Tesla pokazała swój nowy pojazd Cyber Truck i nie obyło się bez wpadki

Czy nowy pojazd Elona Muska faktycznie jest taki futurystyczny? Po wczorajszej prezentacji znamy już szczegóły dotyczące pojazdu. Ten elektryczny pickup ma za zadanie podbić serca zakochanych w tego tupu samochodach Amerykanów.

Nadchodzi nowe?

Na prezentację tego futurystycznego samochodu musieliśmy trochę czekać. Elon Musk zapowiadał, że karty zostaną odsłonięte dopiero na listopadowym pokazie, jednocześnie podsycał naszą ciekawość swoimi enigmatycznymi wpisami na twitterze. Teraz, kiedy prezentację mamy już za sobą, możemy na spokojnie zastanowić się co my właściwie zobaczyliśmy?

cyber truck
Źródło: tesla.com

Specyfikacja pojazdu

Zdjęcia Cyber Trucka mówią same za siebie, ale warto przyglądnąć się podstawowym parametrom pojazdu. Jeśli chodzi o wymiary, wypada dość standardowo na tle klasycznych, dość sporych pickupów. Samochód ma 5,88 m długości, 2,03 m szerokości i 1,91 m wysokości. Oprócz kierowcy w pojeździe zmieści się pięciu pasażerów. Przyczepa mierzy 1,98 metra długości i co ciekawe, jej maksymalne obciążenie to aż 6,35 ton.

Coś poszło nie tak

Stal użyta do zbudowania tej e-ciężarówki jest ponoć trzydziestokrotnie wytrzymalsza od karoserii zwyczajnych samochodów. Na samej konferencji mieliśmy możliwość zobaczenia, jak Musk wraz załogą Tesli poddaje testom stojący na scenie pojazd. Metal dzielnie zniósł kolejne uderzenia ogromnego młota. Gorzej z szybami. Te, ponoć kuloodporne dla kalibru 9 mm, nie wytrzymały uderzenia metalowych kul, rzuconych w samochód przez pracownika Tesli. Najpierw pękła przednia, potem tylna, ku nieukrywanemu zdziwieniu Elona Muska. Jak sam powiedział zaraz potem – kula nie przebiła szyby na wylot, więc wszystko poszło zgodnie z planem.

Mocne lata 70-te

Nie da się ukryć, że bryła pojazdu nawiązuje do retro-futurystycznej wizji przyszłości. Nawet warstwa wizualna samego pojazdu nawiązuje stylistyką i oświetleniem do Blade Runnera. Mnie z kolei kojarzy się z konceptami samochodów z lat 70-tych, takimi jak Ford Probe I, Ford Coins, czy Lancia Stratos Zero.

lancia stratos zero
Źródło: oldconceptcars.com

Maciej z naszej redakcji zauważył z kolei podobieństwo do Transformerów z pierwszej generacji, w tym wypadku do HotRoda.

hotrod
Źródło: tfwiki.net

Spotkałem się też z nieco bardziej prześmiewczymi opiniami, kilku użytkowników Wykopu porównywało Cyber Trucka do renderów aut z wczesnych gier na PlayStation 1. Ktoś też dość trafnie zestawił stylistykę i bardzo prostą bryłę tego pickupa do pojazdów z animacji Bartosza Walaszka, znanego między innymi z kultowego Kapitana Bomby.

Na twitterze użytkowniczka Sarah Harvey przedstawiła potencjalnego pasażera dla Cyber Trucka – równie kanciastą Larę Croft z pierwszej części Tomb Raider.

Źródła: tesla.com, The Verge, oldconceptcars.com, tfwiki.net, twitter