Jak przerobić starego laptopa na Chromebooka?

Starsze laptopy z systemem Windows nie grzeszą wydajnością. Przerabiając swój wyeksploatowany sprzęt na Chromebooka, dasz mu drugie życie. Systemy Chromium są świetne do przeglądania Internetu i prac biurowych. Opisałem tu jak zainstalować system operacyjny od Google na starym notebooku.

Dlaczego warto przerobić starego laptopa na Chromebooka?

Kupując nowy sprzęt kilka lat temu byłeś skazany na wybór pomiędzy systemami Windows a macOS. Teraz na rynku jest jeszcze trzeci gracz, a jest nim Chrome OS. Notebooki z tym systemem operacyjnym są dość tanie, mimo to dzięki bardzo dobrej optymalizacji systemu oferują przystępną wydajność.

System operacyjny Chrome OS oparty jest na działaniu w chmurze, dzięki czemu do płynnego funkcjonowania nie wymaga mocnych podzespołów. Niestety Google nie udostępnia w sieci plików Chrome OS. Rozwiązaniem tego problemu jest gotowego rozwiązania Neverware CloudReady. System operacyjny CloudReady wygląda i działa tak samo, jak Chrome OS.

Samsung chromebook kobieta

Wymagania sprzętowe Neverware CloudReady

Jak wspominałem wcześniej, wymagania sprzętowe nie są wygórowane. Do prawidłowego działa komputer musi być wyposażony w:

 • co najmniej 2 GB RAM,
 • 16 GB wolnej przestrzeni dyskowej,
 • posiadać pełnym dostęp do BIOS/UEFI,
 • musiał zostać wyprodukowany po 2007 roku.

Oprócz wymagań sprzętowych możesz skorzystać także listy przetestowanych i certyfikowanych komputerów. Aby sprawdzić, czy system zadziała na sprzęcie, który takiej certyfikacji nie posiada, skorzystałem ze swojego starego laptopa Dell Inspiron 3721.

Więcej informacji na temat Chromebooków znajdziesz w artykule: Laptop a Chromebook. Czym się różnią? Co je łączy? Który lepszy?

Wygląd systemu CloudReady

Skąd pobrać system Neverware CloudReady?

Aby zainstalować CloudReady, musisz posiadać pendrive o pojemności 8 GB lub większej oraz komputer który pozwoli ci stworzyć nośnik instalacyjny. Oprogramowanie w wersji Home jest darmowe, a sam proces instalacji banalnie prosty. Producent oferuje gotowe narzędzie, które automatycznie stworzy bootowalny nośnik. 

 1. Wejdź na stronę neverware.com.
 2. Pobierz narzędzie CloudReady USB Maker.
 3. Uruchom pobrany program i zainstaluj go na wcześniej przygotowanym pendrive.
Instalator CloudReady

Jak zainstalować system Neverware CloudReady?

Kolejnym krokiem, który musisz wykonać, jest przeprowadzenie instalacji. Chcąc to zrobić, musisz mieć dostęp do BIOSU lub uruchomić menu rozruchowe z możliwością wyboru dysku startowego. Uruchomienie wyboru dysku jest proste, lecz nie takie samo na każdym laptopie:

 • Lenovo, Dell, Acer – podczas uruchamiania laptopa, wciśnij klawisz funkcyjny F12.
 • HP – podczas uruchamiania laptopa, wciśnij klawisz funkcyjny F9.
 • Toshiba – podczas uruchamiania laptopa, wciśnij klawisz funkcyjny F2 lub F12.
 • Apple – podczas uruchamiania laptopa, przytrzymaj przycisk option.

Przeprowadzenie instalacji CloudReady

 1. Umieść nośnik z systemem operacyjnym w laptopie.
 2. Otwórz menu wyboru dysku, następnie wybierz prawidłowe urządzenie.
 3. Wybierz język i zaakceptuj regulamin.
 4. System CloudReady uruchomi się początkowo bez instalacji.
CloudReady proces instalacji

W tym momencie możesz już przetestować CloudReady, ponieważ tak uruchomiony ma swoją pełną funkcjonalność. Niestety pendrive ma swoje ograniczenia prędkości, więc jeśli chcesz przyspieszyć działanie systemu, to warto go zainstalować na dysku HDD/SSD. W tym celu:

 1. Kliknij lewym przyciskiem myszy w zegar w prawym dolnym rogu ekranu.
 2. W wyświetlonym menu kliknij przycisk Install OS.
 3. Przeprowadź instalację (pamiętaj, aby wykonać kopię zapasową danych). 
CloudReady instalacja systemu na dysku

Jak działa Neverware CloudReady na starszym komputerze?

Jak wspominałem powyżej, do testów użyłem laptopa Dell Inspiron 3721. Notebook posiada procesor i5-3337U, 6 GB pamięci RAM, Dysk HDD 1TB oraz kartę graficzną HD7670M. Sam widzisz, nie jest to najnowszy sprzęt, a jego funkcjonalność w systemie Windows 10 praktycznie nie istnieje.

Sama instalacja systemu CloudReady jest naprawdę prosta, przy czym najdłuższą czynnością jest rozpakowywanie plików instalatora przez program (może to trwać nawet 20 minut). W moim przypadku system działał już wyśmienicie podczas korzystanie z wersji uruchamianej bezpośrednio z pendrive. Nie napotkałem żadnych problemów z funkcjonowaniem Netflixa, YouTube, a nawet platformy stramingowej GeForce Now.

Netflix na chromebooku

Niestety problem pojawił się podczas próby zainstalowania CloudReady bezpośrednio na dysk. Instalator nie zaoferował opcji instalacji obok systemu Windows, musiałem więc wykonać kopię zapasową starych plików. Nie ukrywam, kopiowanie danych z dysku HDD trwa długo. Po instalacji nie zauważyłem, zmiany prędkości działania.

Podsumowując, CloudReady naprawdę może pomóc w funkcjonowaniu starego sprzętu. Jeżeli korzystasz głównie z poczty, pakietu Office 365 i oglądasz filmy, jest to zdecydowanie system dla Ciebie. Dodatkowo dzięki platformom strumieniującym gry będziesz mógł ograć najnowsze tytuły. Polecam jednak skorzystanie z połączenia kablem etherent ze względu na to, że większość starych laptopów posiada kartę sieciową 2.4 GHZ, która nie daje sobie rady z tak dużym obciążeniem.

Chromebook Apex Legends

Pamiętaj jednak, że systemy Chrominium mają swoje ograniczenia. Nie znajdziesz tutaj profesjonalnych aplikacji biurowych, czy specjalistycznych. Takich jak: Adobe Premier, Photoshop, Sony Vegas lub Microsoft Office. Wszystkie Twoje działania będą odbywać się w sieci.

Sprawdź także: