LEGO stworzyło zestaw z rezonansem magnetycznym, aby zachęcić najmłodszych do badań

LEGO konsekwentnie pokazuje, że stawia na pomoc innym i poprzez swoją działalność chce promować pozytywne zachowania, wartości i nurty. Tym razem najsłynniejsza firma zabawkarska postanowiła pomóc w propagowaniu badań rezonansem magnetycznym – szczególnie wśród dzieci, które często przez wzgląd na specyfikę badania są nim bardzo przejęte. O co dokładnie chodzi?

Rezonans magnetyczny a dzieci

Nie jest żadną tajemnicą, że już sam pobyt w szpitalu bywa stresujący dla dorosłego, a co dopiero dla dziecka. Jeśli dołożymy do tego mnóstwo badań wykonywanych za pomocą dziwnie wyglądającej aparatury, to niejeden maluch może skutecznie zrazić się do jakichkolwiek medycznych działań. A szkoda, bo wszystkie, mimo że nie zawsze przyjemne i znane, mają jeden cel – możliwie szybko poprawić stan zdrowia pacjenta.

Szczególne obawy wśród dzieci może budzić badanie rezonansem magnetycznym. Jest to bardzo popularna i skuteczna metoda diagnostyki różnych schorzeń. Niestety, jego specyficzna forma i charakterystyczne „klikanie” podczas skanowania aparaturą MRI mogą irytować, a nawet skutecznie zrazić do siebie małych pacjentów.

Jak zatem „odczarować” badanie rezonansem magnetycznym w głowach maluchów? Jak się okazało swój patent ma na to LEGO, które potwierdziło wprowadzenie projektu, mającego na celu zapewnienie dzieciom komfortu przed wejściem do aparatu MRI. 

LEGO rezonans magnetyczny dla dzieci
fot. wonderfulengineering.com

Skaner MRI z klocków LEGO

Pomysłodawcą projektu LEGO, z którego powstanie rezonans magnetyczny, jest Erik Ullerlund Staehr, pracownik Grupy LEGO. Specyficzna tematyka zestawu została dedykowana w szczególności oddziałom radiologii, gdzie badania skanerem MRI wykonuje się na porządku dziennym. Póki co zestaw ma być udostępniany wyłącznie placówkom medycznym, wyłączając tym samym sprzedaż komercyjną.

Skład zestawu i idea szpitalnego projektu LEGO

Miniaturowe rezonansy magnetyczne z klocków LEGO mają za zadanie oswoić dzieci z tematyką badania, wyjaśnić proces jego przebiegu, a przede wszystkim skutecznie niwelować lęk przed spotkaniem ze specjalistyczną aparaturą. 

Właśnie dlatego, komplet LEGO dedykowany szpitalom składa się z dwóch części – analogicznie do gabinetu w którym wykonywane jest takie badanie. Pierwsza z nich to pokój z maszyną MRI i minifigurkami. Z kolei druga to pomieszczenie, w którym lekarze odczytują wyniki badania. 

Ale to nie wszystko. Zestaw zawiera elementy ruchome, więc po jego złożeniu, dziecko może także fizycznie otworzyć skaner z klocków LEGO, aby sprawdzić jego wnętrze i jeszcze lepiej zrozumieć proces działania sprzętu medycznego. Rezonans magnetyczny od LEGO dostępny jest dla szpitali w trzech kolorach wiodących, podobnych do tych, występujących w szpitalach, tj. w kolorze białym, szarym i niebieskim.

LEGO rezonans magnetyczny dla dzieci
twitter.com/fraserlovatt

Pomysł LEGO naprawdę działa! Widać pierwsze efekty

O niecodziennej idei LEGO poinformował na swoim Twitterze jeden z pracowników LEGO Group – Fraser Lovatt. Wyjaśnił przy tym główne założenia projektu i udostępnił kilka autorskich zdjęć zestawu skanera MRI, którego równolegle próbował złożyć:

Nie trzeba było długo czekać, aby pod jego postem automatycznie wylała się fala zachwytów tym oryginalnym i (jak wielokrotnie podkreślano w komentarzach) bardzo potrzebnym pomysłem. Oto przykładowe głosy:

Skaner Lego MRI pomógł mojej siedmioletniej córce czuć się komfortowo dzięki niedawnemu rezonansowi magnetycznemu mózgu.
Fantastyczny pomysł. Jestem dorosłą kobietą i musiałam przejść w tym roku rezonans magnetyczny (nie mój pierwszy). Miałam pełny atak paniki! Samo spojrzenie na zdjęcie gotowego produktu uspokoiłoby mnie i wpłynęło na szybsze wykonanie zadania
LEGO rezonans magnetyczny dla dzieci
twitter.com/fraserlovatt

Polecane zestawy LEGO 

Twoje dziecko przebywa w szpitalu? Chcesz zaznajomić je z zasadami panującymi w placówkach medycznych? A może macie zwierzaka, którym trzeba się porządnie zaopiekować? Sprawdź dostępne do zakupu zestawy LEGO z serii LEGO City i LEGO Friends poruszające szeroki wachlarz medycznych aspektów. 

Zobacz LEGO z motywem medycznym w tle:


Sięgnij po wszystkie zestawy LEGO dostępne w al.to

Źródło: twitter.com/fraserlovatt, interestingengineering.com, wonderfulengineering.com