zapewne już mniej to wprowadzenie płatnych podcastów. Twórcy będą mogli oferować miesięczne lub roczne płatne subskrypcje swoich treści premium. Płatne subskrypcje, będą mogły oferować bezpłatne wersje próbne i przykładowe odcinki, wcześniejszy dostęp, dostęp do archiwów lub zawartość dodatkową dla bezpłatnych odcinków oraz brak reklam.

Ponieważ pojawił się nowy model płatnej subskrypcji, Apple chce, aby ludzie nie subskrybowali poszczególnych podcastów, ale by je obserwowali. Dlatego też w menu z iOS 14.5 pojawia się nowa opcja Obserwuj.

Przed premierą subskrypcji Apple Podcasts w maju iOS 14.5 wprowadza kilka innych ulepszeń w aplikacji Podcasty.

 • Łatwiejsze wyszukiwanie – Aplikacja Apple Podcasty otrzymała nową kartę wyszukiwania, której wygląd wzorowany jest na aplikacji Apple Music. Od teraz podcasty można wygodnie wyszukiwać według gatunków, kategorii i najlepszych podcastów w postaci Top Listy.
 • Możliwość zapisywania i pobierania odcinków oraz automatycznego dodawania ich do biblioteki w celu szybkiego dostępu – do tej pory, aby pobrać odcinki podcastu najpierw trzeba było dodać je do swojej Biblioteki. Teraz na stronie odcinka znajduje się nie tylko dedykowany przycisk pobierania, ale w szybkich akcjach po długim naciśnięciu wymienionego odcinka dostępna jest opcja Pobierz odcinek.
 • Dotknięcie odcinka nie będzie go odtwarzać automatycznie – we wcześniejszych wersjach iOS, dotknięcie odcinka uruchamiało odtwarzanie. Aby dostać się do szczegółów, trzeba było kliknąć przycisk Szczegóły. W iOS 14.5 dotknięcie odcinka powoduje wyświetlenie szczegółów.
iphone 13 render

iOS 14.5 – pozostałe nowości

Powyższe nowości to oczywiście nie wszystko. Oto pozostałe najciekawsze funkcje, które mają pojawić się w systemie iOS 14.5:

 • Wsparcie AirTag
 • App Tracking Transparceny, czyli przejrzystość śledzenia aplikacji. iOS 14.5 zawiera zmiany prywatności, które sprawiają, że każda aplikacja będzie musiała uzyskać od użytkownika pozwolenie na śledzenie jego aktywności i danych.
 • wsparcie dla 5G w trybie dual-SIM (dla iPhone’ów 12); Użytkownicy iPhone’a 12 otrzymają obsługę dwóch kart SIM na całym świecie. Oznacza to, że można będzie wykorzystać fizyczne gniazdo karty SIM i cyfrowy eSIM, aby mieć dwie linie usług na tym samym telefonie. Ta pomoc była wcześniej dostępna tylko w Chinach kontynentalnych. 
 • wsparcie dla najnowszych kontrolerów gier – wraz z aktualizacją Apple dodaje obsługę iOS i iPadOS dla kontrolerów PS5 i Xbox Series X , dzięki czemu można grać w gry na telefonie lub tablecie. 
 • wsparcie AirPlay 2 dla Fitness+. iOS 14.5 i WatchOS 7.4 pozwolą użytkownikom Apple Fitness Plus przesyłać treningi bezpośrednio do telewizorów i urządzeń zgodnych z AirPlay 2 .
 • możliwość wybrania numeru alarmowego za pomocą Siri. Po wypowiedzeniu komendy “Hey ‌Siri‌, call emergency” zobaczymy trzysekundowe odliczanie, dające możliwość anulowania żądania. 
 • możliwość korzystania z jednej Apple Card przez kilku użytkowników (w ramach Chmury rodzinnej);
 • poziomy ekran startowy na iPadzie
 • możliwość sortowania i drukowania list w aplikacji Przypomnienia; Sortować listy można będzie według daty ukończenia, daty utworzenia, priorytetu lub tytułu, a ponadto dodano możliwość wydrukowania listy przypomnień – jest to funkcja, o którą podobno prosili sam użytkownicy.

Źródło: macrumors.com