Chłodzenie wodne czy powietrzne? Z komputerami G4M3R nie musisz się zastanawiać

Nowoczesne komputery gamingowe potrzebują odpowiedniego chłodzenia, które zadba o wysoką wydajność przez długi czas. Chłodzenie nie powinno być ani za słabe (po co tracić moc komponentów?), ani za mocne (po co przepłacać?) – musi być zatem w sam raz. Tylko które wybrać – chłodzenie wodne czy powietrzne? Sprawdź nasz krótki poradnik i dowiedz się, co najlepiej spełni Twoje oczekiwania. Odkryj także komputery G4M3R, w których chłodzenie jest idealnie dopasowane pod zainstalowany procesor.

Chłodzenie do komputera gamingowego. Na straży najwyższej wydajności

Zacznę od pozornie banalnego pytania – po co w ogóle chłodzenie procesora w komputerze stacjonarnym? Procesor, czyli „mózg” komputera, generuje dużo ciepła. Im wydajniejsza jednostka oraz im mocniej jest obciążona, tym bardziej się grzeje. A kiedy temperatury wymykają się spod kontroli, dochodzi do throttlingu, czyli obniżenia taktowania procesora. Mówiąc krótko – aby zapobiec przegrzaniu się, procesor zmniejsza swoją maksymalną wydajność. Po co komu zatem potężna moc, kiedy nie można jej wykorzystać?

Ekstremalnie przegrzany komputer
Przegrzany komputer. Dramatyzowane

I wtedy właśnie do gry wkracza chłodzenie procesora. Rozprasza generowane przez CPU ciepło, w rezultacie obniżając jego temperaturę i umożliwiając dłuższe utrzymanie maksymalnej wydajności. Korzyści jest jednak dużo więcej. Dobrze dobrane wodne czy powietrzne chłodzenie procesora to także lepsza ogólna kultura pracy komputera (np. głośność), możliwość podkręcania taktowania, a także (a nawet przede wszystkim) dłuższa żywotność procesora. Ciągłe przegrzewanie się układu może doprowadzić do obniżenia taktowań, a więc i wydajności procesora, a w ostateczności — do skrócenia jego żywotności.

Sprawdź ofertę chłodzenia procesorów x-komie

Co lepsze – chłodzenie cieczą czy powietrzem?

Zanim zdecydujesz, co będzie lepsze – chłodzenie powietrzne czy wodne – warto poznać obydwa rodzaje nieco lepiej. Chociaż spełniają tę samą funkcję, to zasada ich działania różni się, a w rezultacie sprawdzą się w nieco innych scenariuszach. Poniżej dowiesz się podstawowych informacji na ich temat.

Rodzaje chłodzeń CPU

Chłodzenie powietrzne składa się z radiatora z wentylatorem, podłączonego poprzez ciepłowody z podstawką, która pobiera ciepło z procesora. Najpopularniejsza konstrukcja to chłodzenie wieżowe, przeznaczone do większości obudów typu tower. W sprzedaży znajdziesz także modele typu horyzontalnego (radiator z podstawą są ułożone płasko), skierowane głównie do małych komputerów.

schemat działania chłodzenia powietrznego do procesora

Chłodzenie wodne, inaczej chłodzenie cieczą, opiera się nie na cyrkulacji powietrza w obudowie, a na przepływie specjalnego płynu. Nie przewodzi on prądu i jest w pełni bezpieczny do stosowania ze sprzętem elektronicznym. Ciepło odprowadzane jest z procesora przez blok wodny. Nagrzana ciecz przepływa przez specjalne przewody do wentylowanej chłodnicy, w której płyn zostaje schłodzony i wraca do obiegu, aby ponownie odebrać ciepło z procesora.

schemat działania chłodzenia wodnego do procesora

Dowiedz się więcej z rankingu chłodzeń procesora i wybierz idealny model dla siebie

Chłodzenie wodne czy powietrzne – które sprawdzi się najlepiej?

Wybór danego chłodzenia zależy przede wszystkim od klasy zamontowanego procesora, jego TDP (maksymalnej ilość wydzielanego ciepła w ciągu sekundy, którą trzeba odebrać) oraz tego, jak bardzo chcesz go „przycisnąć”. Wypadkowa tych właściwości pozwoli w większości przypadków trafnie zdecydować nad wyborem rodzaju chłodzenia.

Do tańszych procesorów (np. Intel Core i5, AMD Ryzen 5), szczególnie tych z zablokowanym mnożnikiem (nie można ich podkręcać), w zupełności wystarczy chłodzenie powietrzne. Do topowych CPU (np. Intel Core i9, AMD Ryzen 9), zwłaszcza z możliwością podkręcania, warto zainwestować w chłodzenie wodne. Zapewni ono zauważalnie niższe temperatury od modelu powietrznego. Ponadto prezentuje się atrakcyjniej w przeszklonych obudowach.

Oczywiście nikt nie broni Ci kupić chłodzenia cieczą do budżetowego procesora, jeżeli masz na to ochotę, a na dodatek podoba Ci się ono wizualnie. Nie warto jednak przeinwestować tego komponentu (chyba że planujesz znaczny upgrade w przyszłości), podobnie jak nie należy zbytnio oszczędzać. Jak w wielu sytuacjach, dobrze znaleźć złoty środek między ceną a potrzebami. Czasami dobre, tanie chłodzenie procesora będzie w zupełności wystarczające, a w innych okolicznościach lepiej porządnie doinwestować ten komponent.

Poznaj komputery G4M3R z chłodzeniem powietrznym lub wodnym i wybierz najlepszy model dla siebie

Jeżeli nie znasz się na składaniu komputerów i chcesz dostać gotowy zestaw, w którym wszystko będzie dopięte na ostatni guzik, to świetnie się składa. Komputery G4M3R zostały stworzone dla osób, które poszukują konfiguracji zaprojektowanej z myślą o jak najbardziej efektywnym graniu na wysokich detalach. Nie musisz się zastanawiać, czy podzespoły są ze sobą w pełni kompatybilne oraz czy nie będą się przegrzewać.

Obudowa komputea g4m3r elite

Rygorystyczne testy wydajności i stabilności potwierdzają, że komputery G4M3R wyróżnia wzorowa kultura pracy i niskie temperatury. Dzięki temu podzespoły mogą uwolnić 100% swojego potencjału, a Tobie pozostaje tylko czysta radość z grania. G4M3R-y to także przyjemność dla oka. Customowe obudowy wykonano ze stali i szkła, przez które zajrzysz do podświetlanego wnętrza komputera. Zaprojektowano je tak, aby zapewnić optymalny przepływ powietrza oraz estetyczne ułożenie kabli. Wygląd idzie w parze z wydajnością.

Seria G4M3R Hero ma autorskie chłodzenie powietrzne, a seria G4M3R Elite autorskie chłodzenie wodne All-In-One. Zastosowane radiatory są zauważalnie mniejsze niż rozwiązania konkurencyjne, ale dzięki odpowiedniemu zoptymalizowaniu cała jednostka wydziela mniej ciepła i działa relatywnie cicho, bez uszczerbku na wydajności.

Komputery G4M3R z chłodzeniem powietrznym


Komputery G4M3R z chłodzeniem wodnym