QNAP HS-264 – serwer NAS dla fanów kina, muzyki i nie tylko

Tajwańska korporacja QNAP poleca swój multimedialny serwer NAS. QNAP HS-624 może przechowywać i odtwarzać różne materiały – filmy, seriale, pliki muzyczne czy fotografie. Pozwala także na korzystanie z nich na innych urządzeniach. Co ten serwer ma w środku? Z jakimi aplikacjami współpracuje?

Przede wszystkim – co to (i po co) serwer NAS?

Przypominamy i objaśniamy – serwer NAS służy do przechowywania dużych ilości różnego rodzaju materiałów. Nagrań video, fotografii, plików tekstowych, dźwiękowych. Jego zastosowanie jest naprawdę szerokie – może przydać się zarówno w firmie, jak i w domu.

Szerzej serwery NAS (oraz ich zalety) wyjaśnił i przybliżył Piotrek w swoim tekście: A po co mi… serwer NAS?

Jakim serwerem jest QNAP HS-264?

QNAP HS-264 to serwer NAS, który przeznaczony jest zasadniczo do użytku domowego. Choć może się sprawdzić także w biurze. Służy do przechowywania i użytkowania różnego rodzaju multimediów – od pliki video, przez audio, aż po zdjęcia. Dzięki niemu oraz współpracującym z nim aplikacjom można z nich korzystać, gdzie się chce – zarówno w domu, jak i w podróży.

QNAP HS-264 serwer z boku
Źródło: QNAP

Technikalia, czyli specyfikacja QNAP HS-264

Serwer z zewnątrz

QNAP HS-264 również przedstawiany jest jako bardzo cichy, zarówno, gdy stosuje się go z dyskiem SSD, jak i HDD. A także lekki – waży nieco ponad półtora kilograma. Pozostałe wymiary to ok. 30 cm szerokości, ok. 20 cm głębokości i 41 mm wysokości. Bez większych problemów powinno się zatem znaleźć dla niego miejsce w pokoju, na półce, biurku lub koło telewizora.

QNAP HS-264 na komodzie pod TV wymiary
Źródło: QNAP

Podzespoły

Za wysokie możliwości serwera i zapowiadaną przez niego wysoką wydajność odpowiadają jego podzespoły oraz porty. Mózgiem HS-264 jest procesor Intel Celeron N5105. Jest tu również 8 GB RAM DDR4, a układ graficzny to Intel UHD Graphics 600. Dzięki niemu jest możliwa konwersja na powszechnie stosowane formaty video, które możemy sobie potem odtworzyć np. na smartfonie. Tu oczywiście uwaga – jakość zależna jest od wielu czynników (oprogramowanie, w którym odtwarzamy dany plik, jego wyjściowa jakość i format, stopień wykorzystania systemu czy dostępne pasmo).

Porty

QNAP HS-264 ma 2 porty RJ (LAN) (2,5 Gbps każdy), 2 wyjścia HDMI 2.0 (umożliwiają przesyłanie 4K przy 60 fps) oraz 2 porty USB 3.2 Gen2 typu A. Te wyjścia i wejścia pozwalają na podpięcie wielu różnych urządzeń. Możliwe jest też zastosowanie w konfiguracji trunkingu portów, który pozwala na łączenie wielu interfejsów sieci LAN dla większej przepustowości i równoważenia obciążenia dla wielu użytkowników. Wtedy wspomniane porty RJ mogą obsługiwać do 5 Gb/s.

Obsługa pilotem

Serwer można obsługiwać pilotem QNAP RM-IR004 (dostępny osobno). Poszczególne guziki pilota możemy odpowiednio skonfigurować dzięki funkcji QButton. Dzięki temu przypiszemy konkretną akcję do danego przycisku.

Aplikacje i usługi współpracuje z QNAP HS-264

myQNAPcloud oraz myQNAPcloud Link

Pierwsza z usług pozwala na zdalny dostęp do serwera bez skomplikowanych konfiguracji sieciowych. Dzięki drugiej nasz serwer ma unikatową nazwę domeny i automatycznie łączy się przez najlepszą z metod (w oparciu o daną sieć).

Qremote

Alternatywa dla pilota. Aplikacja, która umożliwia sterowanie wszystkimi serwerami QNAP ze złączem HDMI. Można dzięki niej przeskakiwać pomiędzy aplikacjami czy używać zgromadzonych na serwerze multimediów.

Qmedia

Pozwala na przesyłanie plików dźwiękowych, video czy zdjęć z serwera na telewizora z Android TV, Apple TV® (za pośrednictwem Qmedia) oraz do dekoderów STB.

QuMagie

Prezentowana jako rozwiązanie do zarządzania zdjęciami i udostępniania ich. Jest oparta o sztuczną inteligencję, wykorzystuje rozpoznawanie twarzy i obiektów. Możemy tu przewijać oś czasu fotografii, dostosowywać okładki folderów, wyświetlać iOS Live Photo. Jest też m.in. zaawansowana wyszukiwarka.

Music Station i Qmusic

Dzięki Music Station można gromadzić i odtwarzać muzykę (bez straty jakości), a także udostępniać całe albumy, listy odtwarzania czy foldery innym osobom. Współpracuje z nią aplikacja mobilna Qmusic, która umożliwia korzystanie z muzyki na urządzeniach z Androidem lub iOS-em, a także w aplikacjach  Apple CarPlay, Android Auto, Apple Watch i Chromecast.

Video Station i Qvideo

Te dwie aplikacje działają podobnie do powyżej opisanych. Z tym że dotyczą one filmów – chodzi tu zarówno o kopie cyfrowe tytułów z VOD, kinowych lub telewizyjnych, filmy rodzinne czy nagrania z kamerek sportowych. Dzięki Video Station można zarządzać i udostępniać te materiały. Mobilna Qvideo pozwala także na tworzenie na serwerze NAS kopii krótkiego nagrania smartfonem.

Qfile

Aplikacja mobilna, w której można włączyć tryb automatycznego przesyłania. To inny sposób na tworzenie kopii zapasowych materiałów z telefonu.

Plex Media Server

Pozwala na przesyłanie plików z serwera NAS na smartfony i urządzenia do streamowania multimediów (DLNA, Roku, Amazon Fire TV, Chromecast). Do pobrania z QNAP App Center.

Migawki

To funkcja powiązana z cyberbezpieczeństwem i ochroną przed złośliwym oprogramowaniem (konkretnie ransomware). Dzięki niej stan systemu rejestrowany jest na bieżąco i można go przywrócić w dowolnym momencie. Można nimi zarządzać przez aplikację Menadżer pamięci masowej i migawek. Pozwala ona także na zarządzeniem rozszerzeniem pamięci NAS po podpięciu rozbudowie o dodatkowe moduły.

QuFirewall

Zapora sieciowa zintegrowana z serwerem. Obsługuje protokół IPv6, listy dostępu zapory i filtrowanie GeoIP (cel – ograniczenie dostępu w zależności od lokalizacji geograficznej).

QNAP HS-264 od frontu
Źródło: QNAP

Źródło: QNAP

Artykuł sponsorowany