Rodzice często od najmłodszych lat kładą nacisk na naukę, jednak w pierwszych latach dziecko najintensywniej rozwija się poprzez szeroko rozumianą aktywność fizyczną. Warto zatem mimo obaw pozwalać dziecku biegać, wspinać się i skakać.
Wiecie, że istotne jest, aby od początku uczyć dziecko wchodzenia po schodach przy użyciu naprzemiennie lewej i prawej nogi, bo to rozwija obie półkule mózgowe? Można sobie zatem wyobrazić, jak duże znaczenie ma zabawa np. na placu zabaw, gdzie do dyspozycji są drabinki, zjeżdżalnie i inne przeszkody. Jeśli macie własne podwórko przeczytajcie tekst Anity, o tym jak zorganizować własny plac zabaw w ogrodzie.
W miarę możliwości warto dbać o aktywność na świeżym powietrzu. Nawet krótki spacer, jazda na rowerku czy hulajnodze to nie tylko ruch, ale także dotlenienie organizmu, co jest niezwykle istotne.
Konieczność organizowania zajęć ruchowych w domu można potraktować jako okazję do wspólnego spędzania czasu rodziców z dzieckiem.
Ćwiczenia w domu mogą przyczynić się także do powstania zdrowego nawyku, jakim powinna być w życiu codziennym aktywność fizyczna. Wystarczy odrobina kreatywności i chęci, aby wspólnie i aktywnie spędzić czas.
We własnym zakresie można dzieciom zorganizować w łatwy sposób tor przeszkód przy wykorzystaniu np. butelek wody, które dziecko może omijać slalomem czy przeskakiwać. Można także korzystać z gotowych pomysłów dostępnych w internecie. Przykład tego, w jaki sposób można ćwiczyć z dzieckiem w wieku 2-3 lat znajdziecie w poniższym filmie.
Super