Zestawy komputerowe dla uczniów.

Wakacje, wakacje i po wakacjach. Nadszedł czas powrotu do szkoły, czy na uczelnie. W wielu przypadkach konieczna jednak będzie nauka zdalna, a do tego niezbędny będzie solidny sprzęt. Jeśli zatem poszukujesz wydajnego komputera do nauki (i nie tylko) zobacz koniecznie najlepsze propozycje dla ucznia i studenta.

Najlepszy komputer dla ucznia

Gdybym miał odpowiedzieć jednym słowem na pytanie: jaki powinien być komputer dla ucznia, odpowiedź byłaby prosta – wszechstronny. Oznacza to, że maszyna taka powinna sprawnie obsługiwać wiele kart w przeglądarce internetowej, płynnie odtwarzać treści multimedialne (nawet w 4K) oraz pozwolić na bezpieczne przechowywanie dużej ilości danych. 

W internecie krążą też liczne artykuły o tym, jak to w czasie lock-down’u nauczyciele prowadzili lekcje za pomocą gier sieciowych. Dlatego warto zadbać nawet o podstawową, ale wydajniejszą niż zintegrowana, kartę graficzną… tak na wszelki wypadek. 

Jeśli poza komputerem będą potrzebne także inne sprzęty lub akcesoria, to warto przejrzeć dokładnie obecnie trwającą promocję powrót do szkoły

Na co zwrócić uwagę przy zakupie komputera?

Obecnie za absolutnie minimum w zakresie specyfikacji komputera uznaje się procesor 4-rdzeniowy oraz 8 GB pamięci operacyjnej. Nowoczesny komputer z systemem Windows 10 nie może również obyć się bez dysku SSD. Jest to kluczowy komponent, którego nie warto lekceważyć.

Nawet procesor „z wyższej półki”, czy dołożenie pamięci RAM nie przyśpieszy tak bardzo pracy systemu operacyjnego jak zmiana dysku HDD na SSD. Warto również zdać sobie sprawę z niezwykle dynamicznego postępu technologicznego i wybrać najnowsze, markowe podzespoły.

Wybór kluczowych komponentów

Dlatego poza suchą informacją o ilości rdzeni warto również upewnić się, że komputer posiada podzespoły wpisujące się w kanon bieżącej generacji rynkowej. Na ten moment jest to 9 oraz 10 generacja procesorów Intela oraz 2 i 3 generacja procesorów AMD. Wiodącym standardem są pamięci RAM typu DDR4.

Czego unikać przy wyborze komputera dla ucznia

Wbrew pozorom na rynku oferowanych jest wiele komputerów kuszących niską ceną oraz z pozoru atrakcyjnymi parametrami. Slogany takie jak procesor Intel, dysk tysiąc, grafika 2 GB, nie są przecież chyba nikomu obce.

Miejmy jednak świadomość, że popularne na portalach aukcyjnych składaki często poza atrakcyjnym wyglądem nie mają w rzeczywistości nic atrakcyjnego do zaoferowania. Standardem są wpadające w ucho modele procesów typu „Core i5”, czy „Core i7”. Jednak często uwadze kupującego umyka, że są to procesory 1 lub 2 generacji z lat 2009-2011, co oznacza, że lata świetności mają już dawno za sobą. 

Jaki komputer wybrać?

Zadania, jakie będzie miał do wykonania uczeń podczas odrabiania prac domowych, albo tworzeniu projektów szkolnych będą miały fundamentalne znaczenie podczas wyboru jednostki komputerowej. Do podstawowych czynności jak wypracowania, prezentacje, e-lekcje video, doskonale sprawdzą się wszystkie z poniższych jednostek.

Komputery dla uczniów szkół o profilu techniczno-informatycznym

Jeśli dodatkowo w zakres przedmiotów szkolnych wchodzi również nauka programowania, tworzenia grafiki 2D/3D, zarządzanie bazami danych, montaż filmów video, warto dopłacić do komputerów z wydajniejszą kartą graficzną oraz dużą ilością pamięci RAM. Rekomendowane są w tym przypadku modele kart takie jak GTX 1650 Super, GTX 1660 Super, RTX 2060 oraz model z dopiskiem „Super”. Dobrze jest także zainwestować w konfiguracje z pamięcią co najmniej 16 GB RAM DDR4.

Najlepsze komputery dla uczniów i studentów

Polecane zestawy komputerowe


Nowy komputer nie może się obyć bez wygodnego monitora. Jeśli Twój obecny wymaga wymiany, zobacz także polecane monitory dla uczniów i graczy na nowy rok szkolny.