LEGO stawia na recykling. Firma zabawkarska pokazała pierwsze klocki z przetworzonych plastikowych butelek

Jesteście zwolennikami rozwiązań typu eko? Jeśli tak, to z pewnością spodoba Wam się, że LEGO zaprezentowało swoje pierwsze klocki wykonane z przetworzonych plastikowych butelek. Duński producent zabawek ujawnił też, że ma nadzieję wprowadzić je do swoich zestawów w ciągu dwóch lat. Sprawdźcie, skąd ten pomysł i co przynoszą klocki stworzone w zgodzie z naturą.

LEGO wprowadza klocki z recyklingu

Jedna z najsłynniejszych firm zabawkarskich postanowiła z przytupem wejść w świat ekologicznych rozwiązań i pokazała swoje pierwsze klocki, które w całości wykonano z przetworzonych plastikowych butelek.

Innowacyjne klocki LEGO są wykonane ze specjalnego plastiku PET, powstałego z połączenia wyrzuconych butelek oraz dodatków, które mają nadać im wytrzymałość. Recykingowany plastik jest z kolei pozyskiwany z amerykańskiej Agencji ds. Żywności i Leków (FDA) oraz Europejskiego Urzędu  ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA).

Prace nad tym wyjątkowym projektem trwały aż 3 lata. W tym czasie marka LEGO eksperymentowała, wykorzystując różne materiały do budowy najbardziej ekologicznych klocków w historii. 

Na tym jednak nie koniec, bo producent zapowiedział, że projekt będzie dalej rozwijany. Nowe klocki LEGO z przetworzonego plastiku czeka też jeszcze kilka testów, zanim duńska firma zadecyduje, czy przejść do fazy produkcji pilotażowej. Przewiduje się, że może to potrwać nawet rok.

I rzecz najważniejsza – w wyniku tego projektu okazało się, że jedna litrowa plastikowa butelka wystarcza na stworzenie 10 klocków LEGO 4×2.

LEGO plastikowe butelki recykling
fot. LEGO

Skąd pomysł na ekologiczne klocki LEGO?

Jesteśmy zaangażowani w budowanie zrównoważonej przyszłości dla pokoleń dzieci. Chcemy, aby nasze produkty miały pozytywny wpływ na planetę, nie tylko dzięki zabawie, która inspiruje, ale także materiałom, z których korzystamy. Przed nami jeszcze długa droga, ale jesteśmy zadowoleni z postępów, jakie robimy
Tim Brooks
wiceprezes ds. odpowiedzialności środowiskowej w Grupie LEGO

W sumie powyższa wypowiedź wyjaśnia ideę powstania ekologicznych klocków LEGO, ale dla uzupełnienia dodam jeszcze, że LEGO już od dawna zatrudnia ponad 150 osób pracujących nad uczynieniem swojej marki pro eko. Inwestuje w to też duże pieniądze. Zapowiedziano, że na przyszły rok budżet przeznaczony na ten cel to aż 400 tys. dolarów.

Warto też zaznaczyć, ze klocki z butelek to nie jedyna ekologiczna inicjatywa LEGO. Przykładowo od 2018 r.  poszczególne części zabawek zastępuje się tu produktami z  biopolietylenu (bio-PE), wytwarzanego z trzciny cukrowej. Mowa m.in. o giętkich elementach, takich jak drzewka, liście i akcesoria do figurek.

Najtrudniejsze w tym procesie było przemyślenie i wprowadzenie innowacji do nowych materiałów, które są tak samo trwałe, mocne i wysokiej jakości jak nasze istniejące klocki – i pasują do elementów Lego wykonanych w ciągu ostatnich 60 lat
Tim Brooks
wiceprezes ds. odpowiedzialności środowiskowej w Grupie Lego
LEGO plastikowe butelki recykling
fot. LEGO

Jak przyjęto klocki LEGO z recyklingu?

Projekt recyklingowych kloców LEGO został przyjęty z wielką aprobatą ze strony środowisk wspierających ekologię. Nic w tym dziwnego, w końcu ma za zadanie budować  eko świadomość  od najmłodszych lat, a przy tym mieć realny wpływ na ograniczenie zanieczyszczania środowiska plastikowymi odpadami.

Dzieci zasługują na to, by dorastać w świecie wolnym od bezsensownego zanieczyszczenia plastikiem, więc inicjatywy, w których można wytwarzać zabawki z plastiku z recyklingu, są obiecujące, a inni w branży powinni pójść w ich ślady (…) To naprawdę ważne, aby recykling nie był okrzyknięty domyślnym rozwiązaniem kryzysu tworzyw sztucznych.
Camilla Zerr
aktywistka ds. tworzyw sztucznych w Friends of the Earth

Zobacz także:

Sięgnij również po ofertę LEGO dostępną w sklepie al.to 

Źródła: lego.com/pl, theguardian.com