Humane Ai Pin – projektor, który ma funkcjonalność smartfona zadebiutował na Paris Fashion Week

Na pokazie Coperni podczas Paryskiego Tygodnia Mody uwagę wielu przykuł jeden szczegół: urządzenie przypięte do odzieży prezentowanej na wybiegu. Nazywa się Ai Pin i jest produktem firmy Humane, założonej przez Imrana Chaudhri i Bethany Bongiorno – byłych pracowników Apple. Czym jest Ai Pin, jakie funkcje ma to urządzenie i co ma wspólnego z Coperni?

Firma Humane – czy tajemniczy startup namiesza na rynku technologicznym?

Początki firmy Humane sięgają 2017 roku, kiedy to została założona przez byłych pracowników Apple, Bethany Bongiorno i Imrana Chaudhri. W ciągu pół dekady firma była w dużej mierze owiana tajemnicą. Głośniej zrobiło się o niej dopiero w chwili, gdy po raz pierwszy nawiązała kontakt z mediami – na długo przed tym, jak udostępniła choćby najmniejszy wgląd w to, nad czym pracuje.

Na stronie internetowej możemy przeczytać kilka słów o misji firmy: Imran i Bethany wspólnie wyobrażają sobie przyszłość, która jest jeszcze bardziej inteligentna i jeszcze bardziej osobista, i zobowiązali się Humane do budowania nie świata takiego, jaki istnieje dzisiaj, ale takiego, jaki może być jutro. Ponowne przemyślenie, ponowne rozważenie i pamiętanie o uczciwych relacjach międzyludzkich w kontekście informatyki mają na celu zmianę roli technologii w naszym życiu.

Dopiero w czerwcu tego roku firma Humane ujawniła, że ​​jej inauguracyjnym produktem będzie „Ai Pin”, który ma być rewolucyjnym, zintegrowanym ze sztuczną inteligencją następcą smartfona.

Urządzenie Ai Pin

Humane Ai Pin: co to jest i dlaczego powinno nas to obchodzić?

Choć od ogłoszenia prac nad Ai Pin minęło już trochę czasu, nadal niewiele wiemy, czym tak naprawdę jest to urządzenie. Wiemy, że będzie to sprzęt do noszenia bez ekranu, który jest wyposażony w mały projektor laserowy mogący wyświetlać informacje na dłoni. Ai Pin ma być  też wyposażony w szereg czujników, mikrofonów i głośników umożliwiających pełną interakcję z użytkownikiem i innymi osobami.

Najwięcej informacji dotyczących możliwości Ai Pin firma Humane przedstawiła podczas konferencji Ted Talk. W trakcie prezentacji Chaudhri korzystał z urządzenia przymocowanego do swojej kurtki na wysokości klatki piersiowej. Chociaż samo urządzenie było w większości ukryte, mogliśmy zobaczyć kilka interesujących funkcji, w tym możliwość odbierania połączeń podczas wyświetlania szczegółów na dłoni. Widzieliśmy także możliwość tłumaczenia z angielskiego na francuski przy użyciu AI, które mówiło głosem Chaudhriego.

Oprócz tego poznaliśmy możliwość przeglądania niektórych e-maili, wydarzeń i wiadomości. Nie jest jednak pewne, skąd urządzenie czerpie te informacje, zwłaszcza że prawdopodobnie nie musi być ono połączone ze smartfonem.

Jak na razie wydaje się, że poza tym, że Ai Pin przypięty do ubrania uwalnia od konieczności noszenia go przy sobie, trudno dostrzec tu jakąś znaczącą dla użytkownika przewagę nad typowym smartfonem.

Debiut Ai Pin podczas Paris Fashion Week

W trakcie słynnego Paryskiego Tygodnia Mody, byli pracownicy Apple przedstawili w końcu wszystkim swój projekt „Ai Pin”. Urządzenie zadebiutowało podczas pokazu Coperni Wiosna/Lato 2024 na ubraniu supermodelki Naomi Campbell, czyniąc ją „pierwszą osobą spoza firmy, która założyła to urządzenie w miejscach publicznych”.

To nigdy wcześniej nie widziane urządzenie prawdopodobnie pozostawiło miłośniczki mody niewzruszone, ale z pewnością przyciągnęło uwagę gadżeciarzy i osób zainteresowanych technologią.

Chociaż prezentacja na wybiegu nie dostarczyła wielu odpowiedzi na pytania dotyczące funkcjonalności urządzenia, dostaliśmy przynajmniej wgląd w jego design.

@voguemagazine

Blink and you may have missed the one and only #Naomi opening Coperni’s spring 2024 runway during ParisFashionWeek.

♬ original sound - Vogue

Można założyć, że decydując się na zaprezentowanie tego tajemniczego urządzenia podczas Tygodnia Mody w Paryżu, firma Humane pragnie podkreślić stylowy i luksusowy charakter urządzenia. Trzeba przyznać, że trudno Ai Pin porównać do jakiegokolwiek innego sprzętu. Sam fakt, że można je przyczepić do ubrania sprawia, że konkurencji w tej kategorii nie ma wielkiej.

Choć sprzęt ujrzał już światło dzienne i wiemy, jaki jest jego wygląd, wciąż pozostaje wiele niewiadomych dotyczących jego pełnej funkcjonalności i interakcji z użytkownikiem. Na szczęście już 9 listopada urządzenie zostanie zaprezentowane podczas specjalnego wydarzenia i należy się spodziewać, że wtedy poznamy wszystkie szczegóły i możliwości tego, być może, rewolucyjnego sprzętu.