Zestawy komputerowe dla uczniów

Wakacje, wakacje i po wakacjach. Nadszedł czas powrotu do szkoły, czy na uczelnie. Aby nadążać za rozwojem nowych technologii oraz nie dać się spowolnić podczas pracy warto zadbać o solidny sprzęt. Jeśli zatem poszukujesz wydajnego komputera do nauki (i nie tylko) zobacz koniecznie najlepsze propozycje dla ucznia i studenta.

Jaki komputer dla ucznia?

Gdybym miał odpowiedzieć jednym słowem na pytanie: jaki powinien być komputer dla ucznia, odpowiedź byłaby prosta – wszechstronny. Oznacza to, że maszyna taka powinna sprawnie obsługiwać wiele kart w przeglądarce internetowej, płynnie odtwarzać treści multimedialne (nawet w 4K) oraz pozwolić na bezpieczne przechowywanie dużej ilości danych. 

W internecie krążą też liczne artykuły o tym, jak to w czasie lock-down’u nauczyciele prowadzili lekcje za pomocą gier sieciowych. Dlatego warto zadbać nawet o podstawową, ale wydajniejszą niż zintegrowana, kartę graficzną… tak na wszelki wypadek. 

Jeśli poza komputerem będą potrzebne także inne sprzęty lub akcesoria, to warto przejrzeć dokładnie obecnie trwającą promocję powrót do szkoły

Na co zwrócić uwagę przy zakupie komputera?

Obecnie za absolutnie minimum w zakresie specyfikacji komputera uznaje się procesor 4-rdzeniowy i 8 wątkowy oraz 16 GB pamięci operacyjnej. Nowoczesny komputer z systemem Windows 11 nie może również obyć się bez pojemnego dysku SSD. Jest to kluczowy komponent, którego nie warto lekceważyć, przede wszystkim z uwagi na całkowitą utratę danych w razie jego awarii.

Nawet procesor „z wyższej półki”, czy dołożenie pamięci RAM nie przyśpieszy tak bardzo pracy systemu operacyjnego, jak zmiana dysku HDD na SSD. Warto również zdać sobie sprawę z niezwykle dynamicznego postępu technologicznego i wybrać najnowsze, markowe podzespoły.

komputer dla studenta

Wybór kluczowych komponentów

Dlatego poza suchą informacją o ilości rdzeni warto również upewnić się, że komputer posiada podzespoły wpisujące się w kanon bieżącej generacji rynkowej. Na ten moment jest to 12 oraz 13 generacja procesorów Intela oraz 5 i 6 generacja procesorów AMD Ryzen. Wiodącym standardem są pamięci RAM typu DDR4, ale DDR5 z dnia na dzień stają się tańsze, a co za tym idzie bardziej kuszące w zakupie.

Czego unikać przy wyborze komputera dla ucznia?

Wbrew pozorom na rynku oferowanych jest wiele komputerów kuszących niską ceną oraz z pozoru atrakcyjnymi parametrami. Slogany takie jak procesor Intel, dysk tysiąc, grafika 2 GB, nie są przecież chyba nikomu obce.

Miejmy jednak świadomość, że popularne na portalach aukcyjnych składaki często poza atrakcyjnym wyglądem nie mają w rzeczywistości nic atrakcyjnego do zaoferowania. Standardem są wpadające w ucho modele procesów typu „Core i5”, czy „Core i7”. Jednak często uwadze kupującego umyka, że są to procesory 1 lub 2 generacji z lat 2009-2011, co oznacza, że lata świetności mają już dawno za sobą. 

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na ten temat, to koniecznie zobacz poniższy materiał video.

Najlepszy komputer do nauki zdalnej

Zadania, jakie będzie miał do wykonania uczeń podczas odrabiania prac domowych, albo tworzeniu projektów szkolnych będą miały fundamentalne znaczenie podczas wyboru jednostki komputerowej.

Do podstawowych czynności jak wypracowania, prezentacje, e-lekcje video, doskonale sprawdzi się poniższa jednostka, którą przygotowałem z myślą o obecnej, sytuacji rynkowej. Zapewni ona świetne możliwości rozbudowy w przyszłości, a tuż po wyjęciu z pudełka – bardzo dobrą wydajność zastosowaniach multimedialnych i biurowych.

Powyższy zestaw składa się z komponentów wysokiej jakości, które mają zapewnić bezawaryjną pracę przez lata oraz, co jeszcze ważniejsze, możliwość łatwego podniesienia wydajności w przyszłości.

Zasilacz poradzi sobie z dużo wydajniejszymi procesorami, pozwoli także na zasilenie dedykowanej karty graficznej, jeśli takowa kiedykolwiek trafiłaby do komputera. 

Zgrany duet w postaci chłodzenia Fera 5 oraz obudowy Irid 503 V2 zapewni świetną wentylację, a także nie będzie rozpraszać kolorowymi światełkami z wnętrza komputera.

Niezbędne akcesoria dla uczniów

W trakcie nauki może okazać się, że niezbędne będzie połączenie z nauczycielem. Czy to do wykonania prezentacji, czy odpowiedzi ustnej podczas e-lekcji niezbędne będą dodatkowe akcesoria. Kamerka internetowa to już nie tyle gadżet, ile niezbędny element wyposażenia „przybornika” ucznia XXI wieku.

W komunikacji kluczowe będą również mikrofon i słuchawki. Dobra jakość dźwięku, zarówno tego rejestrowanego, jak i odsłuchiwanego pozwolą uniknąć irytacji zarówno uczącego, jak i własnej. Nie ma bowiem chyba nic gorszego niż niewyraźny, przerywany głos z trzeszczących głośników. 

Nowy komputer nie może się obyć bez wygodnego monitora. Jeśli Twój obecny wymaga wymiany, zobacz także polecane monitory dla uczniów i graczy na nowy rok szkolny.

Jeśli poszukujesz zestawu komputerowego w innej kwocie, koniecznie odwiedź stronę z polecanymi zestawami komputerowymi. Odnajdziesz tam konfiguracje już od 1000 zł!