Karta eSIM zdobywa coraz większą popularność w Polsce i na świecie. Tak naprawdę nic w tym dziwnego, bo jest to w końcu naturalny następca fizycznych kart SIM, które w smartfonach, a wcześniej – telefonach komórkowych, stosuje się już od lat. Czym jest karta eSIM? Jakie są zalety korzystania z eSIM? Jak aktywować eSIM w smartfonie? Wszystkiego dowiesz się z poniższego artykułu.
eSIM (Embedded SIM) to nowoczesne rozwiązanie w dziedzinie telekomunikacji, które zastępuje tradycyjne, fizyczne karty SIM. To miniaturowy chip, który wbudowany jest na stałe w urządzenie. Możliwość wykorzystania eSIM pojawia się najczęściej w smartfonach, a oprócz tego również w tabletach, smartwatchach czy laptopach. Dzięki temu nie trzeba wymieniać fizycznej karty SIM, by móc korzystać z danych komórkowych u różnych operatorów.
eSIM działa w oparciu o technologię Remote SIM Provisioning, która to umożliwia zdalne zarządzanie profilem SIM. Użytkownik, zamiast fizycznie wkładać kartę SIM do urządzenia, może pobrać profil operatora bezpośrednio na urządzenie najczęściej za pomocą kodu QR. Proces aktywacji jest szybki i prosty, co pozwala na natychmiastowe uruchomienie usługi. Oczywiście konieczne są dwa główne warunki do spełnienia – operator musi oferować eSIM, a smartfon obsługiwać taką funkcję.
Skoro wiemy już, że karta eSIM jest naturalnym następcą fizycznej karty SIM, wspomnijmy jeszcze o tym, jak zmieniały się „simki” na przestrzeni lat. A w zasadzie – jak zmniejszały się. Pierwsze karty SIM, które pojawiły się na początku lat 90. XX wieku, miały wielkość karty kredytowej. Trudno więc wyobrazić sobie wkładanie ich do smartfonów. Później pojawił się standard mini SIM (25 x 15 x 0,76 mm) i stosuje się go do dzisiaj w starych urządzeniach. Za jakiś czas pewnie całkowicie przejdzie do historii.
W tej chwili najczęściej stosuje się karty microSIM (15 x 12 x 0,76 mm) oraz nanoSIM (12,3 x 8,8 x 0,67 mm). Z reguły użytkownicy, którzy otrzymują nowe karty SIM, mają możliwość wyłamania chipu w taki sposób, by odpowiadał rozmiarowi potrzebnemu do danego urządzenia. Nowe smartfony trafiają już do sprzedaży najczęściej ze slotem na nanoSIM.
Karty eSIM zaczęły na dobre zadomawiać się w polskich sieciach komórkowych. Obecnie oferują ją wszystkie największe sieci, które dostępne są w naszym kraju – Orange, T-Mobile, Play oraz Plus. Trzeba natomiast pamiętać, że samo przejście z tradycyjnej karty SIM na eSIM może się nieco różnić w zależności od operatora. Podobnie może być zresztą z zasadami działania takiej karty w zależności od abonamentu. Dlatego warto sprawdzić, jakie oferty mają poszczególni operatorzy w kontekście eSIM.
Korzystanie z karty eSIM niesie ze sobą wiele korzyści, niektóre z nich to:
Coraz więcej smartfonów obsługuje eSIM. Początkowo możliwość skonfigurowania tej usługi pojawiała się tylko w niektórych flagowych modelach, ale teraz coraz częściej można spotkać ją w sprzęcie ze średniej półki. Ale nic w tym dziwnego – za kilka lat eSIM stanie się standardem.
Zobacz wszystkie smartfony z eSIM w x-komie
O ile w przypadku smartfonów już budżetowe modele mogą oferować eSIM, nieco inaczej jest z inteligentnymi zegarkami. Obecnie jest to opcja, która zarezerwowana jest głównie dla najbardziej zaawansowanych smartwatchy i raczej próżno szukać jej w tańszych urządzeniach.
O kartach eSIM powiedzieliśmy już właściwie wszystko, a więc na koniec pozostaje odpowiedź na bardzo ważne pytanie, jak aktywować kartę eSIM w smartfonie. Podkreślmy jeszcze raz – niezbędny jest smartfon, który obsługuje eSIM.
Sama aktywacja jest już bardzo prosta – niezależnie od tego, z usług którego operatora korzystasz, z reguły wystarczy zeskanować kod QR, który otrzymasz. Najłatwiej jest go wygenerować w aplikacji mobilnej danego operatora. Alternatywnie da się też wprowadzić kod aktywacyjny ręcznie. Szczegółowe informacje otrzymasz podczas zakupu numeru na kartę, abonamentu lub wymiany tradycyjnego SIM-a na eSIM. Mimo wszystko przejścia nie trzeba się obawiać, a konfiguracja trwa dosłownie chwilę.
Sprawdź również recenzje urządzeń z eSIM: