Gothic Remake – czy coś takiego w ogóle powstaje. Co wiadomo?

Mało jest takich gier, przy których samo wymienienie tytułu powoduje dreszcz. Dla wielu Polaków takim tytułem jest Gothic. Gra, która powstała 20 lat temu i zaskarbiła sobie serca graczy. Seria ta doczekała się do tej pory trzech części. Jednak to pierwszy Gothic ma swoją szansę na nowe wcielenie. Co wiemy o Gothic Remake?

Krótka historia serii Gothic

W Polsce seria Gothic a dokładniej jej dwie pierwsze odsłony są absolutnie kultowe. Można powiedzieć, że ta gra to dzieciństwo całego pokolenia graczy. Za stworzenie świata Gothica odpowiedzialne jest studio Piranha Bytes. Piranie działały samodzielnie do 2019 roku, po czym studio zostało wchłonięte wydawcę gier wideo THQ Nordic.

Pierwszy Gothic miał swoją premierę w 2001 roku i pomimo burzliwego okresu powstawania, odniósł ogromny sukces. Jak na tamte czasy produkcja miała gęsto zaludnione miasta, niestandardowy system awansowania postaci, świetną ścieżkę dźwiękową i wciągającą fabułę. Dodatkowo gra działała prawie na każdym sprzęcie. To właśnie te elementy stworzyły legendę.

Gothic 1 logo

Fabuła pierwszej części gry toczy się w fikcyjnym świecie podczas długiej wojny ludzi z orkami. W centrum tego wszystkiego gracz otrzymuję kontrolę nad Bezimiennym bohaterem, który został skazany na pobyt w kolonii więziennej oddzielonej od reszty świata magiczną barierą. Głównym celem Bezimiennego jest jej opuszczenie, co nie jest wcale proste.

Kolejna część serii miała swoją premierę już rok później. Historia Bezimiennego otrzymała naturalną kontynuację. Druga część przygód naszego bohatera w 2003 roku doczekała się również dużego dodatku — Gothic II: Noc Kruka. Zapewniło to graczom nową krainę, która znajduje się na północnym wschodzie od miasta Khorinis.

Trzecia i zarazem ostatnia kanoniczna część serii miała premierę w 2006 roku. Uważana jest często za najgorszą odsłonę. Gra w momencie swojej premiery krytykowana była za monotonię czy słaby wątek fabularny. Sytuacji nie poprawił wydany pod koniec 2008 roku oficjalny dodatek Gothic 3: Zmierzch bogów. Niezadowolenie graczy oraz krytyków sięgnęło zenitu, a tytuł oceniono gorzej niż poprzednią część.

W tym miejscu powinienem skończyć, lecz chciałbym wspomnieć o jeszcze jednej wpadce. W 2010 roku wydana została czwarta część Gothica — Arcania. Gra została odebrana w tak tragiczny sposób, że podtytuł „Gothic 4” został usunięty decyzją wydawcy Nordic Games. W ten sposób gra została odłączona od serii.

Co wiemy o Gothic Remake?

Jak wspominałem powyżej, studio Piranha Bytes zostało wchłonięte przez THQ Nordic. W ten sposób prawa do marki Gothic spoczęły w rękach austriackiego wydawcy gier. Prace nad remakeiem popularnej serii rozpoczęły się w 2019 roku. Gra otrzymała swój grywalny teaser stworzony przez Alkimia Interactive.

Dotychczasowe demo podzielił odbiorców gry. Gothic otrzymał całkowicie zmienioną warstwę wizualną i mechaniczną. Korekcie uległa również warstwa fabularna. Do tej pory w demo zagrało około 180 tysięcy graczy, a współczynnik ponad 70% pozytywnych komentarzy na Steam robi wrażenie.

Wymagania odbiorców są stosunkowo duże, jednak wydawca odpowiedzialny za grę stara się im sprostać. Doskonałym tego przykładem jest udostępnienie ankiety, którą każdy gracz może wypełnić po ukończeniu demo. Aktualnie wypełniono ponad 43 tysiące ankiet, których wyniki zostały udostępnione w sieci. To naprawdę potężny feedback zapewniający wydawcy możliwość ewentualnych korekt.

Deweloperzy bardzo szybko odpowiedzieli na opinię graczy. Zespół z Barcelony potwierdził, że system walki, atmosfera i parę innych rzeczy w finalnej wersji zostanie zmienionych. Wraz z dwudziestą rocznicą powstania gry, nowe ulepszone grafiki trafiły do sieci. Dowiedzieliśmy się również że nowy Gothic Remake otrzyma w pełni polski dubbing.

Gothic Remake Porownanie

Kiedy premiera nowego Gothica?

No odświeżoną wersję Gothica z niecierpliwością czeka wielu graczy. Niestety do tej pory nie znamy oficjalnej daty jej wydania. Wiemy jednak, że nowa odsłona pojawi się na platformie Steam oraz nowych konsolach Sony PlayStation 5, Xbox Series X/S. Może premiera Gothic Remake nastąpi jeszcze w 2022 roku? Kto wie.

Jedno jest pewne, fani mają duży sentyment do Gothica i aby sprostać ich oczekiwaniom THQ Nordic musi się postarać. Czy Remake da radę? Myślę, że wszystko idzie we właściwą stronę, a autorzy wysłuchali głosów graczy i dążą do wiernego oddania klimatu Górniczej Doliny. Na nowych screenach gra wygląda jak oryginał okraszony współczesną grafiką.

Twórcy Gothic Remake prezentują nowy wygląd pełzacza

Po hucznej zapowiedzi i wydaniu dema wrzawa wokół produkcji remake’a na chwilę przycichła. Jednak twórcy Gothica ze studia Alkima Interactive potwierdzili, że prace nad produkcją wciąż trwają i umieścili w sieci grafikę koncepcyjną prezentującą odświeżony wygląd pełzacza. Dodatkowo udostępniono system pack do oryginalnego Gothica i Gothica 2, który umożliwia uruchomienie gry na nowszych systemach operacyjnych.

Jest nam miło poinformować, że prace nad Gothic Remake postępują na wszystkich frontach. W naszym biurze w Barcelonie zgromadziliśmy ekipę składającą się z 35 wyspecjalizowanych deweloperów, współpracujemy także z kilkoma podwykonawcami.
Alkimia Interactive
Alkimia Interactive
Studio

Widać, że studio odpowiedzialne za produkcję nowej odsłony daje z siebie wszystko. A poniższa grafika tylko to udowadnia! Odświeżony wygląd prezentuje się strasznie (i jest to komplement!), a to na pewno nada dreszczyk emocji w rozgrywce. Jeśli to jest zwykły pełzacz, to nie mogę doczekać się, aby zobaczyć nowy wygląd królowej i wojowników. 

Gothic Remake Pełzacz
Źródło: steamcommunity.com/games/1297900/announcements/detail/3132812581017032783

Steam ujawnia datę premiery Gothic Remake

Chociaż nie było oficjalnego ogłoszenia, kiedy dokładnie zostanie wydany remake Gothica, wygląda na to, że fani nie dają za wygraną. Społeczność graczy odkryła, że na karcie wydawcy THQ Nordic pojawiła się dokładna data premiery odświeżonej pierwszej części. Udostępniony termin to 31 marca 2023 roku. O pracach nad remakiem pierwszej odsłony cyklu Gothic mówi się już od 2020 roku. Czy to najwyższa pora na premiere?

Choć podana informacja napawa optymizmem, ciężko określić czy pokrywa się z rzeczywistością. Równie dobrze 31 marca może być datą stworzoną kontrolnie, aby oznaczyć koniec roku finansowego firmy. Jedno jest pewne, nowina rozpaliła serca fanów, a THQ Nordic lub studio Alkimia Interactive będzie musiało zabrać głos w tej sprawie.

Steam premiera Gothic Remake