Siedmiu wspaniałych Qualcomma dla IoT. Co potrafią nowe chipsety?

We wtorek Qualcomm zaprezentował swoje nowe rozwiązania dla IoT. Przygotowane chipsety to odpowiedź na coraz większy internet rzeczy. Znajdziemy je w produktach i rozwiązaniach takich firm, jak Honeywell, SUNMI czy Quectel. Nowych komponentów jest aż siedem – część reprezentuje niższy próg wejścia, część to już klasa premium. Co potrafią?

Qualcomm dla IoT – chipsety i ich przeznaczenie

Qualcomm QCS8250

To produkt wysokiej klasy, który ma zagwarantować maksymalną wydajność przy jak największej energooszczędności oraz umożliwiać działanie sztucznej inteligencji na krawędzi, przy wsparciu dla rozwiązań Wi-Fi 6 Qualcomma i łączności 5G. Oparty na architekturze Qualcomm Kryo 585, wyposażony w autorski silnik AI, nowy NPU dla bardziej intuicyjnej sztucznej inteligencji i uczenie maszynowe, a także mocny procesor przesyłania obrazu (ISP).

Qualcomm QCS8250 ma sprawdzić się opiece zdrowotnej, handlu, wideorozmowach czy monitorach reklamowych. Wspomniany ISP wesprze nawet siedem kamer z rozdzielczością 4K i klatkażem 120 fps.

Qualcomm QCS6490 i Qualcomm QCM6490

Dwa kolejne chipsety również mają sprawdzić się w nowoczesnej opiece zdrowotnej i handlu, a także w logistyce, transporcie i magazynowaniu. Oparte o architekturę Kryo 670, oferują wsparcie dla 5G oraz łączności Wi-Fi 6E, a dzięki potrójnym ISP, sztucznej inteligencji na krawędzi oraz silnikowi AI Qualcomma szóstej generacji zapewnią lepszą efektywność przy mniejszym zużyciu prądu względem wcześniejszych rozwiązań.

Qualcomm IoT nowe chipsety
Źródlo: Qualcomm

Qualcomm QCS4290 i Qualcomm QCM4290

Oba rozwiązania to średnia półka, co wcale nie znaczy, że są w jakiś sposób gorsze. Oparte są o architekturę Kryo 260, która pozwala im osiągać większe szybkości i być bardziej wytrzymałymi. Posiadają również silnik AI Qualcomma trzeciej generacji oraz umożliwiają łączność LTE Cat13 czy Wi-Fi 6-Ready. Ich przeznaczenie to kamery, ręczne terminale przemysłowe czy panele bezpieczeństwa.

Qualcomm QCS2290 i Qualcomm QCM2290

Ostatnia dwójka to chipsety bardziej podstawowe, z architekturą Cortex A53 . Oferują stabilną pracę i konserwację energii oraz łączność LTE, ulepszone funkcje i wsparcie pamięci dla niskiego zużycia prądu. Mają również zapewniać obraz w lepszej jakości, a także zwiększać możliwości grafiki. Przeznaczone są do kas, ręcznych terminali przemysłowych oraz kamer i lokalizatorów. Basebandowe chipy obu chipsetów są kompatybilne pin-to-pin z Qualcomm QCS4290 i Qualcomm QCM4290, co pomaga w lepszym wykorzystywaniu hardare’u i softu pomiędzy różnymi urządzeniami IoT.

Kiedy chipsety trafią na rynek?

Tu w większości sprawa jest prosta, bo w zasadzie tylko na dwa z siedmiu musimy poczekać do drugiej połowy bieżącego roku: Qualcomm QCS6490 i QCM6490. Pozostałe są dostępne już teraz.

W drugiej połowie 2021 roku możemy również spodziewać się wejścia modemu Qualcomm 315 5G IoT, przygotowanego z myślą o rozwiązaniach biznesowych i przemysłowych (handlu, energetyki, automatyzacji i produkcji, rolnictwa precyzyjnego, budownictwa, kopalnictwa i nie tylko).

Źródło: Qualcomm

Źródło: Qualcomm