Najlepsze gry o farmie. Zostań rolnikiem w 2022 roku

Chcesz się zrelaksować lub oderwać od miasta przy wiejskich widokach, podziwiając malownicze doliny lub rozległe równiny? W zestawieniu najlepszych gier o farmie z pewnością znajdziesz produkcje dla siebie. Wiedz jednak, że zostanie rolnikiem, nie wiąże się jedynie z sielanką, ale ciężką pracą. W zależności od Twoich oczekiwań znajdziesz tutaj gry mniej lub bardziej realistyczne o różnych stopniach zaawansowania.

Najlepsze gry rolnicze w 2022 roku

Jak wiadomo, istnieje wiele gatunków gier komputerowych, tak, aby każdy znalazł coś dla siebie. Wśród nich znalazły się symulatory, niektóre z nich ukazują żywot żołnierza, w innych polatamy samolotami, aż dotrzemy do popularnego w ostatnich latach podgatunku, jakim jest symulator rolnictwa. W każdym roku dochodzi wiele niezależnych produkcji, a także tzw. AAA (Triple-A), czyli wysokobudżetowych gier od dużych deweloperów.

Najlepsze gry o farmie

Wiele osób uwielbia relaksować się po ciężkim dniu, zasiadając za sterami kombajnu czy sporych rozmiarów ciągników. Jednak te bardziej zaawansowane tytuły wymagają od gracza znacznie więcej niż tylko znajomości podstaw sterowania. Czasem trzeba wiedzieć jak odpowiednio użyźniać glebę, jakie maszyny wykorzystać lub znać podstawy ekonomii, aby móc sprzedawać zasoby ze sporym zyskiem.

Jeśli w dalszym ciągu chcesz zostać rolnikiem, to sprawdź nasze zestawienie najlepszych gier o farmie. Staraliśmy się wybrać takie produkcje, które będą się od siebie różnić poziomem trudności oraz stylem rozgrywki. Niezależnie od tego, czy chcesz grać w pojedynkę, czy z paczką znajomych, przynajmniej kilka z nich powinno przypaść Ci do gustu.

Farm Manager 2021

Jesteś fanem strategii ekonomicznych i lubisz spędzać czas w Symulatorze Farmy? Farm Manager 2021 jest idealnym połączeniem tych dwóch rodzajów rozgrywki. Za grę odpowiada polskie studio z Łodzi, jakim jest Cleversan Software. W grze jak sama nazwa na to wskazuje, wcielamy się w zarządcę własnego gospodarstwa, gdzie zaczynając od skromnego poletka, dążymy do stania się jednymi z największych graczy na rynku. Będziesz musiał nie tylko dbać o zbiory, odpowiednią obróbkę plonów czy sprawność urządzeń, ale także o zadowolenie pracowników i zdrowie zwierząt.

Jak już wcześnie wspomniałem, nie od razu Kraków zbudowano, dlatego w miarę kolejnych postępów możemy dokupować kolejną ziemię i modernizować swój sprzęt, aby zbiory były bardziej wydajne, a praca szybsza. Zanim to jednak nastąpi, musisz zatrudnić odpowiednich pracowników. Ich koszt zależy od umiejętności i umowy (sezonowa lub stała). Obok podstawowej infrastruktury jak stajnie czy stodoły możesz zainwestować także w budynki specjalne. Są to np. centrum logistyczne, garaż mechanika lub centrum weterynaryjne. To pierwsze pomoże Ci szybciej transportować zasoby, mechanik zadba o sprawność wszystkich sprzętów, a weterynarz o zwierzęta gospodarskie.

W grze zostały zaimplementowane także warunki pogodowe, o ile deszcz czy śnieg nie robi na nas większego wrażenia, o tyle powódź lub susza mogą wywrzeć duży wpływ na naszą ekonomię. Farm Manager 2021 to rasowa strategia, w której droga do fortuny nie jest jasno wyznaczona. Gracz będzie musiał więc eksperymentować z hodowlą różnych gatunków roślin, np. bio, a także egzotycznych zwierząt takich jak chociażby strusie.

Platformy: PC

Data premiery: 6 maja 2021

Pure Farming 2018

Pure Farming 2018 to kolejna polska produkcja w naszym zestawieniu, przygotowana przez dobrze znane studio Techland, we współpracy z ekipą Ice Flames. Miała być to swoista konkurencja dla Farming Simulatora. Jak wyszło? Otóż bardzo dobrze, produkcja została ciepło przyjęta przez graczy, a ogólny gameplay został postawiony na bardzo wysokim poziomie. Standardowo gracz musi zadbać o rozwój gospodarstwa i powiększenie stanu konta o kilka kolejnych zer. W zależności od mapy, na której aktualnie gramy, możemy uprawiać adresowane dla tamtego regionu rośliny. We Włoszech będą to winogrona i drzewa oliwne, w Japonii wiśnie i ryż, a w Kolumbii konopie czy kawa.

Oprócz uprawy roli gracz wcielający się w gospodarza może zająć się uprawą trzody chlewnej, krów, świń i wielu innych zwierząt, budować elektrownie wiatrowe i sprzedawać energie i wiele innych. Do dyspozycji twórcy przekazali blisko 100 licencjonowanych maszyn jak chociażby DAF czy McCormick, musi on podobnie jak w Farm Managerze przechodzić regularne przeglądy i być serwisowany.

Ciekawostką w porównaniu do innych gier tego typu jest system rozwoju postaci, który znamy z gier RPG. Możemy rozwijać drzewko umiejętności, wybierając usprawnienia, które najbardziej przydadzą się na naszej farmie, jak na przykład szybkość wzrostu plonów. Utrudnienia? A jakże, bez odpowiedniego nawożenia uprawy nie będą zbyt owocne, a dynamicznie zmieniająca się pogoda może zrujnować całe pole.

Platformy: PC, PlayStation 4, Xbox One

Data premiery: 13 marca 2018

Stardew Valley

Jeśli lubisz sandboksowe RPG-i, Stardew Valley jest tytułem, którego nie możesz przegapić. Pierwotnie został on wydany w 2016 roku jedynie na komputery osobiste, jednak szybko zdobył on popularność i pojawił się na konsolach mobilnych, a nawet smartfonach. Ciężko znaleźć drugiego tak dobrze ocenianego „indyka” stworzonego przez jedną osobę, niejakiego Erica Barone. Gracz wciela się w młodego mężczyznę, który pierwotnie pracuje w dużej korporacji. Dawno temu otrzymał od swojego dziadka tajemniczą kopertę, ten jednak prosi, żeby chłopak otworzył ją dopiero w momencie, gdy jego życie zacznie tracić sens, stanie się monotonne i nie będzie umieć odnaleźć szczęścia.

W pewnej chwili nasz bohater stwierdza, że to właśnie ten czas i otwiera zapieczętowany list. Dowiaduje się z niego, że otrzymał od dziadka w spadku niewielki kawałek ziemi położony nieopodal miasta. Po chwili namysłu postanawia porzucić życie korposzczura i udaje się podjąć nowe wyzwania. Po przybyciu na miejsce okazuje się, że nie jest tak kolorowo jak myślał. Farma, którą odziedziczył, jest  na skraju upadku. W jej centrum znajduje się niewielki domek, a wszystko otoczone jest gęstymi zaroślami. Cel? Tchnąć w ten zakątek drugie życie i stworzyć prosperujący biznes.

Cała rozgrywka to połączenie strategii ekonomicznej z RPG-iem. Aby rozwijać farmę, gracz musi dobrze zarządzać jej majątkiem. Wyrywać chwasty, wycinać drzewa, sadzić rośliny, pielęgnować je, a ostatecznie sprzedawać plony i hodować coraz to różniejsze uprawy, a nawet zwierzęta. Gra oprócz samego wiejskiego życia oferuje sporą ilość zadań od wizyty w kopalni w poszukiwaniu surowców, po przetrząsanie lochów w poszukiwaniu groźnych potworów i cennych skarbów. Oczywiście został w niej zaimplementowany także element craftingu i system rozwoju postaci. Gracz może także integrować się z lokalną społecznością, a nawet umawiać się na randki, zawrzeć małżeństwo i wychowywać dzieci.

Platformy: PC, PlayStation 4, PlayStation Vita, Xbox One, SWITCH, iOS, Android

Data premiery: PC – 26 lutego 2016; PlayStation 4 – 13 grudnia 2016; Xbox One – 14 grudnia 2016; SWITCH – 5 października 2017; PlayStation Vita – 22 maja 2018; iOS – 24 października 2018; Android – 14 marca 2019

Farmer’s Dynasty

Pamiętasz dawne czasy, kiedy odwiedzałeś gospodarstwo dziadków? Dziadek pozwalał Ci usiąść na swoich kolanach i poprowadzić kombajn podczas żniw. Teraz farmę masz na wyciągnięcie ręki. Podobnie jak w wyżej opisanym sandboksie w Farmer’s Dynasty wcielamy się w bohatera, który porzucił biznes w mieście, żeby poczuć zapach wiejskiego powietrza. Tytuł jest symulatorem z elementami RPG. Głównym celem gracza jest odbudować farmę dziadków oraz stworzyć nową rolniczą dynastię.

Po przybyciu na miejsce okazuje się, że odziedziczone gospodarstwo jest w całkowitej ruinie, gracz musi wymienić przerdzewiały dach, wyremontować stodołę i stajnie, odnowić elewację budynków, a nawet udekorować wnętrze według własnego uznania. Aby to jednak zrobić, musi zgromadzić odpowiednią pulę pieniędzy. Do dyspozycji ma jedynie stary traktor i kilka narzędzi. Nie jest to asortyment, o którym marzy każdy początkujący rolnik, ale podejmując się kolejnych zadań od napotkanych postaci, w szybki sposób można rozpocząć proces modernizacji farmy.

Wyzwania, jakich podejmuje się protagonista, nie opierają się jedynie na pracy w polu. Od czasu do czasu trzeba zaopiekować się zwierzętami, dokonać naprawy sprzętu czy też wyremontować budynek. W grze została zaimplementowana także mechanika handlu, a nawet podobnie jak w przypadku Stardew Valley, założenia rodziny i wychowanie dzieci. Warto dodać, że wiele maszyn posiadają swoje realne odpowiedniki, czyli są one licencjonowane, np. przez John Deere.

Platformy: PC, PlayStation 4, Xbox One, SWITCH

Data premiery: PC, PlayStation 4, Xbox One – 21 listopada 2019; SWITCH – 30 kwietnia 2020

Farming Simulator 22

Symulatora rolniczego, jakim jest Farming Simulator 22 chyba nikomu nie trzeba przedstawiać. Produkcja opracowana przez studio GIANTS Software jest dziewiąta już odsłoną tego najpopularniejszego cyklu. Jak co roku deweloperzy wprowadzili wiele nowości i usprawnień. Do dyspozycji otrzymujemy ponad 400 maszyn oczywiście na licencji ponad 100 autentycznych producentów takich jak Case, Fendt, John Deere, New Holland czy Massey Ferguson. Najnowsza gra otrzymała obsługę DirectX 12 i ulepszoną sztuczną inteligencję, jednak największą nowością jest wprowadzenie zmiennych pór roku.

Po przejściu na nowy silnik Farming Simulator jest ładniejszy niż kiedykolwiek wcześniej, grafika jest bliższa realizmowi, co pozwala zwiększyć immersję. Ponadto dźwięki z kabiny pojazdów brzmią bardziej wiarygodnie, niż te, które mieliśmy okazje posłuchać w poprzednich odsłonach. Oprócz samego prowadzenia upraw i opiekowania się zwierzętami, twórcy usprawnili system budowy nowych budynków, wiat czy też dystrybutorów nawozów i paliwa. Teraz sami możemy decydować, gdzie będziemy chcieli je umieścić. Warto dodać, że mamy osadzone są m.in. we Francji i USA, a każdy ten region posiada inne rodzaje roślin, co jeszcze bardziej urozmaica rozgrywkę.

Oczywiście bazę maszyn i map można rozbudowywać zakupując odpowiednie DLC lub instalując mody. Twórcy zapowiedzieli, że do końca wiosny 2022 roku, gra otrzyma 3 duże paczki zawartości, a to jeszcze nie koniec. Jeśli samotna praca na gospodarstwie będzie Cię przytłaczać, to nic nie stoi na przeszkodzie, abyś rozpoczął zabawę w trybie wieloosobowym. Na konsolach wspólnie może grać ze sobą do 8 osób, natomiast na komputerach do 16.

Platformy: PC, PlayStation 4, PlayStation 5, Xbox One, Xbox Series X

Data premiery: 22 listopada 2021

Gry o farmie przed premierą

Pomimo solidnego zaplecza gier o tematyce rolniczej, producenci co roku wypuszczają nowe propozycje. Grono osób lubiących relaksować się w wiejskich klimatach jest niezwykle duże, dlatego każdy chce przygarnąć kawałek tego tortu dla siebie. Dla nas graczy jest to bardzo dobra wiadomość, bowiem mamy wybór pomiędzy tytułami i otrzymujemy coraz to lepsze rozwiązania.

The Ranchers

The Ranchers to produkcja, która będzie sporą konkurencją dla Stardew Valley. Rozgrywka rozpoczyna się standardowo, po latach spędzonych w dużej metropolii bohater postanawia kupić działkę na wsi i rozpocząć zupełnie nowe życie blisko natury, w ciszy i spokoju. Jednak nie posiada on zbyt dużych umiejętności w prowadzeniu gospodarstwa, dlatego gracz musi odpowiednio zarządzać zasobami, aby zakupione ranczo nie okazało się klapą a prosperującym biznesem. Zaimplementowana mechanika pozwala tworzyć nowe przedmioty, budować maszyny, uprawiać rośliny czy hodować zwierzęta. W miarę rozwoju istnieje także możliwość dokupienia nowych terenów, a realizowania zamówień od innych mieszkańców czy sprzedaży plonów z jak największym zyskiem.

Gra dużą uwagę przywiązuje do immersji, dlatego bohater musi podpisywać na farmie umowy na wodę i prąd. Jednak żeby zaoszczędzić, może on wybudować własną studnię, postawić turbiny wiatrowe lub zainwestować w panele słoneczne, a później gdy będzie miał nadwyżkę, nic nie stoi na przeszkodzie, aby ją odsprzedać. Warto zaznaczyć, że gra będzie posiadać bardzo duży otwarty świat, który przemierzymy pieszo, skuterem, samochodem, a nawet konno czy na pokładzie jachtu. W trakcie podróży zbadamy dzikie wyspy, tajemnicze kopalnie i będziemy musieli stawić czoła niebezpiecznym potworom.

Twórcy zadbali także o system rozwoju postaci, gdzie do dyspozycji będzie kilka drzewek. Wśród nich znajdziemy drzewko walki, rzemiosła, budownictwa, myśliwego i oczywiście rolnictwa i hodowli. Jeśli już zdecydujesz, gdzie chcesz się osiedlić na stałe, czy to będzie nad morzem, czy na szczycie wzgórza, z którego rozpościera się zapierający dech w piersiach widok, będziesz mógł wybudować tam swój wymarzony dom i urządzić go według własnego uznania. Gdy już to zrobisz, warto byłoby się nim pochwalić, co także umożliwia The Ranchers, bowiem w otwartym świecie możemy bawić się wspólnie z maksymalnie 3 znajomymi.

Platformy: PC

Data premiery: data nieogłoszona, wczesny dostęp 2022 rok

Polska Farma 2020

Polska Farma 2020 to kolejny zaawansowany symulator rolnictwa w tym zestawieniu. W przeciwieństwie do powyższych nie miał on jeszcze swojej premiery. Za jego produkcję odpowiada polskie studio SimFabric i według pracowników, wprowadzi ona do gatunku oczekiwaną od dawna świeżość. Gracz będzie mógł przyjąć wiele strategii. Odkupywać stare, zniszczone gospodarstwa, przywracać im utracony blask, a później odsprzedać ze sporym zyskiem. Uprawiać wiele różnych typów roślin (np. konopie, pszenice, ziemniaki, żyto) na trzech typach pół o różnych właściwościach, czy też stworzyć własny sad z drzewami owocowymi takimi jak gruszki lub jabłka.

Pola oczywiście możesz orać, kultywować, siać i nawozić, a później samodzielnie zbierać powstałe plony. Pomogą do tego podczas pracy w polu każda z maszyn może ulec zniszczeniu. Po raz pierwszy uświadczymy w symulatorze farmy realistyczny system napraw pojazdów niczym z Car Mechanic Simulator. 10 różnych typów sprzętów gracz będzie mógł zmodernizować przy pomocy ponad 1000 wymiennych części. W sklepie zakupisz nie tylko nowe, ale i używane rzeczy, co będzie miało wpływ na dalszą eksploatację i oczywiście żywotność, jednak pomoże zaoszczędzić trochę grosza.

Aby jednak na farmie żyło się jak najlepiej, w miarę postępów rozgrywki wypadałoby przeprowadzić także gruntowną renowację gospodarstwa. Do wyremontowania jest 10 różnych budynków, które możemy naprawić, korzystając z narzędzi takich jak dźwigi, rusztowania, szlifierki, młotki, wiertarki, piły czy nawet specjalistyczne płyny do odgrzybiania. Na koniec wystarczy udekorować wnętrza, przy pomocy ponad 1000 dostępnych elementów.

Platformy: PC

Data premiery: 2022 rok

Gry z elementami farmy

Należy pamiętać, że elementy prowadzenia gospodarstwa posiadają również gry, które głównie skupiają się na innych elementach rozgrywki. Dodatkowe funkcjonalności związane z uprawą roślin lub hodowlą zwierząt wprowadzają wydane w późniejszym czasie dodatki, jedną z takich gier jest Anno 1800: Obfite plony. To piąte z kolei DLC, które skupia się tym razem na rolnictwie, a jedną z większych nowości są traktory, które zwiększają wydajność farm. Nie obyło się także bez szeregu ozdób wizualnych nawiązujących do wiejskiego życia i tamtejszego przemysłu.

Popularne The Sims 4 otrzymał dodatek o nazwie Wiejska Sielanka. Gracz ma możliwość przeniesienia się na wieś, otworzenia tam własnego gospodarstwa i życia w zgodzie z naturą. Gra jednak nie należy do najbardziej realistycznych, krowy bowiem dają świeże smakowe mleko, a w lesie możemy znaleźć dzikie króliki, lisy oraz ptaki. Gdy zdobędziemy ich zaufanie, obdarują one nas swoim zaufaniem lub pomogą w pracach w ogrodzie. Aby przygotować posiłek, należy najpierw zebrać plony, poszukać składników w lesie lub odwiedzić wiejski targ. od czasu do czasu na jarmarku odbywa się konkurs na największe rośliny. Jeśli będziesz szukać odskoczni, zawsze możesz udać się do miejscowego pubu z przyborami do haftu i wspólnie z innymi mieszkańcami miło spędzić  czas.

Jeśli już wymieniamy gry, w których można siać i zbierać plony, to nie wypada pominąć Minecrafta. Co prawda ta gra ma wręcz nieograniczone możliwości, jednak duże pole do popisu twórcy oddali także w rolnictwie. Gracz może siać pszenice, żeby później robić z niej chleb lub mąkę do ciasta, albo karmić nią krowy lub świnie. Obok niej można posadzić ziemniaki, marchew lub nawet trzcinę cukrową. Ścinając drzewa, zdobywamy jabłka, którymi później możemy oswajać konie, natomiast w ciemnych i wilgotnych pomieszczeniach sadzimy grzyby. Możliwości jest ogrom, bowiem każdą farmę można automatyzować, w czym pomoże mnóstwo poradników na YouTube.

Gry sieciowe o farmie

FarmVille 3: Animals

Od lat w Internecie panuje moda na gry przeglądarkowe. Dużą popularność zdobyły właśnie te o tematyce rolniczej. Jedną z najbardziej popularnych serii, która zdobyła rzesze fanów, jest FarmVille. Pod koniec 2021 roku mogliśmy przywitać trzecią odsłonę, jaką jest FarmVille 3: Animals. Pod względem rozgrywki nie różni się ona zbytnio od poprzedników, jednak została ulepszona pod względem mechanik i grafiki. Na początku gracz do dyspozycji otrzymuje zrujnowaną farmę, którą krok po kroku musi naprawiać. Najpierw trzeba wyremontować stodołę, później studnie i tak dalej. Oprócz uprawy roli można zająć się także połowem ryb i wypasem bydła – jak sama nazwa odsłony sugeruje.

Zarządca kupuje na swoją farmę małe, urocze zwierzęta lub już wyrośnięte osobniki. To m.in. dzięki nim zdobywa się niezbędne elementy do wytwarzania kolejnych przedmiotów. Im większy poziom zdobywamy, tym bardziej egzotyczne rośliny i zwierzęta możemy posiadać. Warto dodać, że gra umożliwia sporą personalizację elementów znajdujących się w gospodarstwie, a także zostały w niej zaimplementowane zmienne warunki pogodowe i zadania, za które otrzymuje się wynagrodzenie.

Jedną z tego typu gier, która podbiła serca Polaków, jest produkcja o dźwięcznej nazwie – Wiejskie Życie. Oczywiście tytułów o podobnej mechanice jest sporo, jak chociażby Big Farm czy Farmerama, więc każdy powinien znaleźć coś dla siebie.

Na tych tytułach zakończymy zestawienie gier o prowadzeniu farmy. Mam nadzieję, że znaleźliście najciekawszy tytuł, w którym chętnie spędzicie swój wolny czas. Natomiast jeśli macie ulubione produkcje, które nie pojawiły się w tym artykule, to podzielcie się nimi w komentarzu. Dodam, że selekcja była subiektywnie, podpierałem się opiniami graczy, które można było spotkać w Internecie.