Gry stare, ale ciągle jare [#17] – Fallout New Vegas

Dekadę temu Obsidian Entertainment stworzyło grę Fallout New Vegas, która przenosi graczy do postapokaliptycznego miasta grzechu i jego okolic. Gracze potrafili stracić w niej kilkadziesiąt godzin równie prędko, co kilkaset kapsli przy zielonym stole do Blackjacka – te godziny wtedy były tego warte, ale czy są nadal? Czy Fallout New Vegas to wciąż dobra gra?

Historia gry Fallout New Vegas

30 października 2008 roku na rynku gier wideo zadebiutowała gra pod tytułem Fallout 3, stworzona i wydana przez Bethesdę. Gdzieś właśnie na przestrzeni tego i następnego roku, firma Obsidian Entertainment podejmuje dyskusję z właścicielami marki Fallout na temat nie następcy tamtego tytułu, a bardziej samodzielnego dodatku. Sugestią dla takiej decyzji okazały się gry z serii Grand Theft Auto, na przykładzie San Andreas oraz Vice City.

Nazwą roboczą dla pitch gry (tak nazywa się dokument, który przedstawia wizję gry potencjalnym inwestorom czy wydawcom) było „Fallout: Sin City”. Po konsultacji zdecydowano się zmienić nazwę projektu na tą, którą doskonale znamy dziś – Fallout New Vegas.

fallout new vegas concept art nowego vegas

Pierwotnie planowano, aby oddać graczom trzy grywalne rasy, na które składaliby się ludzie, ghoule i supermutanty. Do tego jak wiemy nie doszło, a to dlatego że wizję twórców ograniczyły możliwości silnika. Podobnych historii słyszeliśmy już wiele, i tak dla wtrącenia, w wymienianym już przeze mnie GTA: San Andreas miało właśnie znaleźć się więcej grywalnych bohaterów, tak jak to ma miejsce w Grand Theft Auto V – wówczas problemem okazały się ograniczenia związane z PlayStation 2 oraz Xboksem. Wracając do Fallout New Vegas. Perspektywa ghoula lub mutanta mogłaby okazać się nadzwyczaj interesująca i nie wiadomo, czy uda nam się ją jeszcze poznać.

Bardzo niewykluczone, że to nie była jedyna rzecz, której musieli pozbyć się deweloperzy. Jak przyznaje designer Fallout New Vegas – Joshua Sawyer, z doprowadzeniem gry do użytku musieli się spieszyć. Nie użył jednak słowa crunch, które obecnie kojarzy się przede wszystkim z nadgodzinami Bogu ducha winnych pracowników. Nowy tytuł w uniwersum Fallouta powstawał raptem przez 18 miesięcy.

Fallout New Vegas zaprezentowano szerszej publiczności w Londynie, na pokazie Bethesdy, 20 kwietnia 2009 roku. Rok później natomiast, a dokładnie 19 października 2010 roku, miała miejsce oficjalna premiera gry.

Za jej produkcją stanęli bardzo doświadczeni ludzie, zaznajomieni już ze światem Fallouta. Byli to m.in. Feargus Urquhart czy Chris Avellone, twórcy oryginalnego Fallouta 2. Projektem przewodził wymieniony przeze mnie wcześniej Joshua Sawyer, który przedtem zajmował się kontynuacją dla oryginalnej serii jeszcze przed tworem Bethesdy.

Ostatecznie Fallout New Vegas otrzymało w sumie 6 dodatków do gry, z czego 4 to rozszerzenia fabularne. Podstawową wersję gry wraz ze wszystkimi dodatkami udostępniono 7 lutego 2012 roku w edycji Fallout New Vegas Ultimate Edition.

fallout new vegas snajper w dinkym t-reksie

Kontrowersje przy Fallout New Vegas

Obecnie Fallout New Vegas cieszy się nadzwyczajnym uznaniem graczy – zwłaszcza kiedy mówimy o całej serii. Zresztą cieszyła się nie najgorszym już w dniu swojej premiery. Rok temu Joshua Sawyer podał, że gra sprzedała się w przynajmniej 12 milionach kopii, a w swoich pierwszych trzech tygodniach przyniosła aż 300 milionów dolarów dochodu.

Niestety twórcy mogli liczyć wyłącznie na podstawowe wynagrodzenie, jako że warunkiem premii była minimalna ocena 85 na 100 w serwisie Metacritic – Fallout New Vegas otrzymało tylko punkt mniej. Mimo całkiem dobrych wyników, deweloperzy nie otrzymali dodatkowego wynagrodzenia za swój sukces. Warunek tej umowy wydał się wszystkim kontrowersyjny, gdyż Metacritic nie wypada za rzetelnie przy zbieraniu ocen zarówno recenzentów, jak i graczy.

fallout new vegas sunny smiles z psem cheyenne

Fabuła gry Fallout New Vegas. O co w niej chodzi?

„Wojna. Wojna nigdy się nie zmienia” – głosi mądrość serii.

Miejsce akcji Fallout New Vegas osadzono w roku 2281, zaledwie 4 lata po wydarzeniach w Falloucie 3. Najwięcej do gadania w tych stronach postapokaliptycznego świata mają dwie frakcje i jeden jegomość: Republika Nowej Kalifornii (w skrócie RNK), Legion Cezara oraz Pan House, który przewodzi policyjnym robotom w Nowym Vegas, czyli dawnym Las Vegas.

Jako gracz wcielasz się w kuriera roznoszącego przesyłki dla Mojave Express, po Pustkowiach Mojave właśnie, które znajdują się na pograniczu stanów Nevada, Utah i Arizona. Tym razem masz ze sobą specjalną przesyłkę, która powinna trafić do miasta grzechu. Niestety na Twojej drodze staje mężczyzna, który odbiera ów pakunek, i gra zaczyna się Twoją nie do końca udaną śmiercią.

fallout new vegas rozmowa z doktorem mitchellem

Od tej pory Twoim zadaniem jest odnaleźć człowieka, który posłał Ci kulkę, ale również dowiedzieć więcej o przedmiocie, który musiałeś dostarczyć. W międzyczasie i między frakcjami konflikt się zaognia, a Ty zostajesz w to wplątany.

Ostatecznie, jak na grę RPG przystało, otrzymujesz wybór opowiedzenia się za którąś z frakcji lub samodzielnego przejęcia Nowego Vegas. Po podjęciu decyzji według własnego widzimisię, możemy przekonać się o jej konsekwencjach w świecie gry.


Rozszerzenia fabularne gry Fallout New Vegas

  • Fallout New Vegas – Dead Money (Krwawa Forsa) – kasyno Sierra Madre, które dzięki swoim zabezpieczeniom przetrwało apokalipsę, nagle zostaje otwarte. W środku czeka na Ciebie skarbiec, wcześniej jednak Ojciec Elijah z Bractwa Stali udzieli Ci paru wskazówek na temat kasyna.
  • Fallout New Vegas – Honest Hearts (Szczere Serca) – w tym rozszerzeniu udajesz się na zupełnie nowe i dzikie tereny parku narodowego Zion w Utah, i ponownie trafiasz między młot a kowadło zwaśnionych frakcji.
  • Fallout New Vegas – Old World Blues (Smutki Starego Świata) – natrafiasz na krater badawczy Big MT, w którym przyjdzie Ci zwiedzić podziemne laboratoria i stawić czoła zagrożeniom spowodowanym przez jednego z oszalałych badaczy.
  • Fallout New Vegas – Lonesome Road (Droga Przez Pustkowia) – kontaktuje się z Tobą inny kurier, który odmówił przed Tobą dostarczenia feralnej przesyłki z podstawowej wersji gry. Powód takiej decyzji poznasz dopiero po przedarciu się przez kaniony Divide, w których trzęsienia ziemi i huragany są na porządku dziennym.


Wymagania sprzętowe Fallout New Vegas

Chociaż Fallout New Vegas należy do gier starych (ale jarych) i wymagania ma na dzisiejsze czasy niskie, to stabilność jest rzeczą, wobec której nie da się składać obietnic. Problemem oczywiście jest silnik gry, przez który rozgrywka również może wydać się archaiczna. Szczególnie dla osób, które miały już do czynienia z najnowszą częścią serii – Falloutem 4.

  • System operacyjny: Windows 7/Vista/XP
  • Procesor: Dual Core 2.0GHz
  • Pamięć: 2 GB RAM
  • Karta graficzna: NVIDIA GeForce 6, ATI 1300XT
  • Wymagane miejsce na dysku: 10 GB dostępnej przestrzeni

Czy Fallout New Vegas to wciąż dobra gra?

Naturalnie! Dobra gra i prawdopodobnie wciąż jeden z najlepszych RPG-ów, w jakie możecie zagrać. Fallout New Vegas jest także doskonałą odpowiedzią na pytanie, dlaczego Obsidian Entertainment nadal cieszy się taką estymą. Nierzadko produkcja ta jest wciąż dobrym przykładem przy dyskusjach o możliwościach podejmowania decyzji i jest zestawiana z grami, które miały swoją premierę w ostatnich latach.

fallout new vegas mieszkaniec krypty strzela do gekonów

Uwielbienie do Fallout New Vegas nie wzięło się znikąd. Chociaż z powodu archaicznego silnika w grę może nie gra się tak dobrze, jak w nowe tytuły, to fani dobrej historii powinni poczuć się jak w domu. Solidnymi argumentami „za” jest przede wszystkim główna linia fabularna i lore (innymi słowy wdrożenie fabuły całego uniwersum w grę). Fabułę stworzono tak, aby do gry podchodzić więcej niż jeden raz i temu służy opowiedzenie się za którąś z frakcji. Zakończeń jest kilka, ale przy każdym brane są jeszcze pod uwagę pomniejsze decyzje w świecie gry.

Niewątpliwym atutem jest właśnie to, że każda z frakcji ma swoją misję i wartości, przy których ciężko uczciwie stwierdzić, czy ich powody należą do złych lub dobrych. Brak takiej szufladki pozwala nam wcielić podobnie różne idee we własną postać, sprawiając, że nawet ten, kto z początku wydaje się największym złym, może mieć najwięcej racji.

fallout new vegas walka z supermutantem

Fallout New Vegas wyróżnia się jeszcze dobrze zaimplementowanym systemem reputacji w świecie gry. Sam świat również wydaje się dużo bardziej wiarygodniejszy od tego, który znajdował się w Falloucie 3. Obsidian Entertainment ponad wszystko spisał się w… pisaniu. Zarówno bezbłędnie napisany świat, jak i postaci się w nim znajdujące czy zadania, są powodami dlaczego Fallout New Vegas to dobry tytuł także dzisiaj.

W przyszłości może i uda nam się zobaczyć Fallout New Vegas 2 – wraz z dołączeniem Obsidianu i Bethesdy do zespołu Xbox Game Studios stworzyła się nowa nadzieja, którą twórcy gry skwitowali w mediach społecznościowych wymownym uśmieszkiem.

Źródło: fallout.fandom.com, Future Publishing

Gry stare, ale ciągle jare – czyli odkurzanie wirtualnej półki

W serii tekstów „Gry stare, ale ciągle jare” autor stara się przywrócić do świadomości graczy tytuły, które lata swojej świetności mają już za sobą. Osobom niezaznajomionym z danym tytułem przedstawia jego historię, jak wygląda rozgrywka i dlaczego w ogóle warto teraz po niego sięgnąć. Fanów gry natomiast utwierdzi w przekonaniu, że ich miłość do niej pomimo wad jest jak najbardziej uzasadniona i że dobrze co jakiś czas o niej wracać.

Zobacz też inne wpisy z serii Gry stare, ale ciągle jare