I wtedy właśnie do gry wkracza chłodzenie procesora. Rozprasza generowane przez CPU ciepło, w rezultacie obniżając jego temperaturę i umożliwiając dłuższe utrzymanie maksymalnej wydajności. Korzyści jest jednak dużo więcej. Dobrze dobrane wodne czy powietrzne chłodzenie procesora to także lepsza ogólna kultura pracy komputera (np. głośność), możliwość podkręcania taktowania, a także (a nawet przede wszystkim) dłuższa żywotność procesora. Ciągłe przegrzewanie się układu może doprowadzić do obniżenia taktowań, a więc i wydajności procesora, a w ostateczności — do skrócenia jego żywotności.
Sprawdź ofertę chłodzenia procesorów x-komie
Co lepsze – chłodzenie cieczą czy powietrzem?
Zanim zdecydujesz, co będzie lepsze – chłodzenie powietrzne czy wodne – warto poznać obydwa rodzaje nieco lepiej. Chociaż spełniają tę samą funkcję, to zasada ich działania różni się, a w rezultacie sprawdzą się w nieco innych scenariuszach. Poniżej dowiesz się podstawowych informacji na ich temat.
Rodzaje chłodzeń CPU
Chłodzenie powietrzne składa się z radiatora z wentylatorem, podłączonego poprzez ciepłowody z podstawką, która pobiera ciepło z procesora. Najpopularniejsza konstrukcja to chłodzenie wieżowe, przeznaczone do większości obudów typu tower. W sprzedaży znajdziesz także modele typu horyzontalnego (radiator z podstawą są ułożone płasko), skierowane głównie do małych komputerów.