14 kwietnia 2020 r. rozpoczęła się oficjalna sprzedaż telewizorów Xiaomi w Polsce. W chwili debiutu dostępne były trzy modele: 32, 43 oraz 55-calowy. Nasze testy telewizorów tej marki rozpoczynamy od modelu najmniejszego. O tym, jak wypadł w naszym szczegółowym teście, przeczytacie w poniższej recenzji.
Xiaomi Mi LED TV 4A 32” jest 32-calowym telewizorem HD Ready z obsługą HDR. Inne określenia tego modelu to L32M5-5ASP lub MiTV-MSSP2.
Xiaomi Mi LED TV 4A 32” ma prostą, tradycyjną obudowę, osadzoną na dwóch szeroko rozstawionych nóżkach wykonanych z tworzywa ABS. Rozstaw nóżek nie jest regulowany i wynosi 61,5 cm. Plastikowa, błyszcząca ramka wokół ekranu ma kolor czarny, podobnie jak tylna metalowa ścianka oraz centralna, plastikowa, tylna pokrywa płyty głównej. Jakość materiałów jest akceptowalna w tej cenie, podobnie jak montaż i spasowanie elementów.
W telewizorze zastosowano wyświetlacz LCD typu VA. Matryce VA zapewniają z reguły wyższy kontrast od matryc LCD typu IPS, ale kosztem gorszej reprodukcji barw przy oglądaniu pod kątem.
Obraz z kamery termowizyjnej pokazuje, że w telewizorze zastosowano nie podświetlenie krawędziowe, lecz bezpośrednie (tańsze w produkcji), co też tłumaczy większą grubość obudowy odbiornika.
Jedynym trybem obrazu, w którym można zmieniać ustawienia, jest własny. Próba zmiany ustawień w innych trybach prowadzi do przełączenia się telewizora właśnie w tryb własny.
W ustawieniach fabrycznych trybu własny temperatura barwowa bieli była zdecydowane zbyt wysoka (9898K), w związku z czym pomiary przeprowadziłem po zmianie opcji temperatura kolorów z domyślnej standardowy na ciepły.
Średni błąd odwzorowania barw wyniósł 4,9, a więc powyżej progu postrzegalności.
Choć nie jest to mistrzostwo świata, przyznam szczerze, że spodziewałem się dużo gorszych rezultatów. Moim zdaniem kolory są całkowicie akceptowalne w tej klasie, choć nie da się ukryć, że większe niż przewiduje norma nasycenie odcieni czerwieni (tych nie w pełni nasyconych, tj. 40 i 60%) często powoduje widoczne zaczerwienienie twarzy osób na ekranie.
Kolory bledną pod kątem. Co ciekawe, na w pełni nasyconych barwach tego prawie nie widać, ale już na nie w pełni nasyconych owszem (im mniejsze nasycenie barw, tym bardziej widać blaknięcie pod kątem). Zjawisko blaknięcia barw jest niestety cechą matryc LCD typu VA.
Pokrycie przestrzeni UHDA-P3 (zmierzone w oknie 10%) wyniosło 66% (CIE1931xy), co oznacza, że telewizor ten nie jest w stanie pokazać szerokiej palety barw (co jest zresztą typowe w tej klasie cenowej).
W związku z tym telewizor nie jest w stanie właściwie odwzorować kolorów w trybie HDR – błędy są bardzo duże.
Dzięki zastosowaniu wyświetlacza LCD typu VA czerń jest stosunkowo ciemna, a współczynnik kontrastu ANSI wysoki i wynosi 4354:1. Oznacza, to telewizor bez problemu poradzi sobie w całkowicie zaciemnionych pomieszczeniach. Xiaomi L32M5 nie gubi też szczegółów w cieniach ani nie manipuluje podświetleniem, co zapewnia stabilny obraz w ciemnych scenach. Tak trzymać!
Na planszy zajmującej 10% powierzchni ekranu maksymalna luminancja (po trzech minutach od rozpoczęcia pomiaru) wyniosła 264 cd/m^2.
Jest to wynik nieróżniący się niemal w ogóle od jasności w trybie… SDR, co może oznaczać tylko jedno: Mi LED 32” nie jest telewizorem do krytycznego oglądania treści HDR. Xiaomi L32M5 rozpoznaje tylko sygnał tego typu (na złączach HDMI, ale w aplikacji YouTube już nie).
Ze względu na budżetową matrycę LCD klasy 60Hz, ostrość obrazów ruchomych jest bardzo niska (150 linii na 1080 maksimum), co oznacza spore smużenie obrazów ruchomych. Brak układu upłynniania ruchu jest typowy dla tej klasy cenowej, natomiast wystąpienie tylko lekkiego zjawiska brudnego ekranu (ang. dirty screen effect) policzyłbym, paradoksalnie, na… plus, ponieważ w tej klasie cenowej spotykam często ekrany dużo gorsze.
W sumie, moim zdaniem, jakość obrazów ruchomych jest adekwatna do ceny telewizora.
Xiaomi Mi LED TV 4A 32” posiada dwa przetworniki z podłużno-owalnymi membranami, umieszczone w dolnej części obudowy i promieniujące dźwięk do dołu.
Brzmienie jest niemal całkowicie pozbawione niskich tonów, co ma jednak dobroczynny wpływ na zrozumiałość i klarowność dialogów. Zakres dynamiki jest mocno ograniczony: jeżeli spróbujemy posłuchać muzyki, to już przy średnich poziomach wysterowania pojawiają się słyszalne zniekształcenia.
Dość oryginalnie rozwiązano 5-zakresowy korektor (który działa tylko w trybie dźwięku o nazwie własny): można jedynie zmniejszać poziom w poszczególnych zakresach, a nie go zwiększać. To słuszne rozwiązanie, bowiem tor fonii ma ograniczoną dynamikę, a dodanie opcji np. podbijania basu tylko pogorszyłoby sprawę.
To zaskakujące, że tak tani telewizor wyposażono w system Android 9, który działa stosunkowo szybko i płynnie. Co prawda, trzeba czasem poczekać na uruchomienie się danej funkcji czy aplikacji, ale przyznam, że widziałem już dużo wolniej działające telewizory z Androidem, które były… kilka razy droższe od Xiaomi L32M5.
W trakcie pierwszej instalacji (15 IV 2020) telewizor wykrył ważną aktualizację:
Poprawiała ona jasność obrazu w trybie HDR oraz usuwała kilka poważnych problemów, z którymi zetknęli się niektórzy recenzenci, mający okazję przetestować ten model wcześniej, a mianowicie:
Muszę przyznać, że nie zaobserwowałem żadnego z ww. problemów. Wygląda na to, że aktualizacja zrobiła swoje.
System może pochwalić się dużą liczbą aplikacji, w tym tych najbardziej znanych i poszukiwanych, jak np. YouTube, Filmy Play, Prime Video czy Netflix. Pozostałe można zainstalować ze sklepu Google Play Store (opcja dostępna oczywiście po zalogowaniu). Warto zaznaczyć, że o ile np. popularny YouTube działa prawidłowo, nie pobiera on strumieni HDR (ani HDR10, ani HLG). Nie jest to moim zdaniem problem, bowiem L32M5 i tak nie jest gotowy na HDR pod względem sprzętowym.
Producent dodał do systemu Android 9 swoją własną nakładkę o nazwie PatchWall. Można ją włączyć specjalnym przyciskiem na pilocie lub też z poziomu głównego menu. Po uruchomieniu pojawia się informacja:
PatchWall nie jest teraz dostępny w Twoim kraju lub regionie. Wyłączyć teraz? […].
Ponieważ sam producent lojalnie ostrzega, że PatchWall nie jest gotowy, nie testowałem jego funkcjonalności.
Jeśli chodzi o możliwości multimedialne, Xiaomi L32M5 obsługuje wiele formatów plików wideo z USB, w tym avi, flv, mkv, mp4, mov czy tp (ale bez wmv). Pliki z USB można powtarzać (jeden lub wszystkie) i sortować. Dostępne są następujące opcje:
Niestety, nie można zmieniać kierunku sortowania.
Ciekawostką i tym, co odróżnia Xiaomi L32M5 od innych telewizorów z Androidem, jest to, że aby wyjść z pliku podczas jego odtwarzania, trzeba wcisnąć przycisk powrót (strzałka w lewo pod głównym wybierakiem kołowym na pilocie) nie jeden raz, lecz dwa razy. To fajne rozwiązanie, bowiem zapobiega przypadkowemu wyjściu z pliku.
Powiem krótko: Xiaomi Mi LED TV 4A 32” pozytywnie mnie zaskoczył. Chociaż już przed testem wiedziałem, że będzie to telewizor klasy budżetowej, spodziewałem się czegoś naprawdę kiepskiego. Na szczęście, byłem w błędzie. Głównymi zaletami Xiaomi Mi LED TV 4A 32” są wysokokontrastowa matryca VA, niezłe multimedia (w tym Wi-Fi i Bluetooth) oraz zaskakująco sprawnie działający system operacyjny. Moim zdaniem telewizor ten jest przykładem udanego debiutu nowej telewizorowej marki na naszym krajowym rynku.
Mi LED TV 4A 32” kosztuje raptem niecałe 900 zł i pozytywnie wyróżnia się w swojej klasie. Polecam.
Jak to sparować przez wifi z telefonem s6
Piotr, jak rozumiemy, chcesz przesyłać obraz z telefonu na TV? Wystarczy, że oba urządzenia będą podłączone do tej samej sieci Wi-Fi. Na smartfonie, w aplikacjach obsługujących Chromecast, zobaczysz charakterystyczną ikonę przesyłania obrazu na telewizor.
Witam kupiłem ten tv mam jeden problem może coś doradzisz nie mogę go włączyć z pilota a jak włączam z guzika to pilot nie działa muszę odłączyć z sieci i dopiero jest ok
Bardzo profesjonalna recenzja.
Proszę o informację, czy telewizor jest godny pilecenia pod konsolę XBOX ONE S (aktualnie szukam dla syna do jego pokoju).
Z góry dziękuję.
Tak, biorąc pod uwagę input lag, który jest na akceptowalny poziomie, ten model sprawdzi się jako telewizor do gier.
A jak się sprawdzi jak duży monitor do komputera
Jeśli chciałbyś go wykorzystać np. do gier, to lepiej sprawdzi się monitor, między innymi ze względu na znacznie niższy input lag.
Czy można użyć i czy to ma sens tego telewizora jako monitora do komputera?
Czy działa w nim moduł cam ci+ ncplus ? i nowy ci+ ecp ?
Z informacji jakie posiadamy oba moduły będą kompatybilne.
Gdzie on ma Ehternet tak samo Wifi ?
Oczywiście ten model posiada Wi-Fi, jak i złącze Ethernet.
Czy telewizor ma funkcję automatycznego wyłączania i czy z USB można oglądać filmy?
Obie opcje są dostępne.
Dołączam się do pytania czy nada się jako monitor do codziennego użytkowania? Pozdrawiam
Do pracy biurowej lub przeglądania internetu – tak. Jeśli natomiast lubisz też zagrać w jakąś grę to lepiej zainwestować w monitor.
Dziękuje za informacje. Pozdrawiam
Witam
czy jest możliwość po podłączeniu dysku twardego pod wejście USB nagrania materiału z TV na dysk zewnętrzny
Niestety ten model nie posiada takiej opcji.
Czy ten telewizor działa bezproblemowo podłączony do anteny w celu odbierania darmowej telewizji naziemnej?
nie
jedynie przy podłączeniu do monitora możliwa jest instalacja kanałów
Co oznacza czerwona dioda pod tv, która raz się świeci raz nie przy wyłączonym telewizorze?
Marcin, czy mógłbyś doprecyzować o jaką diodę chodzi i w jakich momentach zaczyna się świecić.
U mnie to samo, w tv czasami przy nie wlaczonym tv swieci sie dioda na dole po srodku ekranu. Czasami przy wlaczonym zaczyna mrugac bez powodu
Czy da się zainstalować programy z zewnetrznego źródła np pendriva ? Czy działa aplikacja ncplus HBO go ?
Czy na pilocie jest funkcja przełączania programów telewizyjnych? Nie chodzi mi o cyfry na pilocie, czy przycisk ch list, tylko o przycisk który służy do przełączania programów.
Niestety, podstawowa rzecz a nie da rady
czy telewizor ten obsługuje CI+
Tak, ten telewizor posiada 1 złącze CI.
Mam problem z konfiguracją. Nie chce się połączyć z wi-fi a szybka konfiguracja z telefonem trwała godzinę i nie zakończyła się. ( nie miałam już czasu czekać)
Może dziwne pytanie ale potrzebuję zakupić telewizor dla dziadka. Ważne jest aby posiadał teletekst/telegazetę, która pozwala na udostępnienie napisów dla niesłyszących.
Czy ten telewizor posiada taką funkcję?
Mam od kliku dni.Jest problem : jak znaleźć (wywołać)przeglądarkę do internetu ?
Mam pytanie. Dlaczego jest dźwięk a obraz zanika np przy włączaniu bajek
@Rysiek
W sklepie google powinna być przeglądarka Puffin TV. Można zainstalować inny sklep np. aptoide , a tam jest firefox. Ja z niej korzystam. O instalacjach aplikacji spoza sklepu google masz wiele filmików na youtube.
Czy te 60 Hz jest mocno odczuwalne przy standardowym codziennym oglądaniu tv?
Czy obraz strasznie jest spowolniony?
Ania, podczas codziennego oglądania telewizji nie jest to aż nadto zauważalne. Telewizory z większym odświeżaniem sprawdzą się np. do gier lub filmów z dynamicznymi scenami.
Czy telewizor będzie działać podłączony do telewizji naziemnej
Oczywiście 🙂
Nie jest to takie oczywiste. Te telewizory mają tragiczną czułość głowicy dekodera DVB-T. Przy słabym sygnale, gdzie inne telewizory radzą sobie bez problemu ( np.telewizor LG 32LK510B ), Mi nie odbiera niczego.
jaki najlepszy uchwyt
Magda, większość uchwytów będzie kpmpatybilna z tym telewizorem, ale wiele zależy od tego czy np. zależy Ci na możliwości regulacji telewizora w pionie lub poziomie. Skontaktuj się z doradcami x-kom w tej sprawie pod adresem: x-kom@x-kom.pl. Pomogą wybrać najlepszy uchwyt dla Ciebie.
który telewizor wybrać Xiaomi Mi LED TV 4A 32″ lub Sharp 32BI3EA?
Witam.Jak w ogóle uruchomić telewizor,stanęło na wyborze języka i dalej nic nie idzie.Co mam zrobić?
Dzien Dobry , mam problem z tym telewizorem , mam spora bibloteke starych seriali nagranych w avi z kaset vhs i pol roku temu film szedł a teraz wywala błąd. Cos można z tym zrobić?
Ponieważ nie podał Pan, z jakiego odtwarzacza multimediów Pan korzysta, mogę się tylko domyślać, że chodzi o ten zainstalowany fabrycznie. Proszę zatem spróbować zainstalować inny np. VLC lub Kodi. Polecam zwłaszcza ten pierwszy bowiem sam z niego korzystam ilekroć testuję telewizor z Androidem i nie miałem z nim nigdy większych problemów. Jeśli to nie pomoże, można spróbować dokonać konwersji plików do innego, nowszego formatu.
Jak przełączać kanały tv pilotem (góra-dół)?
Witam mam problem z przyciskiem na pilocie nie działa PatchWall
Tadeusz, jeśli z Twoim pilotem występują problemy — skontaktuj się z serwisem adresem: serwis@x-kom.pl. W terminie 15 dni od zakupu masz możliwość zwrotu lub wymiany na inny model.
Witam mam podłączony rejestrator kamer do tV32 cale czy jest mozliwosc podglądu jednoczesnie kamer i tv, tzw pip obraz w obrazie dziekuje
Ten telewizor nie wspiera funkcji PiP.
dziekuje
Witam czy mozliwosc zainstelowania jakiegos programu do przeglądania internetu, facebook i czy mozna przez messenger do kogos dzwonic dziekuje
Ten model posiada przeglądarkę internetową, aczkolwiek pozostałe, wskazane przez Pana aplikacje i opcje, nie są dostępne.
Ratunku! odinstalizowalam Patch wall i teraz na pilocie nie mogę wejść w ustawienia i w listę aplikacji ( wybór czy dekoder Vectra, czy YouTube itd) jak to przywrócić z powrotem.
Nie jest to w pełni smart tv -brak wyszukiwarki google- jest przegladarka
Czy telewizor pomimo braku tej informacji w specyfikacji obsługuję rozdzielczość FullHD 1080p ?? (Widzę że w „Plusach” jest to wymienione) więc jest jednak ta rodzielczość 1080 ?
Zgodnie ze specyfikacją – maksymalna rozdzielczość to HD 1366 x 768 i rozdzielczość Full HD nie jest obsługiwana. Zweryfikujemy to dokładnie z Panem Tomaszem i wrócimy z odpowiedzią.
Dobrze. Sam widzę , z tym że pod podsumowaniem w plusach jest wymieniony atut „Obsługa 1080p (FullHD), Dlatego pytam , bo może po testach wyszło jednak że ten model tv obsługuję FullHD a nie jest to podane w „oficjalnej” specyfikacji technicznej.
Potwierdzam: ten telewizor akceptuje sygnał 1080p przez HDMI, a następnie jest on przeskalowywany w dół do natywnej rozdzielczości ekranu, która jest niższa (1366×768). Jakość tak przeskalowanego obrazu na ekranie Xiaomi była dobra, co mogę potwierdzić ma podstawie testu. Pomimo tego oczywiście najlepiej podawać do telewizora sygnał o jego rozdzielczości natywnej, bowiem odciąża to procesor od niepotrzebnych zadań i pozostawia więcej „mocy” na inne procesy.
Witam wylaczylam patchwoll na pilocie jak włączyć ponownie
Wejdź w ustawienia urządzenia, a następnie w zakładce Patchwall spróbuj włączyć funkcję lub zmienić region aplikacji.
Co do rzekomej naprawy aktualizacją usterek typu samoistnie restarty po nocy i brak dźwięku przez pół minuty od uruchomienia to nadal występuje jedno i drugie i nie zostało naprawione. Luty 2022.
W moim telewizorze też występuje objaw braku dźwięku przez około pół minuty od włączenia.
Witam, szkoda, że ten test nie objął czułości głowicy dekodera DVB-T. Niestety jest ona tragiczna. Mam w użytkowaniu dwa telewizory Mi 32″ $A i dwa P1. Warunki odbioru w sezonie zimowym są trudne – teren górski. W całej sieci pracują 24 telewizory. Są to telewizory niskobudżetowe LG, Philips, Samsung, Sharp, Wszystkie odbierają programy bez żadnych problemów. Jedynie telewizory Xiaomi nie radzą sobie i jest komunikat ” brak audio lub video”. Co mi po dobrej matrycy, dobrym odwzorowaniu barw, czy stylowym pilotem, jeżeli urządzenie nie spełnia podstawowej roli? Niestety jest to bubel i odradzam zakup wszystkim, którzy nie mają idealnego sygnału.