Inteligentne drzwi dla kota Flappie potrafią sprawdzić, co Twój futrzak wnosi do domu

Czy zdarzyło Ci się kiedyś znaleźć na wycieraczce „prezent” od swojego kota? Okazuje się, że od teraz panaceum na takie sytuacje może być Flappie, czyli nowatorska klapka, bazująca na AI, którą zaprezentowano na targach CES 2024. Dzięki swojej unikalnej funkcjonalności rozpoznawania tego, co aktualnie niesie kot, Flappie jest w stanie realnie wyeliminować problem niechcianych zdobyczy, a tym samym polepszyć komfort życia ich właścicieli. Dowiedz się więcej na ten temat.

Czym jest klapka dla kota Flappie AI?

Zaprezentowane w trakcie CES 2024 drzwiczki Flappie wykorzystują zaawansowaną sztuczną inteligencję do identyfikacji, czy kot próbuje coś wnosić do domu. Jeśli system wykryje, że kot ma w pyszczku mysz lub innego małego zwierzaka, klapka po prostu nie otworzy się i nie wpuści go do środka. Wygodne, prawda?

Klapka dla kotów z technologią AI to dzieło dwóch braci – Olivera i Denisa Widlerów, pochodzących ze Szwajcarii. Inspiracją do jej stworzenia stały się osobiste doświadczenia ich rodziny, a konkretniej problem, z którym borykała się ich matka. Jak wielu właścicieli kotów, musiała ona regularnie zmagać się z niechcianymi podarunkami przynoszonymi przez swoje koty – głównie martwymi myszami i ptakami. Jej synowie postanowili zatem zaprojektować urządzenie, które pozwoli zwierzakom na swobodne wejście i wyjście z domu, jednocześnie zapobiegając wnoszeniu przez nie przykrych dla właścicieli niespodzianek. 

Efekt? O Flappie szybko stało się głośno na całym świecie, a sam projekt stał się jednym z najbardziej innowacyjnych rozwiązań w dziedzinie akcesoriów dla zwierząt domowych. Tym bardziej, że gadżet jest niewielki, zgrabny i bardzo designerski. Sprawia to, że z powodzeniem wpasuje się do każdej przestrzeni. Co jednak ważniejsze, bez dwóch zdań ma szasnę przyczynić się do poprawy jakości życia nie tylko Pani Widler, ale również innych właścicieli kotów, którzy borykali się z podobnymi wyzwaniami. 

kot i mysz

Drzwi dla kota Flappie. Jak działają?

W praktyce drzwiczki dla kota Flappie działają w oparciu o obraz rejestrowany kamerą, która skanuje koty próbujące wejść do domu. Sztuczna inteligencja analizuje obrazy w czasie rzeczywistym, aby zidentyfikować, czy kot ma w pyszczku jakąś zdobycz, np. mysz. Jeśli system Flappie wykryje, że kot próbuje wnosić do środka swój łup, klapka po prostu nie otworzy się, przez co zwierzak nie będzie miał możliwości wejścia do środka. 

Co ciekawe, drzwiczki Flappie AI otrzymały dedykowaną aplikację mobilną, która pozwala właścicielom na zdalne monitorowanie i kontrolowanie jej działania. Właściciele kotów mogą otrzymywać powiadomienia o aktywnościach swojego zwierzaka oraz mieć dostęp do zdjęć i filmów zarejestrowanych przez kamerę. Ich twórcy zapewniają także, że wszystkie zarejestrowane w ten sposób dane są przechowywane z najwyższą troską o bezpieczeństwo i ochronę prywatności. 

flappie inteligentne drzwi dla kota
fot.flappie.ch/en

Flappie udowadnia, że AI może ułatwiać życie

Połączenie technologii rozpoznawania obrazu z funkcjonalnością klapki, która stanowi automatyczne drzwi dla kota to strzał w technologiczną dziesiątkę i wielka nadzieja utrzymanie tego trenu w projektowaniu przyszłych gadżetów dla zwierząt. 

Flappie jest przykładem praktycznego zastosowania sztucznej inteligencji. Doskonale pokazuje, jak nowoczesne technologie mogą być wplecione w codzienne aspekty życia, oferując rozwiązania na różne problemy i poprawiając jakość życia zarówno zwierząt, jak i ich właścicieli. Można zatem wysnuć wniosek, że AI ma potencjał, by nie tylko rewolucjonizować wielkie branże, ale także wprowadzać znaczące ulepszenia w naszym codziennym otoczeniu.

Według informacji na stronie producenta, Flappie znajduje się w fazie rozwoju produktu, w tym testowania i finalizacji, a na wiosnę ma dotrzeć do pierwszych klientów, którzy zamówili ją jeszcze w przedsprzedaży. O wprowadzeniu klapki do regularnego obrotu póki co nie ma konkretnych informacji – można się ich spodziewać najpewniej po pierwszych dostawach urządzeń do konsumentów. 

Źródło:
  • https://www.flappie.ch/en/, 
  • https://www.engadget.com/the-flappie-ai-cat-door-stops-your-pet-from-gifting-you-dead-mice-033237654.html,
  • https://www.upi.com/Odd_News/2024/01/08/CES-Flappie-cat-door-AI-dead-animals/1801704738547/