Co jedzą zwierzęta w Minecrafcie? Czyli jak stworzyć swoją własną farmę

W wirtualnym świecie Minecraft podobnie jak w życiu, zwierzęta mają swoje ulubione posiłki. Aby rozpocząć hodowlę, musisz wiedzieć, co jedzą i gdzie występują. Czy każde zwierzę da się oswoić? Jak hodować zwierzęta? Na te pytania znajdziecie odpowiedź w tym artykule.

Jak zbudować farmę?

Pierwszym krokiem, który powinieneś wykonać, jest zbudowanie pomieszczenia dla zwierząt. Wybór miejsca jest stosunkowo łatwy, może to być budynek lub zewnętrzna zagroda. Warto zwrócić uwagę, żeby wybrane przez nas miejsce była łatwo dostępne do użytku, w końcu musisz tam doprowadzić zwierzęta.

Aby wykonać ogrodzenie dla naszej zagrody, należy stworzyć płot. Schemat płotu jest dość prosty i nie będzie problemu z jego stworzeniem nawet w początkowych etapach gry. Zakłada on użycie 2 patyków i 4 desek na stole rzemieślniczym. Gotowe elementy możesz przypisać do paska szybkiego dostępu i umieścić w dowolnym wybranym miejscu.

Minecraft domek

Posiadając już ogrodzenie, niezbędna jest również brama, która udostępni nam bezproblemowe wejście do zagrody.  Do stworzenia bramy potrzebne nam będą cztery patyki oraz dwie deski. W ten sposób przygotowany element możesz umieścić w ogrodzeniu. Furtki są otwierane i zamykane przez kliknięcie prawym klawiszem myszy.  

Warto tutaj wspomnieć o bezpieczeństwie gospodarstwa. Aby uniknąć nieprzyjemnego spotkania z potworami, warto zadbać o oświetlenie i rozmieścić kilka pochodni wokół zagrody. By utworzyć pochodnię, musisz użyć węgla i patyka, czego efektem będą cztery pochodnie. Węgiel jest powszechnym surowcem w grze, znajdziesz go tak pod ziemią, jak i na powierzchni. 

Jak hodować zwierzęta?

Posiadając już zagrodę, możesz przejść do kolejnego etapu, czyli zaganiania zwierząt. Aby zachęcić zwierzę  do pójścia za Tobą, potrzebujesz przynęty. Przynętą może być snop siana czy marchew, wszystko zależy od tego, jakie zwierzę chcesz poprowadzić. Podczas prowadzenia zwierzęcia musisz poruszać się powoli, nie wszystkie zwierzęta są tak szybkie, jak postać gracza.

Oprócz przynęty możemy użyć smyczy. Smycz możemy wytworzyć za pomocą czterech nici i jednej kuli szlamu. Aby skorzystać ze smyczy, wystarczy przypisać ją do paska szybkiego dostępu i wybrać w trakcie gry. Po przywiązaniu zwierzęcia możemy udać się do swojej hodowli. 

Farma w grze Minecraft

Po doprowadzeniu zwierząt do naszej zagrody musimy je nakarmić. Jeżeli w zagrodzie mamy minimum dwójkę osobników, to zwierzęta sparują się ze sobą. Symbolem tego działania będą serca pojawiające się nad zwierzętami, a po pewnym czasie naszym oczom ukaże się nowy członek naszego stada.

Czym karmić zwierzęta w Minecraft?

Część zwierząt w grze można oswoić i rozmnażać. Aby tego dokonać, potrzebujemy odpowiedniego pokarmu. Każde zwierzę ma swój ulubiony przysmak, który z chęcią je, ale także za nim idzie, dopóki go widzi. Ważne jest to, aby podawać jedzenie zwierzętom dopiero wtedy, kiedy mamy parę w zagrodzie.

Co jedzą krowy w Minecraft?

Krowy występują na każdym biomie w grze. Spotkać je można najczęściej na łąkach, gdzie gromadzą się w stadach od kilku do nawet kilkunastu osobników. Krowy jedzą głównie pszenicę. Po nakarmieniu dwóch okazów możemy liczyć na pojawienie się małego cielęcia. Młode dorastać będzie około 20 minut, a dorosłe krowy mogą starać się o kolejne potomstwo już po pięciu minutach.

Dzięki hodowli tych zwierząt możemy uzyskać mięso, skórę oraz mleko. Klikając prawym przyciskiem myszy na krowę, mając w ręce puste wiadro, otrzymamy wiadro mleka. Ciekawostką jest to, że krowa, która zmarła od ognia, daje nam pieczony befsztyk.

Krowy Minecraft

Co daje hodowla świń?

Dzięki hodowli świń gracz może zapewnić sobie stały posiłek w postaci mięsa. Ulubioną potrawą świni jest oczywiście marchewka. By rozpocząć hodowle, należy karmić je marchwiami w odstępach co 5 minut. Proces dorastania świni można przyśpieszyć, karmiąc prosięta marchewkami.

Świnie w grze posiadają również swój humorystyczny akcent. Na każdą świnię możemy założyć siodło i kierować jej trasą przy pomocy marchewki na wędce. Oprócz tego, podczas burzy, gdy świnię trafi piorun, zmieni się ona w Zombie Pigmana. Ten przeciwnik na początku rozgrywki może sprawić nam niemały problem. 

Świnie Minecraft

Jak zrobić hodowlę kur?

Aby hodować kury, wystarczy kilka jajek i mały, ogrodzony teren. Wyrzucając jajka, mamy szansę na zrodzenie się dwóch kurcząt, które po tym, jak dorosną, pomogą nam powiększyć nasze stada. Kurczaki rozmnażamy za pomocą nasion zboża, klikając na nie prawym przyciskiem myszy. Podczas hodowania drobiu, dobrze jest wcześniej wyposażyć się w pole zboża.

Kury to podstawowe zwierzęta w grze, można je znaleźć dosłownie wszędzie. Te zwierzęta dostarczą nam jajka, mięso i pióra. Warto podczas ich hodowli wybudować wyższe ogrodzenie, ponieważ potrafią one przeskoczyć nad nim, gdy tylko będziemy trzymać w dłoni nasiona zboża.

Jak oswoić konia w Minecraft?

Konie w Minecraft pojawiają się na sawannie i równinie. Te wierzchowce w grze występują jako konie, osły i muły. Posiadając siodło, można używać ich do przemieszczania się. Dodatkowo każdy koń może zostać wyposażony w zbroję, która niweluje obrażenia otrzymywane przez wierzchowca.

Zwierzęta możemy rozmnażać za pomocą złotego jabłka lub złotej marchewki. Oswajanie dorosłego konia trzeba rozpocząć od kliknięcia pustą ręką prawym przyciskiem myszy. Nie jest to jednak proste, ponieważ możemy zostać zrzuceni. Gdy koń pozwoli nam na sobie pozostać, można na niego założyć siodło.

Czym karmić lamy?

Lamy w świecie Minecraft można spotkać na sawannie i ekstremalnych wzgórzach. Całkiem jak w prawdziwym życiu, mają one różne umaszczenie, są także neutralne i występują w towarzystwie kilku osobników. Łapiąc jedną lamę na smycz, reszta stada zaczyna podążać za złapanym osobnikiem.

Aby mieć możliwość oswojenia tych zwierząt, musisz zbliżyć się do dzikiej lamy i kliknąć pustą ręką prawym przyciskiem myszy. Ich przysmakiem jest snop siana. Karmiąc wcześniej oswojone lamy, możemy je rozmnożyć. Niestety nie można na nich jeździć, można za to założyć na nie skrzynię. Zyskujemy wtedy 15 dodatkowych miejsc transportowych. 

Jak ujarzmić wilki w Minecrafcie?

Wilki często występują w grupach, lecz dopóki nie zostaną sprowokowane, nie atakują gracza. Można je oswoić za pomocą kości. Po oswojeniu wilk zmienia się w psa, model zwierzęcia zmienia się i zyskuje obroże, a oprócz tego jego ogon jest wyżej ustawiony niż w przypadku wilka.

Gdy pies jest w pełni zdrowy, może być rozmnażany, do tego należy użyć mięsa. Oswojone zwierzęta słuchają komend ataku, siadu oraz powstania. Psy są bardzo pomocne w walkach, zadają cztery punkty obrażeń przeciwnikom.

Skąd wziąć kota w grze Minecraft?

Bezpańskie koty zazwyczaj spawnują się po wygenerowaniu terenu i błądzą po wioskach, choć dorosłe czarne koty można również znaleźć w chatkach wiedźm. Aby oswoić zwierze, potrzebna jest nam surowa ryba. Wcześniej zdobytą przynętę umieść na pasku i poczekaj, aż kot sam podejdzie.

Po oswojeniu kot będzie podążał za właścicielem. Nowy towarzysz wykonuje komendy, lecz nie jest specjalnie przydatny w walkach. Jego główną zaletą jest odstraszanie Creeperów.