Standard Matter dla smart home? Dopiero w 2022 roku

Przeniesieniom podlegają nie tylko premiery filmowe. Nowoczesny standard współdziałania urządzeń smart home, Matter, miał wejść do użytku jeszcze w bieżącym roku. Tymczasem jego premiera została przesunięta z drugiej połowy 2021 na 2022 rok. Jaka jest przyczyna tego opóźnienia? Czy i tu zadziałał podły koronawirus?

What’s the Matter? Czyli jak wygląda praca nad nowoczesnym standardem

O Matter pisaliśmy przy okazji nowości smart home od Apple, a także kompatybilności standardu z Philips Hue. Inni gracze, którzy zaangażowani są w projekt, to między innymi Google, Amazon, Legrand, Assa Abloy, IKEA, Comcast, Lutron. Resideo, Somfy, Silicon Labs, Texas Instruments, Schneider Electric czy Tuya. Wchodzą oni w skład Connectivity Standards Alliance. Właśnie od prezesa tegoż porozumienia, Tobina Richardsona, dowiedzieliśmy się o przesunięciu daty wprowadzenia Matter.

Jak tłumaczy, prace nad Matter dla smart home trwają. Potrzeba jednak więcej testów, wsparcia dla urządzeń, dopracowania oraz rozwoju narzędzi dla programistów. Feedback, który otrzymują od uczestników dotychczasowych testów, jest niezwykle cenny. Zachęca się do dołączania do społeczności deweloperów w celu pracy nad SDK, a także nad procesem certyfikacji i narzędziami, które pomogą urządzeniom smart home z obsługą Matter szybciej wejść na rynek.

Matter smart home standard
Źródło: Connectivity Standards Alliance

Skąd to przesunięcie i kiedy Matter dla smart home wkroczy na rynek?

Mówiąc o SDK, Richardson zwraca uwagę na open-source i możliwość używania tego samego kodu źródłowego przez wszystkich tworzących sprzęty Matter. Element ten ma być kluczowym z punktu wprowadzenia standardu do obiegu. A także tego, by odniósł on sukces i poprawił wrażenia z użytkowania urządzeń w ramach inteligentnego domu.

Stąd też druga połowa bieżącego roku zostanie poświęcona na rozwój SDK oraz programu certyfikacji. Pod koniec 2021 miałaby się pojawić wczesna wersja specyfikacji technologicznej dla członków. Natomiast w pierwszej połowie 2022 roku oczekuje się wypuszczenia SDK, startu programu certyfikacji, a także pierwszych certyfikowanych urządzeń.

Źródło: CEPro, Connectivity Standards Alliance