Na premierę Cyberpunk 2077 trzeba zaczekać do listopada

A miało być tak pięknie. Skończą się wakacje, chwilkę jeszcze pocierpimy i w łapki nasze trafi najnowsze dzieło CD Projekt, czyli Cyberpunk 2077. Gra, na którą ostrzą sobie zęby gracze pod każdą szerokością geograficzną. Tymczasem studio ogłasza, że premiera opóźni się (znowu), tym razem o 2 miesiące. Powód?

Cyberpunk pojawi się 19 listopada 2020 roku. Chyba…

Czy powyższą datę można traktować jako ostateczną? Ciężko powiedzieć. Dotychczasowe doświadczenia pokazują, że z dnia premiery Cyberpunka 2077 nie można być pewnym. Tak, jak nie można być pewnym tego, co spotka nas w mrocznych zaułkach Night City. Podczas PGA 2019 miałem okazję zobaczyć gameplay w polskiej wersji językowej i produkcja robi wrażenie.

Mamy do czynienia z ogromną losowością zdarzeń. Mało co daje się przewidzieć i jak pokazuje Twitt @CyberpunkGame, dnia premiery gry również się nie da. Dziś oficjalnie podano, że gra pojawi się 2 miesiące później, niż zakładano. Premierę Cyberpunka 2077 ustalono tym samym na 19 listopada 2020 roku.

Gra jest gotowa. Chodzi o dopieszczenie detali

Dość jednak malkontenctwa. Studio tak zaprawione w wydawniczych bojach, jak CD Projekt, z pewnością stawia na jakość swej produkcji. Ubiegłoroczny pokaz ujawnił kilka niedociągnięć, te są usuwane, a obecnie ostatnie szlify nadają grze testy rozpoczęte w tym tygodniu przez niezależnych dziennikarzy (tzw. hands-on).

Przypomnę, że z kultowym już Wiedźminem III było podobnie. Jego premierę przekładano 2 razy, finalnie przygody Geralta z Rivii trafiły na sklepowe półki dopiero w maju 2015 roku i pomimo sarkań fanów gra zdobyła miano kultowej.

cyberpunk ray tracing

Z komunikatu na Twitterze wynika jasno, że twórcy są świadomi obecności sporej liczby mniejszych niedociągnięć, zależy im także na zbalansowaniu gry oraz sprawdzeniu kwestii, które muszą ze sobą współgrać. Obfitość przygotowanych treści i złożone procesy rządzące ogromnym sandboxem należy wyważyć, sprawdzić, wielokrotnie sprawdzić.

Deweloper oświadcza jednocześnie, że Cyberpunk 2077 jest gotowy pod kątem lokacji, questów, postaci, wstawek filmowych, przedmiotów, umiejętności postaci i tych wszystkich dobrodziejstw, z jakimi spotkamy się w Night City. Bugi jednak są, stąd lepiej poczekać 2 miesiące, niż wypuścić produkt niepełnowartościowy. Jak wiadomo, oczekiwania wobec gry są ogromne.

Przesunięcie premiery o 2 miesiące wynika zatem z dbałości o grę. Tak przynajmniej należy rozumieć komunikat twórców.

Logo Cyberpunk 2077

25 czerwca będzie nowy gameplay

Czuję, że nieco na otarcie łez, ale lepsze to, niż nic. W trakcie Night City Wire (autorski event poświęcony Cyberpunkowi 2077) twórcy zdradzą kolejne szczegóły dotyczące produkcji. Mówi się, że w jego tracie zostanie zaprezentowany nowy gameplay. Mam nadzieję, że zaraz potem w sieci pojawią się opinie kolegów po fachu, którzy dostąpili zaszczytu osobistego przetestowania Cyberpunka.