Laptop z GeForce RTX z serii 30, czyli ideał do szkoły i na studia. Jeden, by we wszystkich zastosowaniach rządzić

Czasy, w których wydajne laptopy gamingowe służyły głównie do gier, odeszły w niepamięć. Jeśli myślisz inaczej, notebooki z kartą graficzną NVIDIA GeForce RTX 30 sprawią, że szybko porzucisz błędne przekonanie. To urządzenia, które równie świetnie spisują się w nauce (zdalnej) i w profesjonalnych aplikacjach. Nadejście ery laptopów z GeForce RTX 30 to koniec z trudnym wyborem między laptopem do gier a na (wymagające) studia.

Dlaczego laptop z GeForce RTX 30 to dobry wybór dla ucznia i studenta?

Co zyskujesz jako uczeń lub student, decydując się na zakup laptopa z kartą graficzną NVIDIA GeForce RTX 30? W jakich zastosowaniach odczujesz różnicę? Wbrew pozorom mobilne układy NVIDIA nie są przeznaczone tylko do gamingu – to sprzęt o szerokim zastosowaniu.

NVIDIA kieruje swoje laptopy również do (najbardziej wymagających) uczniów oraz studentów kierunków STEM. Co kryje się za tym akronimem? Skrót ten odnosi się do czterech dziedzin: nauki (ang. science), techniki (ang. technology), inżynierii (ang. engineering) i matematyki (ang. mathematics). Na każdym z tego typu kierunków potrzebna jest najczęściej obsługa profesjonalnych aplikacji. Jakich konkretnie?

laptopy z nvidia geforce rtx 30 do nauki
Źródło: NVIDIA

Są one związane z m.in. symulacją, renderingiem, modelowaniem 3D, projektowaniem graficznym, wizualizacjami architektonicznymi czy analizą danych. Karty graficzne NVIDIA GeForce RTX 30 z dużą porcją wydajnych rdzeni CUDA przyspieszają najpopularniejsze aplikacje z zakresu analityki danych, informatyki, inżynierii czy ekonomii. Wielką zaletą układów NVIDIA są także specjalne jednostki do obliczeń AI (rdzenie Tensor) oraz ray tracingu (rdzenie RT). Z nich korzystają nie tylko gry, ale także oprogramowanie.

Do aplikacji kreatywnych akcelerowanych laptopami z NVIDIA GeForce RTX 30 zaliczają się między innymi:

  • Adobe Illustrator, Lightroom, Photoshop, Premiere Pro
  • Autodesk 3DS Max, Arnold, Maya
  • Blender
  • Chaos V-Ray
  • DaVinci Resolve
  • Enscape
  • OBS Studio
  • Streamlabs
  • Unity
  • Unreal Engine

Akceleracja sprzętowa oznacza, że na laptopie z GeForce RTX 30 nie tylko uprzyjemnisz sobie pracę w takim oprogramowaniu, ale także przyspieszysz ją nawet 10-20-krotnie! Tylko wyobraź sobie, ile czasu zaoszczędzisz lub o ile więcej skomplikowanych zadań zrobisz na notebooku, na którego pokładzie znajduje się niezwykle wydajny w tego typu zastosowaniach układ graficzny NVIDIA.

Źródło: NVIDIA

Rzecz jasna, nie musisz być studentem STEM, by skorzystać z dobrodziejstw laptopów z GeForce RTX 30. Może po prostu chcesz uczyć się obsługi tego typu aplikacji po godzinach, szkoląc się na własną rękę, by rozważyć pracę np. jako montażysta wideo, grafik czy twórca gier. W końcu już jako uczeń szkolny możesz szukać nowych wyzwań – nigdy nie jest za wcześnie, by spróbować swoich sił w czymś, co może zaprocentować w przyszłości.

Pora na porównania, które odpowiedzą dokładniej, w czym i ile możesz faktycznie zyskać, wybierając laptopa z GeForce RTX 30.

Obróbka wideo (Adobe Premiere Pro, DaVinci Resolve)

Na notebooku z kartą GeForce RTX 30 proces montażu odbywa się sprawniej i szybciej. Zapewnia odpowiednią wydajność do np. podglądu wideo w wysokiej rozdzielczości i efektów, które korzystają z akceleracji GPU. Ponadto znacząco skraca czas eksportu z kilkudziesięciu do kilkunastu minut (lub mniej). Zysk w edycji wideo (nawet w 8K) jest nieoceniony.

Rendering (Blender, Autodesk Arnold)

Za pomocą Blendera wymodelujesz i wygenerujesz zaawansowane trójwymiarowe obrazy i animacje. Z kolei Autodesk Arnold to doskonałe narzędzie do renderowania (metodą opartą na śledzeniu promieni) złożonych modeli postaci i fotorealistycznych scen 3D na potrzeby nie tylko gier, ale też filmów i rozmaitych wizualizacji. Czas potrzebny na wyrenderowanie skraca się wielokrotnie – nawet z kilku godzin do mniej niż pół godziny.

A to tylko są przykłady akcelerowanych aplikacji, w których nie tylko uzyskasz szybciej finalny materiał, ale także zapewnisz sobie błyskawiczny podgląd szczegółowych zmian czy interaktywny w czasie rzeczywistym rendering. A im bardziej zaawansowany projekt, tym więcej wymaga on od sprzętu, a do tego typu zastosowań nie ma lepszych kart graficznych niż seria GeForce RTX 30.

Obróbka grafiki (Adobe Illustrator, Photoshop, Lightroom)

Wydajność przy obróbce fotografii wzrasta na laptopie z GeForce RTX 30 nawet kilkukrotnie. Jeśli często bazujesz na zdjęciach o bardzo wysokiej rozdzielczości, notebook z kartą graficzną NVIDIA nie ma prawa Cię zawieść. Dodatkowo dzięki akcelerowanej przez sztuczną inteligencję funkcji Enhance Details w Adobe Photoshop i Lightroom automatycznie zwiększysz szczegółowość obrazów na karcie GeForce RTX, ograniczając występowanie artefaktów.

dostosowywanie zdjęć w adobe lightroom na laptopie z rtx 30
Źródło: NVIDIA

Nakładanie efektów także mocno obciąża komputer. Praca w programach graficznych staje się na laptopie z GeForce RTX 30 po prostu przyjemniejsza.

Projektowanie graficzne (Adobe Illustrator, Photoshop, Stager, CorelDRAW)

Laptop z GeForce RTX 30 zapewnia płynniejszą pracę podczas np. powiększania i pomniejszania złożonej grafiki. W Adobe Photoshop możesz liczyć na akcelerowane układami graficznymi RTX filtry i efekty specjalne. Projektowanie grafiki trwa na notebooku z kartą NVIDIA nawet kilkukrotnie szybciej niż na zintegrowanym układzie GPU.

projektowanie grafiki w adobe illustrator na laptopie z rtx 30
Źródło: NVIDIA

Wizualizacje architektoniczne (Chaos V-Ray, Enscape, Unreal Engine)

Dopracowuj swoje projekty z nienaganną płynnością na laptopie z kartą graficzną NVIDIA GeForce RTX 30. Z takim sprzętem nie musisz się ograniczać – możesz dynamicznie wyświetlać ogromne światy przy zachowaniu wręcz fotorealistycznych efektów.

Źródło: NVIDIA

Sterowniki NVIDIA Studio zawsze na czasie

NVIDIA dba o aktualność nie tylko sterowników dla graczy, ale także tych, które są przeznaczone dla twórców kreatywnych treści. Są one optymalizowane pod kątem profesjonalnych aplikacji. NVIDIA regularnie wprowadza różnego rodzaju funkcje oraz usprawnienia pod kątem wydajności.

Trudno o lepszy wybór dla twórców kreatywnych treści

Karty graficzne GeForce RTX 30 są absolutnie bezkonkurencyjne wśród konsumenckich GPU, jeśli chodzi o akcelerację sprzętową w aplikacjach do m.in. obróbki grafiki i wideo. Laptopy z tymi układami to idealny wybór do przetwarzania dużej ilości danych, wizualizacji ogromnych i skomplikowanych projektów czy szkolenia w dziedzinie zarówno głębokiego, jak i maszynowego uczenia (ang. deep learning i machine learning). Laptop z GeForce RTX 30 pozwoli Ci wykonywać znacznie bardziej skomplikowane obliczenia niż jakikolwiek inny notebook.

Wyniki testów wydajności potwierdzają, że są one jedynym właściwym wyborem, jeśli chodzi o konsumenckie GPU. Obecne możliwości układów graficznych NVIDIA wykraczają daleko poza szeroko rozumiany gaming.

Nauka zdalna na najwyższym poziomie z SI

Do nauki zdalnej potrzebujesz nie tylko (odpowiednio wydajnego) komputera, ale także mikrofonu i kamerki. W laptopie nie musisz myśleć o dokopywaniu urządzeń peryferyjnych. To jednak podstawowa cecha tego typu komputerów. Czym zatem wyróżniają się laptopy z kartą GeForce RTX 30? NVIDIA pomyślała o tym, by w dobie nauki zdalnej zapewnić uczniom i studentom jeszcze wyższą jakość transmisji podczas zajęć.

Z pomocą napędzanej przez sztuczną inteligencję aplikacji NVIDIA Broadcast nie tylko poprawisz jakość dźwięku podczas rozmów i usuniesz hałas i echo w tle, ale także zlikwidujesz szumy wizualne, dodasz tło i skorzystasz z automatycznego kadrowania. To wszystko sprawi, że nie tylko Ty zyskasz podczas słuchania wykładów, ale także inni uczestnicy podczas warsztatów i zajęć szkolnych.

Nic nie stoi na przeszkodzie, by NVIDIA Broadcast wykorzystać także w streamingu, by wznieść go na wręcz profesjonalny poziom…

Nowy wymiar streamingu

Nie tylko procesor (CPU) odgrywa dużą rolę w streamingu. Karty graficzne GeForce RTX 30 są wyposażone w specjalny enkoder (NVENC), dzięki któremu mocno zyskujesz podczas transmisji na żywo. Na laptopie z układem NVIDIA zapewniasz sobie najwyższą jakość strumieniowania treści, zwiększając szczegółowość obrazu i płynność podczas obciążającego sprzęt streamingu.

Jakość z kamerki i dźwięku z mikrofonu podczas transmisji możesz dodatkowo podretuszować napędzaną przez SI aplikacją NVIDIA Broadcast. Jest ona kompatybilna z najpopularniejszymi programami do streamingu. Enkoder NVENC i Broadcast stanowią idealne połączenie dla streamera –  tak początkującego, jak i zaawansowanego.

Nie tylko nauka. Laptopy z GeForce RTX 30 to w końcu także maszyny do grania

Na odrobinę wytchnienia zasługuje każdy. Laptop z kartą GeForce RTX 30 pozwala zwiedzić wirtualne światy, o jakich (nie) śniłeś, i zapewnia płynność w każdej grze bez jakichkolwiek zająknięć. Jednak mobilne układy NVIDIA Ampere wyróżniają się nie tylko dużą mocą, ale także pokaźną listą intrygujących technik. Za ich pomocą zwiększysz doznania wizualne i poprawisz jeszcze mocniej płynność obrazu.

Z ray tracingiem odbicia, cienie i oświetlenie będą wyglądać jak żywcem przeniesione z rzeczywistości. Dodatkowo wybór karty GeForce RTX 30 zapewni Ci najwyższą wydajność w grach ze śledzeniem promieni.

DLSS, Image Scaling i Resizable BAR poprawią wydajność w najbardziej wymagających produkcjach, co może być szczególnie przydatne, gdy zdecydujesz się na wspomniany wcześniej ray tracing. Ten potrafi być bezlitosny dla każdego, nawet topowego komputera. Rozwiązania, które podnoszą płynność rozgrywki, stanowią nie mniejszą korzyść dla użytkowników kart GeForce RTX 30.

Ponadto wraz z Reflex pojedynki w Fortnite, Rainbow Six: Siege lub Apex Legends będą stanowić mniejsze wyzwanie dzięki niższym opóźnieniom. Swoją (błyskawiczną) reakcją zaskoczysz niejednego przeciwnika.

Nie musisz także obawiać się o jakiekolwiek niedobory w wydajności, jeśli zdecydujesz się sięgnąć po okulary VR i wsiąknąć jeszcze mocniej w wirtualny świat. Mobilne układy NVIDIA są kompatybilne z wieloma różnymi goglami, począwszy od Oculusa, przez HP i HTC, a skończywszy na Valve Index.

Wybierz laptopa z GeForce RTX 30 do szkoły i na studia i zapewnij sobie inny poziom wydajności

Laptop z kartą graficzną NVIDIA GeForce RTX 30 nie musi być drogi. Wszystko zależy, na jakie podzespoły się zdecydujesz. GPU ma największe, choć niejedyne znaczenie – nie do każdego zastosowania potrzebujesz mocy GeForce RTX 3080 Ti. Dobrym wyborem może być także laptop z GeForce RTX 3050 lub RTX 3060.

Laptopy z GeForce RTX 30 to idealne rozwiązania, narzędzia i wydajność dla nawet najbardziej wymagających studentów kierunków powiązanych z inżynierią, informatyką, analityką danych, ekonomią czy grafiką. Nie myśl o gamingowych laptopach tylko w kontekście sprzętu do grania. Jeśli stawiasz na pracę w aplikacjach, nie musisz mieć też sprzętu z profesjonalnym akceleratorem graficznym.

najlepsze aplikacje nvidia studio akcelerowane przez gpu rtx 3000
Źródło: NVIDIA

Notebook z kartą NVIDIA GeForce RTX 30 łączy cechy obu komputerów – jest po prostu diabelnie uniwersalną maszyną, która sprawdzi się w każdym wymagającym zadaniu. Jeśli jesteś studentem kierunków artystycznych czy STEM albo uczniem, który dąży do szkolenia się w wymienionych zastosowaniach, wybór może być tylko jeden: laptop z GeForce RTX 30.

Dobierz go mądrze do swoich potrzeb. Im karta wydajniejsza, tym pozwala na bardziej zaawansowane obliczenia, opracowanie dokładniejszych modeli z zakresu sztucznej inteligencji i analizę większej ilości danych. Poradzi sobie także szybciej z tymi zadaniami. Do największych projektów przydaje się też duża porcja pamięci VRAM. Tej najwięcej uświadczysz w GeForce RTX 3080 (Ti).

specyfikacja mobilnych kart graficznych nvidia geforce rtx 3000
Źródło: NVIDIA

W grach również lepiej spisze się wydajniejszy model. Im wyższa cyfra w nazwie karty graficznej, tym zapewnisz sobie lepszą płynność (dopisek Ti oznacza mocniejszą wersję danego GPU). Niezależnie od wyboru układu, możesz liczyć na obsługę wszystkich technik i narzędzi NVIDIA.

Sprawdź przykładowe propozycje notebooków z układem graficznym NVIDIA GeForce RTX 30.

Polecane laptopy z GeForce RTX 3050 do szkoły i na studia


Polecane laptopy z GeForce RTX 3050 (Ti) do szkoły i na studia


Zobacz wszystkie laptopy z kartą GeForce RTX 3050 (Ti) w x-komie

Polecane laptopy z GeForce RTX 3060 do szkoły i na studia


Sprawdź pełną ofertę laptopów z kartą GeForce RTX 3060 w x-komie

Polecane laptopy z GeForce RTX 3070 (Ti) do szkoły i na studia


Odkryj najciekawszego laptopa z kartą GeForce RTX 3070 (Ti) w x-komie

Polecane laptopy z GeForce RTX 3080 (Ti) do szkoły i na studia