Rozgrywka bez opóźnień dzięki technologii NVIDIA Reflex w monitorach ASUS ROG Swift

Profesjonalni zawodnicy e-sportu trenują refleks codziennie, aby zdobywać pierwsze miejsca w bataliach i zyskiwać sławę. W grze od Twojego czasu reakcji zależy więc właściwie wszystko. Na szczęście istnieje technologia, która ma za zadanie pomóc graczom uzyskać przewagę w grze. Jak działa NVDIA Reflex i czym charakteryzują się dedykowane do niej monitory ASUS ROG Swift?

Jak bardzo opóźnienie wpływa na grę?

Aby zrozumieć, w jaki sposób NVIDIA Reflex działa, warto najpierw dowiedzieć się, czym jest opóźnienie i dlaczego wpływa na rozgrywkę.

Opóźnienie występuje w dwóch głównych formach:

  • opóźnieniu systemu,
  • opóźnienie sieci.

Zacznijmy od tego pierwszego. Możemy podzielić je na:

  • opóźnienie gry: czas potrzebny procesorowi na przetworzenie danych wejściowych i przesłanie nowej klatki do GPU w celu renderowania,
  • opóźnienie PC: czas potrzebny na przebycie klatki przez komputer. Dotyczy to zarówno opóźnienia gry, jak i renderowania,
  • opóźnienie wyświetlania: czas potrzebny na wyświetlenie nowego obrazu po zakończeniu renderowania klatki przez GPU.

Druga forma to opóźnienie sieciowe. Spotkasz się z nim wtedy, kiedy gra traci synchronizację z poleceniami sterującymi gracza, zwykle z powodu zbyt wolnego połączenia internetowego, mało wydajnego serwera lub przeciążonego zadaniami lokalnego komputera.

Opóźnienie najlepiej zobaczysz poniższym filmie:

W czym pomaga NVDIA Reflex?

Jest to funkcja, która została wprowadzona wraz z kartami graficznymi z serii RTX 3000 we wrześniu 2020 roku. Jej głównym celem jest zmniejszenie problemów spowodowanych opóźnieniami systemu poprzez optymalizację oprogramowania i sterowników.  Powoduje to zmniejszenia opóźnień i dokładniejsze odzwierciedlenie Twoich działań w świecie gry.

Mniejsze opóźnienie systemu oznacza, że wizualizacje będą przetwarzane szybciej. Przez co Ty będziesz w stanie dostrzec wrogów jako pierwszy. Działa to niezależnie od używanego monitora, ale wyższe częstotliwości odświeżania przynoszą więcej korzyści niż standardowy wyświetlacz ze względu na płynniejszy ruch.

Czym jest NVIDIA Reflex Latency Analyzer?

NVIDIA Reflex Latency Analyzer da Ci  szansę zmierzenia opóźnienia systemu i dostrojenia ustawień. Dzięki temu łatwiej będzie Ci dostosować wydajność komputera przed rozpoczęciem meczu. Technologia jest zintegrowana z nowymi monitorami do gier z obsługą G-SYNC 360 Hz.

Aby korzystać z analizatora opóźnień NVIDIA Reflex, upewnij się, że dedykowany monitor jest podłączony do karty graficznej przez DisplayPort i do płyty głównej za pomocą dostarczonego kabla USB. Później wystarczy uruchomić oprogramowanie za pomocą wyświetlacza ekranowego monitora, znajdującego się w menu procesora G-Sync.

Czym jest technologia G-SYNC?

Prezentując poniższe monitory błędem byłoby zaniechanie próby wytłumaczenia czym jest G-SYNC i co dobrego za sobą niesie.

NVIDIA G-Sync to rodzaj technologii stosowany w wybranych monitorach, laptopach do gier czy telewizorach do walki z rwaniem (stuttering) i rozrywaniem obrazu (screen tearing) . G-Sync działa jednak tylko wtedy, gdy wyświetlacz jest podłączony do systemu za pomocą kompatybilnej karty graficznej NVIDIA.

Wyświetlacze G-Sync mają zmienną częstotliwość odświeżania (znaną również jako VRR lub dynamiczna częstotliwość odświeżania) i synchronizują minimalną i maksymalną częstotliwość odświeżania z częstotliwością klatek karty graficznej NVIDIA. Ten zakres może sięgać nawet maksymalnej częstotliwości odświeżania monitora, stąd będziesz w stanie zobaczyć obrazy od razu po ich wyrenderowaniu, jednocześnie walcząc z opóźnieniami wejściowymi lub opóźnieniami między poruszeniem myszy. Technologia okazuje się szczególnie przydatna podczas dynamicznych gier.

Nvidia obecnie wymienia trzy klasy monitorów: G-Sync Ultimate, G-Sync i G-Sync Compatible. Oto podział każdego z nich:

monitor-ASUS

Obraz bez opóźnień z monitorami ASUS

Oba modele współpracują z technologią NVIDIA Reflex Latency Analyzer, która pozwala analizować źródła opóźnień wejściowych i minimalizować je w celu uzyskania najlepszej reakcji.

ASUS ROG SWIFT PG259QNR

ASUS ROG SWIFT PG259QNR to Monitor do gier o przekątnej 24,5 cala, z nowo zaprojektowanym panelem IPS, czasem reakcji 1ms i maksymalną częstotliwością odświeżania 360 Hz. Monitor skonstruowano więc z myślą o ultrapłynnym obrazie. Bez smużenia, bez opóźnień, bez przerw w akcji. Wartość odświeżania 360 Hz docenisz odpierając szaleńcze ataki bestii w DOOM-ie, grając w trakcie szturmu pod ostrzałem w Call of Duty: Modern Warfare, jak również w epickich manewrach w War Thunder.

Odświeżanie nie wyczerpuje zalet monitora ASUS ROG SWIFT PG259QNR. Musisz wiedzieć, że nad jakością obrazu czuwa jeszcze kilka innych parametrów. Bogactwo detali oraz gładkie tekstury zapewnia rozdzielczość Full HD. Panel posiada też matową matrycę, dzięki której będziesz zdobywać fragi bez względu na porę dnia. Kiedy gra wciągnie na wiele godzin, o Twój wzrok zadba technologia Flicker-Free oraz filtr światła niebieskiego.  

ASUS ROG SWIFT PG259QNR

Opisując ASUS ROG SWIFT PG259QNR trzeba wspomnieć o jego designie. I rzeczywiście, tak oryginalne wzornictwo to rzadkość. Nawet stopka urządzenia przypomina element wirnika samolotu odrzutowego. Wejścia składają się z jednego portu DisplayPort (v1.4) i portu HDMI (2.0). Port blokady Kensington jest również obecny wraz z gniazdem audio 3,5 mm, portem przesyłania danych USB 3 oraz dwoma pełnowymiarowymi portami USB-A , z których jeden jest przeznaczony specjalnie do użytku z myszami obsługującymi technologię NVIDIA Reflex.


ASUS ROG SWIFT PG279QM

ASUS ROG SWIFT PG279QM oczaruje niejednego gracza. Monitor wyposażony jest w matowy ekran IPS o przekątnej 27″, rozdzielczości 2560 x 1440 pikseli oraz częstotliwości odświeżania 240 Hz. Dzięki zastosowaniu ultraszybkiej częstotliwości odświeżania oraz czasu reakcji 1ms monitor wyniesie Cię na wyższy poziom gamingu. Będziesz mógł odetchnąć od rwania obrazu i wahań w ilości wyświetlanych klatek na sekundę. Technologia minimalizująca opóźnienia sprawi, że staniesz się strzelcem wyborowym. Doskonała precyzja i dokładna synchronizacja ruchów to będzie Twoja tajna broń do spektakularnego zwycięstwa.

ASUS ROG SWIFT PG279QM

Dodatkowym atutem monitora są zastosowane technologie wewnątrz rozgrywki takie jak:

  • Technologia Shadow Boost – rozjaśnia ciemne obszary w świecie rozgrywki bez nadmiernego naświetlania jasnych stref. Teraz będziesz mógł dostrzec wszystkich wrogów ukrytych w ciemnych miejscach na mapie gry i przez to jeszcze szybciej ich wyeliminować,
  • technologia ASUS Extreme Low Motion Blur – dzięki niej możliwe jest uzyskanie wartości 1 ms MPRT dla wyeliminowania zniekształceń oraz efektów rozmycia ruchu. To pozwoli Ci na dostrzeżenie jeszcze ostrzejszych obiektów czy postaci, a przez to rozgrywka będzie jeszcze płynniejsza i przyjemniejsza.