Pierwszy wykres pokazuje temperaturę procesora. G4M3R startuje od nieco powyżej 58˚C i delikatnie rozgrzewa się do 68,5˚C, osiągając podczas całego testu średnią temperaturę 65,68˚C. W tym czasie zestaw złożony samodzielnie ma temperaturę startową 78˚C, by już po kilku chwilach osiągnąć 100˚C! Czy równe 100˚C jest przypadkowe? Oczywiście nie.
Jest to temperatura tzw. throttlingu. Jest to swojego rodzaju zabezpieczenie, chroniące procesor przed przegrzaniem, które doprowadziłoby do jego awarii. Właśnie throttling obserwujemy na drugim wykresie, który obrazuje częstotliwość pracy jednego z rdzeni procesora.
Jak widać, procesor 11700F w komputerze G4M3R idealnie trzyma taktowanie 4400 MHz. Na wykresie widać też dwa pojedyncze skoki taktowania do 4500 MHz i 4600 MHz. Tak działa technologia Turbo Boost, zwiększając taktowanie w chwili mniejszego obciążenia.
Dla porównania, w jednostce indywidualnej wszystko wygląda dobrze do momentu osiągnięcia temperatury równej 100˚C. Potem widzimy coraz większe spadki taktowania, najpierw do 4300 MHz, a następnie do 4200 MHz z pojedynczymi spadkami do 4100 MHz. Przypominam, że jest to dokładnie ta sama sztuka procesora, tyle że w różnych warunkach pracy.
Kultura pracy
Kropkę nad „i” stawia trzeci, pokazujący wykres z prędkością obrotową wentylatora na procesorze.
Intelowskie chłodzenie BOX-owe praktycznie cały czas generuje 3200 obrotów na minutę. Za to chłodzenie w komputerze G4M3R wiruje w zakresie 725-1024 obrotów na minutę, zapewniając wysoką kulturę pracy.
Wydajność mierzona benchmarkiem
Jeśli zastanawiacie się w tym momencie, czy takie spadki taktowania mają wpływ na wydajność komputera, śpieszę z kolejnym zrzutem ekranu. Tym razem z popularnego benchmarku do testowania procesorów, czyli Cinebench R20:
Wykresy temperatury dysków pokazują, że „Individual Unit” był podstawiony do testu już po rozgrzaniu a X-Kom chłodny. Proszę o komentarz.
Wynika to z braku prawidłowej wentylacji w obudowie z zestawu indywidualnego. To powoduje, że temperatura wszystkich komponentów, w tym również dysku, jest wysoka niezależnie od poziomu jego obciążenia.
Kto pakuje jedna kosc ramu do dualu chyba 8 latek hehe….