LEGO anuluje współprace z Activision Blizzard? Zestawy Overwatch 2 mogą nie powstać

Activision Blizzard nie ma zbyt dobrej passy. Po głośnej aferze seksualnej producent stracił zaufanie wielu dużych partnerów takich jak PlayStation, Xbox czy Nintendo, a pracownicy cały czas strajkują. Tym razem oliwy do ognia dolało LEGO opóźniając premierę klocków Overwatch 2. Współpraca może zostać anulowana?

Czarne chmury nad Blizzardem. Partnerzy biznesowi potępiają studio

Wizerunkowe problemy Activision Blizzard zaczął już mieć pod koniec lipca ubiegłego roku. Studiem wstrząsnęły oskarżenia o molestowanie, rasizm, a także toksyczne zachowania przełożonych. W związku z tą aferą wieloletni prezes J. Allen Barack musiał pożegnać się ze stanowiskiem, a jedna z głównych postaci w Overwatch zmieniła nazwę (wcześniej była nazwana na cześć jednego z twórców, który otrzymał oskarżenia).

Z czasem na jaw wychodziły kolejne afery, a co raz więcej partnerów biznesowych zaczęło krytykować dewelopera. Powód? Aktualny prezes miał być świadomy wszystkich nieprawidłowości, do których dochodziło wśród pracowników, jednak postanowił nie tylko nie reagować, ale także wyciszać sprawę. Do tej pory jedynie były to nieprzechylne wypowiedzi w kierunku Blizzarda. Jednak w ostatnim wywiadzie szef Xboxa, Phil Spencer, zapowiedział zmianę w podejściu do współpracy. Szczegóły nie są jednak znane.

Zestaw LEGO Overwatch 2 opóźniony

Activision Blizzard z kolejnymi problemami. LEGO „analizuje” partnerstwo

Pierwszy naprawdę bolesny cios dla giganta branży zadało LEGO. Producent klocków jasno wyraził swój sprzeciw wobec mobbingu i molestowania seksualnego i poinformował, że zawiesza premierę zestawu inspirowanego nadchodzącym Overwatch 2, w którego skład wchodzi mech Titan. Pierwotnie miał on się pojawić 1 lutego 2021 roku, aktualnie nie wiadomo kiedy to nastąpi i czy w ogóle.

W oświadczeniu wystosowanym przez lego możemy przeczytać następujące stanowisko:

„Obecnie dokonujemy analizy naszego partnerstwa z Activision Blizzard, biorąc pod uwagę kwestie dotyczące postępów w radzeniu sobie z ciągłymi zarzutami dotyczącymi kultury miejsca pracy, zwłaszcza traktowania zatrudnionych kobiet oraz tworzenia zróżnicowanego i integracyjnego środowiska. Do czasu gdy zakończymy ewaluację, wstrzymujemy wypuszczanie produktu Lego Overwatch 2, który miał trafić do sprzedaży 1 lutego 2022 roku”.

LEGO Overwatch 2

Studio Activision Blizzard teraz nie tylko musi zmierzyć się z wewnętrznymi problemami, ale także z zewnętrznymi korporacjami. Coraz więcej partnerów biznesowych śmielej potępia zachowania, jakie panują wewnątrz firmy, a to może być początek do anulowania ważnych współprac. Istnieje także duże prawdopodobieństwo, że na tej sytuacji ucierpią gracze. Pozostaje tylko mieć nadzieję, że zostanie ona jak najszybciej rozwiązana, a wymienione wcześniej sytuacje już nigdy nie będą miały miejsca.

Przeczytaj także: