Telefon z klapką znów w modzie! Nowy trend pokolenia Z?

Coraz częściej okazuje się, że młodzież uwielbia wracać do urządzeń, które czasy swojej popularności mają już za sobą. Przykładem mogą być aparaty natychmiastowe typu Instax czy Polaroid, które od dłuższego cieszą się ogromnym zainteresowaniem wśród pokolenia Z. Na tym jednak nie koniec. Wygląda na to, że teraz dołączają do nich kultowe telefony z klapką, które u wielu skutecznie budzą wspomnienia i ducha retro klimatu. Sprawdźmy szczegóły.

Historia telefonu z klapką

Pierwszy telefon z klapką (czyli po prostu składany) powstał w drugiej połowie lat 90-tych i został zaprezentowany światu przez dobrze znanego giganta branży elektronicznej, czyli Motorolę. To właśnie na tym modelu, o wdzięcznej nazwie StarTac, swoje późniejsze propozycje oparli też tacy producenci, jak m.in. Sony Ericsson, Nokia, czy Samsung. 

Szczyt popularności telefonu z klapką nastąpił jednak dopiero na początku lat 2000, kiedy w zasadzie nie było już osoby, która nie wiedziałaby, jak takie urządzenie wygląda i co oferuje.

telefon z klapką

O co właściwie chodzi z tą klapką? Otóż ten rodzaj telefonów składa się z dwóch części, które połączone są ze sobą ruchomym zawiasem, pozwalającym na ich swobodne nakładanie się. Chodzi o część górną z zaimplementowanym w sobie ekranem oraz dolną z korpusem, na który składają się klawiatura i niewidoczne „serce” urządzenia, czyli jego komponenty. 

Nowa i bardzo specyficzna (jak na tamte czasy) forma telefonu sprawiła, że szybko stał się on niekwestionowanym hitem. Koniec jego popularności, podobnie jak w przypadku modeli jednobryłowych z klawiaturą, nadszedł dopiero wraz z pojawieniem się smartfonów z ekranami dotykowymi, które są chętnie wybierane przez konsumentów na całym świecie po dziś dzień. 

Telefon składany znów jest w modzie

Korzystanie ze starych i sprawdzonych rozwiązań przez kolejne pokolenia nie jest czymś niespotykanym. Sentymentalny powrót do przeszłości możemy obserwować chociażby w przypadku mody, popultury i technologii. Co ciekawe, ta ostatnia kategoria ze względu na swój postępowy charakter, nie jest oczywistym elementem tego zestawienia, ale trzeba przyznać, że mimo to coraz częściej powraca się również do atrakcyjnych rozwiązań z tego zakresu. Szczególnie do tych, które wraz z upływem czasu zostały nieco zapomniane.

Telefon z klapką dla seniora? Nie tylko 

Sukienki w grochy, meble w stylu vintage, albo aparaty błyskawiczne – to tylko kilka z przykładów, które w ostatnim czasie przechodziły swój renesans. Teraz okazuje się, że również w przypadku telefonów z klapką historia zatacza koło. Można by pomyśleć, że takie urządzenie przyda się wyłącznie w przypadku seniorów, którzy cenią sobie proste i sprawdzone rozwiązania, ale nic nic bardziej mylnego. Składane telefony podbijają serca wielu młodych ludzi, a szczególnie tzw. pokolenia Z. Powód? Ich oryginalna forma jest tania i atrakcyjna wizualnie, a dodatkowo – tym, którzy tego potrzebują – pozwala skutecznie odciąć się od świata przesiąkniętego duchem social mediów. 

Trend na telefon z klapką 

Stare telefony z klapką opanowały też materiały na platformach społecznościowych, w tym na TikToku. Kontekst ich przedstawiania bywa różny – od unboxingów i prezentacji konkretnego modelu, po przypadkowe sytuacje lifestyle’owe. Trzeba jednak podkreślić, że najważniejszym powodem, dla którego młodzi ludzie decydują się na zakup oldschoolowego telefonu, jest możliwość odcięcia się od sieci i chęć realnego korzystania z życia i tworzenia prawdziwych relacji międzyludzkich. Telefon z klapką sprawił więc, że na TikToku pojawiło się mnóstwo historii, potwierdzających rosnącą potrzebę ograniczenia zbyt dużej ilości czasu spędzanego na smartfonie i nieustannego przeglądania mediów społecznościowych. 

W dużej mierze jest to związane z obserwowanym od pewnego czasu kryzysem psychicznym wśród młodzieży, który według danych Administracji ds. Nadużywania Substancji i Zdrowia Psychicznego przy Departamencie Zdrowia i Opieki Społecznej USA, w przeciągu ostatnich 20 lat niemal podwoił wskaźnik depresji u nastolatków. 

Brak prywatności i ciągłe zaangażowanie w „rzeczy ulotne” spowodowały, że młodzi ludzie odchodzą od wirtualnych relacji, a telefon z klapką może być traktowany jako pewnego rodzaju symbol tego „zrywu”. Mimo że pokolenie Z wychowywało się na takich tworach jak np. Instagram, Facebook, czy Find My Friends, to jest coraz bardziej świadome, że zbyt mocne przywiązywanie wagi do pojawiających się w tu informacji może być bardziej destrukcyjne, niż budujące i atrakcyjne. 

Genialnie można to zaobserwować także np. na rosnącej popularności aplikacji, które przedstawiają swoich użytkowników z zaskoczenia, bez filtrów i przygotowania, w tym np. BeReal – serwisu, który szturmem podbił serca fanów życia „tu i teraz”. 

Dowiedz się więcej:

📸Nowa aplikacja społecznościowa BeReal. Sprawdź, co warto o niej wiedzieć

#BRINGBACKFLIPPHONES – przywracanie telefonów z klapką

Jednym z najpopularniejszych materiałów na TikToku, bezpośrednio nawiązującym do korzystania z telefonów z klapką, jest filmik 18-letniej Sammy Palazzolo, która jak sama przyznaje, chce niwelować destrukcyjny wpływ smartfonów i stałego dostępu do mediów społecznościowych, uświadamiając o jego konsekwencjach i skupiając się na tym, co naprawdę ważne. O mocnym identyfikowaniu się innych użytkowników z tym przekazem może świadczyć świadczyć fakt, że video ma już ponad 3,3 miliona polubień. 

@skzzolno Replying to @saraahhhyo literally everyone needs a flip phone in their life #BRINGBACKFLIPPHONES #college #goingout #collegelifehack #flipphone #y2kaesthetic ♬ original sound – skzzolno

Ale to nie wszystko. W akcję promowania nowego trendu na TikToku włączyły się również gwiazdy świata showbiznesu, w tym np. piosenkarka Camila Cabello oraz amerykańska aktorka Dove Cameron.

Źródło: edition.cnn.com