Motorola pokazała smartfon, który zmienia się w smartwatch. O co chodzi?

W świecie technologii mało rzeczy może zaskakiwać, ale tym razem się udało. Stoisko Motoroli i Lenovo na MWC 2024 zaprezentowało smartfon, który w kilka chwil potrafi zmienić się w smartwatch. Jak to możliwe? Wszystko dzięki innowacyjnej technologii wyświetlacza adaptacyjnego. Dowiedz się więcej na ten temat i przekonaj się, że przyszłość dzieje się na Twoich oczach.

Smartfon i smartwatch w jednym urządzeniu 

Czyżby zaprezentowany podczas MWC 2024 elastyczny gadżet od Motoroli i Lenovo mógł całkowicie zmienić sposób, w jaki postrzegamy mobilne urządzenia? Bardzo możliwe. Po raz pierwszy mamy do czynienia ze smartfonem, który można dosłownie zgiąć dookoła nadgarstka, w mgnieniu oka przekształcając go tym samym w inteligentny zegarek.  

motorola ekran adaptacyjny

Technologia ekranu adaptacyjnego

Kluczem do funkcjonalności smartfonu, który zmienia się w smartwatch, jest jego elastyczny wyświetlacz, który umożliwia zmianę formy urządzenia bez najmniejszego uszczerbku dla wydajności lub trwałości. 

Znani i lubiani producenci zastosowali w nim najnowocześniejsze technologie, aby zapewnić, że ekran nie tylko wytrzyma wielokrotne zginanie, ale także będzie w stanie wyświetlać obraz najwyższej jakości w każdym z wybranych trybów użytkowania – interfejs dostosowuje się do orientacji urządzenia, skupiając najważniejsze funkcje w miejscu, z którego aktualnie się korzysta.

O koncepcji Adaptive Display w teorii można było usłyszeć już pod koniec 2023 roku. Jednak dopiero podczas tegorocznych targów w Barcelonie można było po raz pierwszy zobaczyć ją na żywo.

Motorola z elastycznym ekranem w praktyce

Co jeszcze wiadomo o tym futurystycznym urządzeniu? W zasadzie niewiele. Z pewnych informacji można wymienić, że nowatorski sprzęt otrzymał 6,9-calowy wyświetlacz pOLED FHD+, a system na którym pracuje to Android. 

Obudowa odbiega z kolei od klasycznych rozwiązań. W tym przypadku jest zrobiona z miękkiego tworzywa sztucznego, które pokryto specyficznym materiałem. Efekt? Dzięki temu jest dość plastyczna i łatwo się wygina.

Istotne jest też to, że rządzenie można wykorzystać na kilka podstawowych sposobów. W rozłożonej wersji wygląda jak klasyczny, nieco wydłużony smartfon. Z kolei złożyć je można na kształt małego namiotu z wyświetlaczem do góry. Istnieje też możliwość zgięcia dolnej części urządzenia i potraktowania jej jako praktycznej podstawki (patrz: zdjęcia powyżej). 

Wisienką na torcie wydaje się jednak fakt, że ten innowacyjny smartfon można owinąć wokół własnego nadgarstka i w ten sposób nadać mu cechy smartwatcha. Aby jednak trzymał się on stabilnie i pozostał w takiej formie na swoim miejscu, konieczne jest skorzystanie ze specjalnych bransoletek magnetycznych, które również zostały zaprezentowane podczas MWC 2024. 

Póki co nie podano informacji kiedy, gdzie i czy w ogóle takie urządzenie zostanie wprowadzone, czy np. pozostanie w sferze pewnej dalej rozwijanej koncepcji. Pozostaje czekać i obserwować, co przyniesie przyszłość. 

Źródła:
  • https://www.theverge.com/2023/10/24/23930668/lenovo-moto-flexible-wrist-phone-concept,
  • https://www.tomsguide.com/phones/this-bendable-smartphone-transforms-into-your-smartwatch-and-i-tried-it-on,
  • https://www.androidauthority.com/motorola-adaptive-display-hands-on-3419235/