Kolorowy i kontrastowy. Test i recenzja telewizora Sharp 50GL4460

Po testach telewizorów marki Sharp z serii GP i GR, czas zapuścić się na nieznane wody serii GL. Są to jeszcze tańsze ekrany przeznaczone dla użytkowników potrzebujących absolutnie podstawowych funkcji. A jak spisał się pierwszy przedstawiciel serii GL, tego dowiecie się z recenzji telewizora Sharp 50GL4460.

Sharp 50GL4460 jest telewizorem klasy budżetowej, który nadaje się zarówno do wieczornego oglądania telewizji, jak również i filmów w całkowicie zaciemnionym pomieszczeniu.
Tak. Najważniejsze zalety tego telewizora to czerń, kontrast oraz rozbudowany system operacyjny.

Brak poszerzonej palety barw oraz raczej słabe brzmienie, mogą nie spodobać się niektórym użytkownikom.

O telewizorze Sharp 50GL4460

Telewizory Sharp z serii GL to modele z matrycami klasy 60 Hz o przekątnych 43, 50 i 55 cali.

Sharp 50GL4460E jest telewizorem LCD z ekranem o rozdzielczości 3840 na 2160 pikseli. W trakcie testu pracował pod kontrolą systemu Android 11. Zastosowano platformę sprzętową m7632.

Informacje z tabliczki znamionowej:
Model 50GL4460E
Kraj produkcji Assembled in Poland.
Data produkcji Brak danych
Testowany egzemplarz telewizora był fabrycznie nowy i pochodził ze sklepu x-kom.

Design

Sharp 50GL4460 jest telewizorem o stonowanym i ładnym wzornictwie. Jakość wykonania jest dobra, a na szczególną uwagę zasługują metalowe nóżki oraz wkręty do montażu nóżek, które nie wchodzą bezpośrednio w plastik obudowy, lecz w starannie nagwintowane metalowe tuleje, co jest rzadkością na tej półce cenowej.

W konstrukcji Sharpa 50GL4460 można wyróżnić następujące cechy:

Widok z przodu Sharp 50GL4460
  • tylna ścianka: metal;
  • pokrywa elektroniki: plastik;
  • ramka wokół ekranu: plastik;
  • szerokość ramki: 4 mm;
  • rozstaw nóżek: 1092 mm;
  • prześwit: 46 mm (pod logo);
  • gniazda: po lewej stronie;
  • kabel zasilania: nieodłączany;
  • pilot: tradycyjny, z przyciskami bez podświetlenia.
Pilot Sharp 50GL4460

Jakość obrazu telewizora Sharp 50GL4460

Wyświetlacz

W telewizorze zastosowano wyświetlacz LCD typu VA. Główną zaletą matryc typu VA jest kontrast– wyższy niż w matrycach typu ADS/IPS.

Subpiksele Sharp 50GL4460
Termogram pokazuje, że zastosowano podświetlenie bezpośrednie z trzema poziomymi rzędami diod LED.
Termogram Sharp 50GL4460

Kolory

Zważywszy na cenę i klasę telewizora, odwzorowanie kolorów na wprost ekranu można uznać za całkiem dobre.

W ocieplonym (tj. wykazującym nadmiar składowej czerwonej i niedobór niebieskiej) trybie film (5693K) średni błąd odwzorowania kilkudziesięciu testowych próbek barw wyniósł 3,8, a więc nieco powyżej progu postrzegalności (3,0).

Telewizor wyświetla nieco bardziej nasyconą barwę żółtą i czerwoną, co, choć jest pewnym odstępstwem od normy, daje ożywiony i subiektywnie atrakcyjny obraz bez większych negatywnych skutków np. dla odcieni ludzkiej skóry. Do tej pory pamiętam klip reklamowy jednego z niemieckich aut w kolorze żółtym, który prezentował się wyjątkowo dobrze i bardzo atrakcyjnie.

Pod kątem kolory bledną, ale bez tragedii – ot po prostu typowa (w dobrym tego słowa znaczeniu) matryca VA.

Dla porównania: 50GL4460 ma mniejszą degradację barw pod kątem niż wcześniej testowany 50GP6265, co mnie pozytywnie zaskoczyło bowiem 50GL4460 jest przecież modelem z niższej półki.

Podświetlenie było trochę nierównomierne, co było widać nie tylko na białej…

… lecz także szarej planszy testowej.

Pomimo tego, w porównaniu z rywalami nie było źle – dzień wcześniej testowałem dwa konkurencyjne telewizory pewnej chińskiej marki, których podświetlenie było znacznie bardziej nierównomierne.

Szeroka paleta barw

50GL4460 jest w stanie wyświetlać tylko standardową paletę barw. Pokrycie przestrzeni UHDA-P3 (CIExy) wyniosło 75%, co potwierdza brak możliwości wyświetlania mocno nasyconych barw na treściach HDR.

W związku z tym średni błąd odwzorowania barw w trybie HDR (przy MaxCLL=1000; MaxFALL=400 cd/m^2) wyniósł 9,8, co było zgodne z oczekiwaniami i potwierdziło, że domeną testowanego ekranu będą treści SDR, a nie HDR.

Czerń i kontrast

Dzięki wysokokontrastowej matrycy LCD typu VA Sharp 50GL4460 może pochwalić się bardzo dobrym kontrastem (jak na telewizor LCD tej klasy). W związku z tym telewizor sprawdzi się również w całkowicie zaciemnionym pomieszczeniu (kino domowe).

W trybie film współczynnik kontrastu ANSI wyniósł 3690:1, co jest dobrym wynikiem. Warto przy tym zaznaczyć, że poziom czerni (opcja „jasność”), wymagał korekty z 50 na 52 w celu odzyskania przyczerniowych detali. Z drugiej strony poziom bieli SDR („kontrast”), trzeba było zredukować z fabrycznych 50 na 49, aby odzyskać detale w światłach.

Nasza standardowa scena testowa z filmu Zjawa (The Revenant, 2015, HDR 10) wypadła całkiem dobrze, nie licząc lekkiego prześwietlenia w lewym górnym rogu ekranu.

HDR

Jasność maksymalną Sharpa 50GL4460 można określić jako niską, w związku z czym telewizor nie nadaje się do krytycznego oglądania wymagających (tj. bardzo jasnych) treści HDR.

W trybie film na planszy zajmującej 10% powierzchni ekranu maksymalna luminancja wyniosła 251 cd/m^2 pod koniec trzyminutowego pomiaru.

Zgodnie z oczekiwaniami od telewizora tej klasy wynik na większej, tj. pełnoekranowej planszy był praktycznie identyczny (252 cd/m^2). Oznacza to, że luminancja jest niezależna od rozmiaru planszy testowej, a producent nie zastosował sztuczek w rodzaju chwilowego przesterowywania diod LED lub podbijania jasności na najbardziej popularnych testowych planszach.

Odwzorowanie ruchu

Sharp 50GL4460 oferuje z jednej strony dość przeciętną ostrość obrazów ruchomych, ale z drugiej skuteczne upłynnianie ruchu, choć z jednym zastrzeżeniem.

Na 1080 testowych pionowych linii (TVL) Sharp 50GL4460 pokazał tylko 150 linii, co jest wynikiem słabym, choć typowym dla wielu elcedeków w cenie poniżej dwóch tysięcy złotych.

W menu Sharpa 50GL4460 znajdziemy funkcję „ulepszenie ruchu” (UR), która odpowiada za jego upłynnianie. UR ma funkcję „efekt” z następującymi opcjami:

  • niski;
  • średni;
  • wysoki.

Na typowych materiałach 24 kl./s. wystarczy już opcja „niski”, aby praktycznie usunąć jakiekolwiek szarpanie i zacinanie się obrazów ruchomych (ang. judder). Inaczej mówiąc, najsłabsze ustawienie jest dość mocne – moim zdaniem zbyt mocne, a brak „lżejszych” opcji pośrednich pomiędzy „wyłączony” a „niski” sprawia, że użytkownicy preferujący lekki lub co najwyżej średni stopień upłynniania mogą poczuć niedosyt.

Na szczęście, w porównaniu do swoich rywali, 50GL4460 pozytywnie zaskoczył w dwóch ważnych aspektach:

  • zjawisko brudnego ekranu (ang. DSE, dirty screen effect) było małe;
  • smużenie było mało-średnie.

W sumie ruch na ekranie Sharpa 50GL4460 oceniam jako całkiem akceptowalny, jak na 60-hercowy telewizor klasy budżetowej.

Wymiary Sharp 50GL4460
źródło: Sharp

Jakość dźwięku telewizora Sharp 50GL4460

Sharp 50GL4460 oferuje brzmienie, które wystarczy do oglądania wiadomości i programów publicystycznych.

Według producenta moc głośników zainstalowanych w telewizorze to 2×10 W. Telewizor wyposażono w dwa szerokopasmowe przetworniki promieniujące dźwięk do dołu.

Głośnik Sharp 50GL4460

Podobnie jak inne modele tego producenta, również i Sharp 50GL4460 ma aż 14 predefiniowanych ustawień brzmienia, tj.:

  • 7 trybów dźwięku oraz
  • 7 stylów dźwięku.

Domyślnie aktywne są „tryby dźwięku”, w związku z czym, aby aktywować „style” trzeba wyłączyć w menu opcję „przetwarzanie dźwięku Dolby” (PDD). Rzecz w tym, że „style” i „tryby” grają nieco inaczej – czasem diametralnie różnie. Krótko mówiąc, moim zdaniem style grają lepiej niż tryby. Np. „styl muzyka” jest głośniejszy i wyraźniej słychać w nim niskie tony, których w „trybie muzyka” (czyli tym umieszczonym w menu pod PDD) jest znacznie mniej. Mówiąc dosadnie: „tryb muzyka” w porównaniu do „stylu muzyka” jest po prostu wykastrowany z basu. Dziwne, ale to fakt. Nie wierzycie? To spójrzcie na wykres.

Charakterystyka częstotliwościowa głośnika Sharp 50GL4460
Z kolei dla tych, którzy lubią dostroić brzmienie po swojemu jest też i korektor. Ma on 5 zakresów: 120, 500, 1500, 5000 i 10000 Hz. Zakres regulacji każdego zakresu jest całkiem spory: od -50 do +50.

Funkcje smart telewizora Sharp 50GL4460

Telewizor pracuje pod kontrolą systemu operacyjnego Android w wersji 11 (Google TV). System działał w miarę szybko i płynnie, a podczas testu ani się nie zawiesił, ani się nie przycinał.

Aplikacji nie brakuje:

  • Apple TV
  • Canal+
  • Deezer
  • Disney+
  • Filmbox
  • Max
  • Netflix
  • Polsat Box Go
  • Prime Video
  • Rakuten TV
  • SkyShowTime
  • Spotify
  • Tidal
  • TVP Sport
  • TVP VOD
  • YouTube
  • Viaplay

Obsługę plików wideo z USB oceniam pozytywnie – telewizor odtworzył większość plików testowych, w tym avi, flv, mkv, mov, mts, mp4 i tp, ale bez wmv. Pliki można sortować wg następujących opcji:

  • typ, data lub nazwa;
  • alfabetycznie lub nowo dodane.

Zmiana kierunku sortowania nie jest niestety możliwa (jak u większości rywali).

Dostępne są dwa widoki zwane „trybami przeglądania”:

  • ikony bez podglądu;
  • lista z podglądem po lewej stronie.

W sumie jest nieźle, choć muszę wspomnieć o jednym mankamencie. Otóż podczas odtwarzania plików wideo bez ścieżki dźwiękowej na ekranie cały czas utrzymuje się napis „tylko wideo”. Niestety, nie znalazłem sposobu jak go wyłączyć i chyba nie da się tego zrobić. Producent wie o tym problemie.

Złącza i interfejsy

Złącza boczne Sharp 50GL4460
złącza boczne
W Sharpie 50GL4460 znajdziecie:
HDMI 1 2.0 eARC
HDMI 2 2.0
HDMI 3 2.0
HDMI 4 2.0

Pełną listę złączy podano w specyfikacji Sharp 50GL4460.

Złącza dolne Sharp 50GL4460
złącza dolne

Współpraca z konsolą i komputerem

Według producenta 50GL4460 obsługuje następujące funkcje dla graczy:

  • tryb gry.

Opóźnienie sygnału w trybie gry było niskie i na sygnale 1080p/60 wyniosło 10,1 ms, co jest bardzo dobrym wynikiem (notabene lepszym niż w testowanych wcześniej modelach tej marki).

Input lag Sharp 50GL4460
Z kolei konsola Xbox Series X podłączona do testowanego telewizora tak oto oceniła go pod kątem możliwości współpracy:

Podsumowanie testu Sharpa 50GL4460

Zdjęcie końcowe Sharp 50GL4460
źródło: Sharp
50-calowy Sharp z serii GL4460 jest udanym telewizorem klasy budżetowej. Do jego głównych zalet należą całkiem niezły kontrast, atrakcyjne kolory na wprost ekranu oraz zaskakująco żwawy system operacyjny Android 11. Sharp 50GL4460 nadaje się do wieczornej telewizji i kina domowego (SDR) i do tych zastosowań można go śmiało polecić.

Minusy

  • kolory bledną pod kątem
  • trochę nierównomierne podświetlenie
  • niska jasność
  • zbyt mało stopni upłynniania ruchu
  • mocno przeciętne brzmienie

Plusy

  • całkiem niezły kontrast (SDR)
  • atrakcyjne, nasycone barwy
  • upłynnianie ruchu
  • niski input lag
  • atrakcyjna cena

Ocena redakcji

5/10
PL - Rekomendacja

W teście wykorzystano program Calman firmy Portrait Displays.