Lenovo stworzyło najmniejszą stację roboczą na świecie. ThinkStation P350 Tiny to ultrawydajność zamknięta w 1,3-kilogramowej obudowie o pojemności 1 litra

Coraz częściej rzeczownikiem, który najlepiej określa urządzenia Lenovo, jest „innowacyjność”. Sam wielokrotnie miałem okazję przekonać się o tym, testując laptopy chińskiego producenta. Tym razem jednak nie o laptopach, ale o stacjach roboczych. Nowe Lenovo ThinkStation P350 Tiny to ewenement wśród tych urządzeń. Najmniejsza na świecie stacja robocza waży śmieszne 1,3 kg. Ma obudowę o pojemności 1 litra i grubości 3,7 cm. Złośliwi powiedzą, że do środka wepchnięto Rasberry Pi, ale nie – znajdziemy tu Intel Core i9 Rocket Lake oraz dedykowane GPU NVIDIA.

Najmniejsza stacja robocza na świecie – Lenovo ThinkStation P350 Tiny

ThinkStation P350 Tiny imponuje na wielu płaszczyznach. Kompaktowa obudowa o pojemności 1 litra, wraz z zawartością, waży jedynie 1,32 kg. Wrażenie robią też wymiary: 18,3 x 17,9 x 3,7 cm; jeśli wierzyć Lenovo, urządzenie jest o ok. 96% mniejsze niż tradycyjny desktop.

Najważniejsze jednak jest to, że nie jest to sztuka dla sztuki. Za kompaktowością ThinkStation P350 Tiny idzie również wysoka wydajność. Najmocniejsza konfiguracja ma na pokładzie procesor Intel Core i9 11. generacji, z ośmioma rdzeniami i szczytową częstotliwością taktowania na poziomie 5,2 GHz. Oprócz tego oczywiście procesory graficzne dla stacji roboczych – NVIDIA P1000 i NVIDIA T600, z 4 GB pamięci VRAM. Co poza tym? Do 64 GB RAM DDR4 3200, dwa sloty na dyski SSD PCIe 4.0 M.2, oferujące do 4 TB pamięci masowej.

Lenovo ThinkStation P350 Tiny ma pięć portów USB typu-A, jeden USB Typu-C, DisplayPort i cztery mini DisplayPorty. Do tego HDMI i Gigabit Ethernet.

A wszystko to – przypominam, jeśli ktoś zapomniał – w ultrakompaktowej obudowie, do której możecie wlać zawartość maksymalnie dwóch butelek piwa.

Sprawdźcie także:

Lenovo ThinkStation P350 Tiny - facet udaje, że pracuje
Źródło: Lenovo

Kiedy premiera Lenovo ThinkStation P350 Tiny? Jakie będą ceny?

W Stanach Zjednoczonych Lenovo ThinkStation P350 Tiny będzie dostępny w sprzedaży już od 23 lipca. Data polskiej premiery i ceny na razie nie jest znana. Mówi się, że Lenovo nie rozpocznie sprzedaży w Europie przed jesienią 2021.

Co się tyczy cen za ThinkStation P350 Tiny – te zaczynają się od 899 dolarów.

 

Źródło: Lenovo, notebookcheck.com