Gry stare, ale ciągle jare [#16] – Life is Strange

Ponoć taki drobiazg jak trzepot skrzydeł motyla, może spowodować tajfun na drugiej półkuli. Z pewnością jest to najwłaściwsze podsumowanie gry, która zaabsorbowała moją uwagę na wiele godzin i pozostawiła ślady w moim sercu na lata. Mowa tutaj o grze Life is Strange, która wprowadziła teorię chaosu i konsekwencji wyboru w świat gier zaskakująco dobrze. Czy dalej jest warta uwagi?

Historia gry Life is Strange

Producentem gry Life is Strange jest studio Dontnod Entertainment założone 28 czerwca 2008 przez Hervégo Bonina, Aleksiego Briclota, Alaina Damasio, Oskara Guilberta i Jeana-Maxime’a Morisa we Francji. Z powodu finansowej porażki pierwszej gry Remember Me, media zaczęły donosić o bankructwie studia. Dontnod Entertainment przeszło jednak restrukturyzację i w 2014 roku zaczęło planować pracę nad kolejną grą­­ – Life is Strange. Produkcja przyniosła im ogromny sukces komercyjny.

Dontnod zdecydowali umieścić kobietę w głównej roli, podobnie jak w ich poprzedniej grze Remember Me. Wśród inspiracji, twórcy gry wymieniają Heavy Raina, The Walking Dead, Gone Home. Oprócz tego w powieści Buszujący w zbożu główny bohater nosi takie samo nazwisko, jak protagonistka Life is Strange, czyli Caulfield. 

Life is strange gra główna bohaterka

5 epizodów gry Life is Strange

1. Epizod 1: Poczwarka – data wydania 30 stycznia 2015

2. Epizod 2: Nie ma czasu – data wydania 24 marca 2015

3. Epizod 3: Teoria chaosu – data wydania 19 maja 2015

4. Epizod 4: Ciemnia – data wydania 28 lipca 2015

5. Epizod 5: Polaryzacja – data wydania 20 października 2015

Life is Strange porusza kwestie związane z tematyką pamięci i tożsamości. Przez ograniczony budżet studio musiało zdecydować się na wprowadzenie formatu epizodycznego. W grze dużą rolę odgrywa sekwencja cofania czasu, która została osiągnięta poprzez wykorzystanie postprocessingu i podwójnej ekspozycji. Bardzo ważnym elementem w grze jest muzyka. Ścieżkę dźwiękową do gry skomponował Jonathan Morali, frontman francuskiego zespołu muzycznego Syd Matters. Piosenki zespołów Indie – rockowych takich jak: Alt J, Local Natives lub Jose Gonzalez nie tylko budują nastrój, ale i chwytają za serce gracza w wielu momentach.

Fabuła gry Life is Strange. O co w niej chodzi?

Gracz wciela się w postać Maxine „Max” Caulfield, studentki fotografii na fikcyjnej Akademii Blackwell. Akademia znajduje się w rodzinnej miejscowości głównej bohaterki, Arcadia Bay w Oregonie, do której wraca ona po kilkuletnim pobycie w Seattle

Life is Strange mapa gry

Gra rozpoczyna się snem o latarnii morskiej, niszczonej przez tornado, które nieuchronnie zbliża się do Arcadia Bay. Główna bohaterka po chwili budzi się jednak w klasie szkolnej, a jedynym jej zmartwieniem na tamten moment jest wybranie zdjęcia do szkolnego konkursu. Sytuacja zmienia się diametralnie, kiedy Max w wyniku stresującego zdarzenia dowiaduje się, że ma zdolności do kontrolowania czasu.

Razem ze swoją przyjaciółką Chloe dziewczyna próbuje wykorzystać swoje moce dla dobra innych. Nie wie jednak, że zabawa z czasem może wywołać olbrzymie konsekwencje i spowodować jeszcze gorsze straty. Postanawia jednak znaleźć powody i rozwiązać zagadkę zaginięcia jednej ze studentek, do którego doszło kilka miesięcy wcześniej. Maxine co jakiś czas w czasie rozgrywki dręczą wizję tornada, które ma niedługo zniszczyć całe miasto Arcadia Bay.

Life is Strange mapa gry

Opowieść podzielona jest na 5 epizodów. Każdy z nich opowiada inną historię, ale ściśle połączoną z poprzednimi wydarzeniami. Jest to opowieść, nie tylko o ratowaniu ludzi i podejmowaniu właściwych decyzji, co próbie wejścia w świat nastolatki, która czuję się w otaczającym świecie zagubiona. W pewien sposób możesz dorosnąć przy głównej bohaterce, popełniać z nią błędy i starać się podejmować moralnie dobre decyzje, które nie zawsze będą łatwe.

Life is Strange fragment gry

W grze Life is Strange nie potrzebujesz systemu walki czy skomplikowanych mechanizmów. Ta gra to mini serial, w którym sam wybierasz, co jest słuszne za pomocą tylko kilku kliknięć myszki

Wymagania sprzętowe – Life is Strange

Life is Strange nie należy do gier, w których spotkałbyś się z niepowodzeniem podczas próby jej uruchomienia. Gra nie korzysta z zaawansowanych technik efektów graficznych, stąd śmiało możesz korzystać z gry bez spadków wydajności.

· System operacyjny: Windows 7

· Procesor: Intel Dual Core 3.0 Ghz lub podobny

· Pamięć: 2 GB RAM

· Karta graficzna: NVidia GTX260, lub AMD Radeon 4890

· Wymagane miejsce na dysku HDD: 3 GB

· Pamięć karty graficznej: 1GB

Czy Life is Strange to wciąż dobra gra?

Niepodważalnie i niezaprzeczalnie daję jej wielkie TAK! Zawsze wybierałam gry typu first-person shooter, ale Life is Strange odmieniło moje myślenie o tym jak ważne są decyzję przeze mnie podejmowane. Mimo powolnego budowania akcji gra wciąga niesamowicie. Muzyka, charakterystyka postaci i genialne oświetlenie w grze sprawiają, że można poczuć się jak w śnie. Najbardziej urzekła mnie jednak postać głównej bohaterki Maxine. Nie jest to postać idealna, dużo brakuje jej nawet do takiej oceny.

Life is Strange gra sterowanie postacią

Mogę jednak śmiało stwierdzić, że jest to bohaterka realna, podobna do większości nastolatków, czyli również i do mnie w tamtym okresie. Jednakże będąc osobą nawet starszą, również łatwo będzie wczuć się w rolę, nieśmiałej dziewczyny, która dopiero zaczyna rozumieć świat. Uczucie nostalgii, melancholii i powolności będzie Ci towarzyszyło przez cały czas. Dzięki Life is Strange zrozumiałam, że każdy mój czyn niesie za sobą konsekwencje, nawet w dalekiej przyszłości.

Jeżeli zamierzasz zagrać w Life is Strange, przygotuj najpierw ekwipunek w postaci tuzina chusteczek, wolnej pamięci w telefonie na nowe piosenki i czystej głowy do wchłaniania tej niesamowitej historii. Na koniec muszę wspomnieć, że tę perełkę możecie znaleźć na dziewięciu platformach: Microsoft Windows, PlayStation 3, PlayStation 4, Xbox One, Xbox 360, macOS, Linux, iOS i Android, głównie w dystrybucji cyfrowej


Gry stare, ale ciągle jare – czyli odkurzanie wirtualnej półki

W serii tekstów „Gry stare, ale ciągle jare” autor stara się przywrócić do świadomości graczy tytuły, które lata swojej świetności mają już za sobą. Osobom niezaznajomionym z danym tytułem przedstawia jego historię, jak wygląda rozgrywka i dlaczego w ogóle warto teraz po niego sięgnąć. Fanów gry natomiast utwierdzi w przekonaniu, że ich miłość do niej pomimo wad jest jak najbardziej uzasadniona i że dobrze co jakiś czas o niej wracać.

Zobacz też inne wpisy z serii Gry stare, ale ciągle jare