Jak uratować zdjęcia ze starego komputera?

Hej, przeczytaj ten tekst, zanim popełnisz poważny błąd! Jeśli masz w domu stary komputer, laptop lub stacjonarkę, koniecznie zabezpiecz zdjęcia, które są na jego dysku. Są to zwykle fotki sprzed ładnych paru lat, nostalgiczne, utrwalające chwile, o których możesz już nawet nie pamiętać. Chodź, pokażę Ci jak uratować zdjęcia ze starego komputera.

Użyj pendrive’a lub karty SD, choć zajmie to sporo czasu

Zacznę od metody najprostszej, wymagającej najmniejszych inwestycji, będącej w zasięgu każdego użytkownika PC. Mowa o przenoszeniu zdjęć na pednrive’ie, bądź na karcie SD. To oczywiste, prawda? Tylko nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, ile takie kopiowanie zdjęć może zająć. Dlaczego tak się dzieje?

  1. Zdjęć na dysku starego komputera są setki, jeśli nie tysiące. Skopiowanie tak licznej biblioteki nie zajmuje jednej minuty, ani nawet pięciu. Czasami warto wyjść z pokoju i zrobić sobie herbatę, kanapkę, zerknąć na pocztę, zadzwonić do mamy. To może potrwać…
  2. Może potrwać z uwagi na interfejs USB starego komputera. Nawet jeśli Twój pendrive ma wtyk USB 3.0, to prędkość przenoszenia danych zostanie sprowadzona do tej, jaką reprezentuje USB na płycie głównej. A jeśli masz wiekowe MOBO, nie spodziewaj się zawrotnych prędkości.
  3. Pojemność pendrive’a też jest ważna. Nośnik 4 lub 8 GB zapełni się dość szybko i przyjdzie Ci ratować zdjęcia ze starego komputera partiami. Przenieść do pamięci podręcznej, potem na dysk nowego komputera i powtórzyć ten proces. Lepiej od razu sięgnąć po model z większą pamięcią, np. 32 GB, choć to rozwiąże problem tylko połowicznie, bo nadal ograniczają Cię prędkości podyktowane magistralą USB.

Mało tego, żeby przenieść dane z komputera na kartę SD, a potem z karty SD na drugi komputer, obydwa sprzęty dysponować muszą stosownym czytnikiem. Ponownie wyznacznikiem sprawności tego procederu jest z jednej strony prędkość czytnika, z drugiej prędkości karty SD.

Pendrive w laptopie

Płyty CD i DVD mogą być problematyczne

Mogłoby się wydawać, że stare i dobre płyty stanowią niezawodne rozwiązanie problemu ratowania zdjęć ze starego komputera. Ale uwaga – dziś już niewiele laptopów posiada napęd CD/DVD. Szczególnie ciężko je spotkać w ultrabookach. Zresztą w komputerach stacjonarnych też rezygnuje się z wysuwanych tacek. Cenne miejsce lepiej przeznaczyć na dodatkowy dysk lub chłodzenie.

Dlaczego tak trudno o napęd CD/DVD w komputerach? Bo wszyscy przechodzą na subskrypcję cyfrową. Tak jest wygodniej, nie trzeba zamawiać wersji pudełkowych, rezerwować na nie miejsce, no i pilnować, żeby przypadkiem nie wyrzucić, gdyż tam jest klucz aktywacji produktu.

Płyty są także nietrwałym nośnikiem danych, podatnym na zarysowania. Mają też ograniczoną pojemność, a w dodatku ich „wypalenie” również wymaga czasu. Więc zanim przyjmiesz, że dokonasz transferu zdjęć przy pomocy płyt, upewnij się, że drugi komputer dysponuje napędem.

Dysk zewnętrzny jest dobry, tylko te prędkości

Skoro nie pendrive i nie płyty CD/DVD, to może dysk zewnętrzny? Twardy lub SSD. Nośnik, na który za pośrednictwem magistrali USB przeniesiesz zdjęcia ze starego komputera. Dyski mają przecież dużo większą pojemność, otrzymały dość wysokie prędkości zapisu/odczytu danych, są też kompatybilne z praktycznie każdym komputerem.

To prawda, wystarczy, że komputer ma port USB. Jak bumerang wraca tu jednak kwestia prędkości USB starego komputera. Jeśli jest niska, transfer na dysk zewnętrzny zostanie podyktowany maksymalną prędkością USB. Plusem tego rozwiązania jest możliwość przeniesienia wszystkich zdjęć za jednym zamachem, pod warunkiem że zewnętrzna pamięć jest wystarczająco pojemna.

dysk zewnętrzny niezbędnik studencki

OneDrive jest dobry, o ile masz Windows 7 lub 8

Microsoft mocno promuje chmurę OneDrive i nie ma się czemu dziwić. W niej automatycznie zapisuje się kopia zapasowa wszystkich plików przechowywanych na dysku komputera. Możesz więc na starym komputerze zalogować się do OneDrive, utworzyć folder, skopiować do niego zdjęcia, a potem raz jeszcze wejść do chmury na nowym urządzeniu i pobrać (lub nie) zarchiwizowane w ten sposób pliki.

Problem w tym, że OneDrive współpracuje najdalej z Windowsem 7. Posiadacze XP (i starszych) nie mogą korzystać z chmury Microsoft. Nie oznacza to jednak, że nie skorzystają z innych, podobnych, w dodatku darmowych rozwiązań.

Korzystaj ze Zdjęć Google, Dropbox lub WeTransfer

Pora na rozwiązanie w pełni cyfrowe, wymagające jedynie połączenia z internetem.

Użyj Zdjęć Google do skopiowania zdjęć. Jeśli nie chcesz, żeby fotki straciły na jakości, zaznacz w Ustawieniach Zdjęć Google Oryginalna jakość. Fakt, wtedy szybciej zapełnisz wirtualny dysk, ale to, co na niego przenosisz, zachowa oryginalną rozdzielczość. Pamiętaj też, że Zdjęcia Google oferują w bezpłatnej formie 15 GB przestrzeni na dane. Możesz dokupić więcej albo przenosić dane partiami. Alternatywę stanowi posiadanie kilku darmowych kont, co pozwala zwielokrotnić bazowe 15 GB.

Korzystanie ze zdjęć Google jest o tyle wygodne, że możesz w nich gromadzić także zdjęcia ze starych smartfonów. Wystarczy zalogować się do usługi i przenieść fotki do chmury.

W przypadku DropBoxa i WeTransferu masz tylko 2 GB przestrzeni na pliki, czeka Cię zatem więcej kombinacji. Oczywiście mowa o podstawowych, darmowych pakietach. W opcji płatnej wyślesz większe paczki. Pytanie tylko, czy chcesz za to płacić, skoro prowadzisz jednorazową akcję ratowania zdjęć ze starego komputera.

Przeczytaj też:

Przenosimy dane z telefonu na telefon

Jak przenieść zdjęcia na kartę pamięci?